Jeskyně Socerb – jediný podzemní kostel ve Slovinsku

Jeskyně Socerb (slovinsky: Socerb jama nebo Sveta jama, anglicky: Holy cave nebo Socerb cave) je jedinou jeskyní ve Slovinsku ve které je kostel. Za války sloužila jako úkryt pro vojáky a také zde došlo ke zničení vzácných stalagmitů, ale i tak má své kouzlo a patří mezi nejzajímavější ve Slovinsku.

Jeskyně Socerb (Sveta jama) – Podzemní kostel

Ve vstupní hale Světa Jama se nachází jediný podzemní kostel ve Slovinsku. Podle legendy zde žil svatý Servolus téměř dva roky ve věku čtrnácti let. Je to místní svatý, který je uctíván hlavně v této oblasti. Jeskyně je mu také zasvěcena. Každý rok, 24. Května se kostel stává poutním místem. Díky své mimořádné poloze je návštěva kostela naprosto unikátním zážitkem. Pouť zde nekonala během existence Jugoslávie, ale od nezávislosti Slovinska se zde každoročně zvyšuje počet návštěvníků ze Slovinska, Chorvatska a Itálie.

Prohlídka

Jeskyně je velmi malá, navštěvuje se pouze hlavní sál a kratší tři postranní chodby. Kostel má dlážděnou podlahu, ale zbytek jeskyně nemá vybudované žádné cesty. Také tam nebylo až do roku 2007 žádné světlo. Přirozené světlo se do hlavní haly dostává oknem vysoko halou. Před vstupem průvodce poskytuje světla a přilby. Také Vám doporučí si vzít dobré boty a teplé oblečení. Také návštěva se nedoporučuje lidem, kteří nejsou schopni chodit na skalnatém terénu. Každý, kdo je schopen jít dolů po schodech, však může navštívit kostel.

Jeskyně Socerb (Sveta jama) – rozbitý původní oltář

Současný oltář uvnitř je pouze napodobeninou, originál, který je vidět na starých fotografiích, byl zničen. Byl rozbit na malé kousky, které byly pohozeny kolem vstupu do jeskyně. Současně bylo také zničeno mnoho velkých stalagmitů. Není jasné, jak a proč se to událo.

Jeskyně Socerb (Sveta jama) – úkryt pro vojáky

Jeskyně nebyla během války v Jugoslávii přístupná, protože tehdejší italsko-jugoslávská hranice byla velmi blízko. Tato oblast byla často hlídána jugoslávskými vojáky. Důkazem toho jsou některé graffiti, které vznikly jen několik týdnů před koncem Jugoslávie. Pravděpodobně tito vojáci jeskyni pravidelně používali jako úkryt.

Kdy sem přijet?

Jeskyně a hrad s vyhlídkou do nádherného okolí rozhodně stojí za návštěvu. Jeskyně je otevřena pouze jednou týdně a to v neděli odpoledne. Vaše návštěva může být příjemně spojena s obědem v restauraci u hradu. V této restauraci se nachází informační tabule, které Vám podají další zajímavé informace o zdejší jeskyni a to včetně map a historických fotografií.

GPS souřadnice: 45.5898769N, 13.8644442E


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com

1 komentář: „Jeskyně Socerb – jediný podzemní kostel ve Slovinsku

  • Srpen 14, 2019 (7:33 pm)
    Permalink

    otevře se jen na jeden týden .. .nechápu. přitom je to tak pěkné místo

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *