Brescia – klenot italské Lombardie
Brescia (Brèsa, Brixia, Bressa) – nádherné město, které najdete v podhůří Alp v severní Itálii. Často slouží jako základna turistů pro výlety do Alp nebo k nedalekému jezeru Garda nebo Iseo. V městě žije více než 200.000 obyvatel a jde o druhé největší město Lombardie po Milánu ODKAZ.
Obsah
Historie města začíná více než 3200 let zpátky a město bylo důležité ještě před Římskou dobou a tomu také odpovídají památky, které zde můžete vidět. V historickém centru města můžete vidět památky, které přežili do dnes ve výborném, dokonce patří mezi nejzachovalejší památky v severní Itálii. Jde hlavně o středověký hrad, dvě katedrály, náměstí Piazza della Loggia a náměstí Piazza della Vittoria. Archeologická oblast římského fóra a klášterního komplexu San Salvatore-Santa Giulia byly v roce 2011 dokonce zapsány na seznam světového dědictví UNESCO. Společně s městem Brescia pod názvem: „Lombardie v Itálii – místa moci“ došlo k zápisu ještě dalších šesti měst: Cividale del Friuli, Castelseprio, Spoleto, Campello sul Clitunno, Benevento a Monte Sant’Angelo.
Brescia – hlavní památky města
Historické centrum poznamenala římská doba a díky tomu, zde do dnes můžete vidět ulice, které mají převážně pravé úhly. Najdete zde mnoho historických budov a město má také velký význam v archeologických výzkumech.
Klášterní komplex San Salvatore-Santa Giulia
Klášterní komplex San Salvatore-Santa Giulia – jde o rozsáhlou sbírku budov, kde dnes sídlí Museo di Santa Giulia. Najdete zde asi 11.000 uměleckých děl a archeologických nálezů.
Nejvýznamnější budovy klášterního komplexu:
Bazilika San Salvatore
Bazilika byla postavena v roce 753 vévodou města Desideriusem. Desiderius se později stal králem Lombardie. Jde o unikátní kombinaci byzantského a klasického umění, která patří mezi nevýznamnější pozůstatky své doby. Bazilika se musela několikrát opravovat, ale také došlo k doplnění o několik významných děl.
Kostel Santa Maria – Solario
Kostel byl postaven již v 12. století, ale nejprve sloužil jako kaple uvnitř kláštera. Ze architektonického hlediska jde o stavbu, která Vás jistě na první pohled zaujme. Kostel má čtvercovou základnu a osmihrannou lucernu.
Nenechte si ujít ani návštěvu interiéru kostela. Docela netypicky má tento kostel dvě patra, kde najdete fresky italského umělce Floriana Ferramola a také dva nejvzácnější klenoty z pokladu kláštera. Zmíněné klenoty pocházejí ze 4. století, jsou ze zlata, stříbra a obsahují přes 200 drahokamů. Když se průvodce zeptáte na cenu, tak Vám řekne, že dnes ji nelze vyčíslit.
Kostel Santa Giulia
Kostel Santa Giulia byl postaven v letech 1593 – 1599 a již z dálky Vás zaujme jeho fasáda. Jde o bohatě zdobený mramor s řadou unikátních ozdob, které nikde jinde neuvidíte. Uvnitř kostela Vás zaujme klenba a zbytky fresek, které dříve zdobily stěny kostela.
I když tento kostel patří ke klášteru San Salvatore-Santa Giulia, tak není součástí Museo di Santa Giulia – používá se jako konferenční místnost.
Piazza della Loggia – hlavní náměstí města Brescia
Piazza della Loggia je hlavní náměstí města Brescia a jde o jedno z nejkrásnějších náměstí na světě, které obklopují renesanční budovy. Mimo jiné zde najdete Palazzo della Loggia, který slouží v dnešní době jako radnice města.
Uprostřed východní strany náměstí stojí věž s velkým orlojem (orloj byl postaven v polovině 16. století). Na vrcholu orloje jsou dva měděné antropomorfní automaty, které udeří každou hodinu.
Palazzo della Loggia – radnice města Brescia
Stavba byla zahájena v roce 1492 a měl ji na starost Filippo de Grassi. Během stavby se našlo několik komplikací a stavba paláce se zdržela. Později se stavba paláce přerušila úplně a k dokončení došlo až v 16. století pod vedením Sansovina a Palladia.
Duomo Vecchio
Duomo Vecchio – stará katedrála známá také jako La Rotonda. Jde o kruhový románský kostel, který pochází z 11. století. Historie stavby sahá ještě dál, dnešní stavba stojí na místě zříceniny dřívější baziliky, ale není známo, kdy byla postavena první stavba na tomto místě.
Duomo Nuovo
Duomo Nuovo – nová katedrála. Stavba nové katedrály byla zahájena v roce 1604, ale i stavbu nové katedrály provázeli problémy. Stavba byla několikrát přerušena a k dokončení došlo až v roce 1825. Původní návrh vytvořil Palladio, ten byl sice několikrát přepracován, ale i tak se dnešní katedrála podobá jeho původnímu projektu.
Díky výšce 80 metrů jde o jednu z nejvyšších katedrál v Itálii a z vnějšku Vás jistě zaujme vstup do katedrály, který z dálky vypadá jako by byl někde uprostřed přední stěny kostela vysoko nad zemí. Když přijdete blíž, tak se Vám zase bude zdát, že vchody jsou dva. Z blízkosti katedrály můžete obdivovat sochy: Panny Marie Nanebevzetí a svatých Petra, Pavla, Jakuba a Jana.
Hlavní kopule kostela byla poničena během Druhé světové války, ale podařilo se ji úspěšně opravit a v tomto stavu zůstala do dnes.
Uvnitř kostela nepřehlédněte vzácnou sochu papeže Pavla VI. Socha z roku 1975, která je dílem Raffaeleho Scorzelliho. Papež Pavel VI. se narodil v Brescii.
Broletto
Broletto nebo také stará radnice z období 11. – 12. století. Do dnes se dochovala v solidním stavu a to včetně věže, která v dávných dobách sloužila jako zvonice pro svolávání obyvatel nebo balkónu odkud radní promlouvali o občanům města.
Piazza della Vittoria
Piazza della Vittoria, příklad italské architektury z minulého století. Náměstí bylo postaveno v letech 1927 až 1932 architektem Marcello Piacentini po demolicí části středověkého starého města. Krom opravdu povedeného vzhledu Vás možná zaujme tvar náměstí podle písmene „L“.
Na vnitřním roku písmene „L“ můžete obdivovat úplně první mrakodrap postavený v Itálii. Krom mrakodrapu si nenechte ujít, věž Torre della Rivoluzione (v překladu věž revoluce).
Piazza del Foro
Piazza del Foro – místo římského fóra. Kromě Capitolia, republikánské svatyně a římského divadla jsou v okolí viditelné různé další pozůstatky budov z římských dob. Ze zmíněných pozůstatků je asi nejvzácnější budova, která měla kdysi představovat baziliku.
Kostel Santa Maria dei Miracoli
Kostel Santa Maria dei Miracoli byl postaven v letech 1488–1523. Jde o kostel s jemnou fasádou Giovanni Antonio Amadeo, zdobený v renesančním slohu. To je považován za klenot mezi renesančními sochami v Lombardii.
Hrad Brescia – nejkrásnější výhled na město
Hrad Brescia (Falcone d’Italia) – najdete na vrcholu kopce Cidneo na severovýchodním okraji města. Hrad byl postaven v průběhu 13. – 16. století a jde o jeden z největších hradů v Itálii.
Pokud se Vám město zalíbilo, tak si nenechte ujít ani tento nádherný hrad. Krom hradu samotného, muzea zbraní zde najdete nádherný výhled na celé město a okolní krajinu.
Torre della Pallata – hradby města Brescia
Torre della Pallata – masivní věž postavená v roce 1254 jako součást středověkých hradeb. V 15. století došlo k částečné rekonstrukci věže, ale většina zůstává v původním stavu z roku 1254.
Brescia – památka UNESCO
Některé významné budovy a umělecká díla byla v roce 2011 zařazena na seznam světového dědictví UNESCO. I díky zápisu na seznam UNESCO se počet turistů téměř zdvojnásobil. Dle statistik sem před rokem 2011 přijelo cca 150.000 turistů a v posledních letech (2018) dosahují odhady až 300.000 turistů ročně.

Krom zápisu na seznam památek UNESCO se také výrazně zlepšila dostupnost okolních atrakcí: jezero Garda, jezero Iseo, údolí Val Camonica, Miláno, Benátky. Například vlak do Milána jede jen něco málo přes 40 minut. I když návštěvnost města stále roste, tak jde stále o jedno z nejlevnějších měst v Itálii a i proto se stále častěji stává základnou pro turisty, kteří pak objíždí okolní destinace.
Brescia – doprava
Metro
Jde sice pouze o jednu linku, ale na to, že jde o město, kde žije 200.000 obyvatel, tak je 17 stanic (s toho 13 podzemních) velkým nadstandardem. V Evropě najdete mnoho měst, která mají mnohem více obyvatel a metro v nedohlednu. Například u nás by muselo jezdit metro v Brně, Ostravě a Plzni, což ještě minimálně desítky let nebude.
Brescia – železniční doprava
Město se nachází na hlavní železniční trati Miláno – Benátky a kromě těchto měst jsou velice dobře dostupné výlety: Brescia-Iseo-Edolo, Brescia-Cremona, Brescia-Parma a Brescia-Lecco. Do několika významných Italských měst jezdí několik rychlovlaků za den, které zastavují i v Brescii. Jde o města: Miláno, Řím, Neapol, Turín, Bologna, Florencie a Benátky. Krom uvedených měst jezdí přes město mezinárodní vlaky do Curychu, Dionu, Mnichova, Paříže a Vídně.
Brescia – silniční doprava
Město se nachází na hlavní trase Miláno ODKAZ – Benátky, které spojuje dálnice A4, což umožňuje i rychlý přesun do dalších měst v Itálii.
- Jezero Iseo – 20 km, 20 minut
- Jezero Garda – 35 km, 30 minut
- Bergamo – 55 km, 35 minut
- Verona – 70 km, 50 minut
- Miláno – 90 km, 60 minut
- Jezero Como – 140 km, 1 hodina a 30 minut
- Padova – 150 km, 1 hodina a 30 minut
- Modena – 160 km, 1 hodina a 40 minut
- Benátky – 180 km, 2 hodiny
- Bologna – 200 km, 2 hodiny
- Florencie – 280 km, 2 hodiny 40 minut
Brescia – letecká doprava
Jak už bylo napsáno výše, tak město má velice dobrou pozemní dopravní infrastrukturu a není tomu jinak ani ve vzduchu. Asi 15 km od centra města se nachází letiště Brescia. Nejde sice o mezinárodní letiště, ale létají sem pravidelně linky z Milána (mezinárodní letiště, kam se dostanete pravidelnou linkou z Prahy) a dalších Italských měst.
Brescia – Kdy sem přijet?
Stejně jako u všech památek je nejfrekventovanější doba návštěvnosti v období velkých prázdnin, ale o tom se asi není třeba zmiňovat. Další nával turistů můžete očekávat v květnu, kdy zde startuje závod veteránů Brescia – Řím. Přesný termín se rok od roku mění, ale vždy jde o květen. Start závodu je zároveň přehlídkou starých vozů s rokem výroby před 1957, což sem přiláká mnoho turistů, což zásadně ovlivní dostupnost a cenu ubytování ve městě.
Brescia – italská lvice
Přezdívku si město vysloužilo díky velké expanzi a průbojnosti města. Brescia má několik nej v Itálii, co se týče průmyslu a stavebnictví. Asi nejzářivějším příkladem byl první mrakodrap v Itálii, který můžete vidět na náměstí Piazza della Vittoria.
Brescia a průmysl
V městě sídlí několik velkých firem, které dávno přesáhli hranice Itálie a některé určitě budete znát i když jste v Brescii nikdy nebyli. Město je třetí nejdůležitější průmyslovou oblastí v Itálii. Jde hlavně o firmy:
- Společnost A2A
- Výrobce oceli Lucchini
- Výrobce střelných zbraní Beretta
- Výrobce brokovnic Perazzi
- Výrobce obráběcích strojů Camozzi (tyto stroje se používají v několika strojírnách u nás)
- Výrobce plynových zařízení Cavagna Group
Brescia – historie města
Brescia – založení města
Existují hned dvě teorie, jak bylo město založeno. První a také pravděpodobnější verze říká o založení města králem Cindo (ligurský král), který obsadil pádskou rovinu na podhůří Alp a na kopci Cidneo nechal postavit velkou pevnost. Na tomto kopci dnes najdete zámek. Konkurenční teorie mluví o tom, že tuto oblast v době založení města měli obsazenou Etruskové a je jim přikládáno i založení města Brescia.
Pingback:Spoleto – klenot zelené Itálie v UNESCO - Panda1709.com
Olomouc je lepší a má ještě méně obyvatel – nechápu proč taky není v UNESCKU
možná jen nebyla podaná správná žádost. Ale souhlas Olomouc je opravdu krásné město