Aletschský ledovec – nejdelší ledovec v Alpách

Aletschský ledovec (Aletsch Glacier, Grosser Aletschgletcher) – nelepší výhled na ledovec, se nachází vysoko na vyhlídkách Moosfluh, Bettmerhorn a Eggishorn. Zmíněná nejlepší místa k obdivování ledového království a jedinečné magie ledovce Aletsch jsou docela dobře dostupná lanovkou.

Tato obrovská ledová řeka, která měří přes 23 km, se táhne od oblasti Jungfrau (4000 m.n.m.) až do rokle Massa (asi 2500 m.n.m.), fascinuje a inspiruje každého návštěvníka.

Aletschský ledovec – historie

Velký ledovec Aletsch utvářel krajinu oblasti Aletsch po tisíce let. Během poslední doby ledové (asi před 18.000 lety) led stále pokrýval horské hřebeny mezi Bettmerhornem a Riederhornem. Nad povrchem ledu zůstávali pouze vrcholy těch nejvyšších hor Bettmerhorn a Eggishorn. Možná si říkáte, jak na to vědci přišli? Říkají nám to samotné hory. Oblast, která byla pokryta ledem, je hladká a zaoblená, ale tvary Bettmerhorn a Eggishorn jsou ostré a zubaté.

Můžeme také sledovat, jak velký ledovec Aletsch rostl a ustupoval v krajině Aletsch Forest. Asi před 11.000 lety byl konec ledovce v údolí Rhône a okraj ledovce dosáhl téměř až k Riederfurce. Obrovská boční moréna, která zde byla vytvořena, je jasně vidět z morénové stopy.

Maximální velikosti v posledních stovkách let ledovec Velký Aletsch dosáhl kolem roku 1860. V té době byl asi o 3 km delší, než je tomu dnes, a okraj ledovce byl o 200 metrů výše, poblíž Aletschského lesa. Tato oblast je dobře vidět dodnes, proti okolní krajině má tento pruh země poměrně mladou vegetaci.

Vliv oteplování

Globální oteplování do značné míry ovlivňuje zdejší „ledové moře“ oblasti Aletsch. Měření centra „Pro Natura Aletsch“ ukazují, že Velký ledovec Aletsch se každoročně zmenšuje až o 50 metrů a na okrajích ustupuje.

Aletschský ledovec – fakta a čísla

  • Délka – 23 km – jde o nejdelší nejdelší ledovec v Alpách.
  • Plocha povrchu – 86 km2
  • Hmotnost – 11 miliard tun
  • Maximální tloušťka ledu – Více než 900 m (v nejvyšším místě)
  • Rychlost ledovce – 200 metrů za rok

Aletschský ledovec – Obrovský zásobník vody

Pokud by se tato masa ledu roztopila, mohla by zásobovat každou osobu na Zemi litrem vody každý den po dobu 4,5 let.

Aletschský ledovec – procházka po ledovci

Tento světový unikát můžete vidět z bezprostřední blízkosti a dokonce se po něm můžete i procházet. Zkušení horští průvodci vás bezpečně přivedou na led a provedou Vás vyzkoušenou trasou po ledovci. Když se nebudete bát, tak můžete prozkoumat i ty největší trhliny tohoto obřího ledovce. Horští vůdci, kteří mohou tyto procházky organizovat a vést vychází téměř denně z Riederalp, Bettmeralp a Fiesch-Eggishorn.

Aletschský ledovec – památka UNESCO

Místo zahrnuje několik z nejvyšších hor ve středních Alpách spolu s největším ledovcem v Eurasii. Krajina kolem ledovce poskytuje informace o posloupnosti růstu rostlin po ústupu ledovce a umožňuje studium ústupu ledovců v důsledku změny klimatu. Působivá krajina také hraje velmi důležitou roli v evropském umění, literatuře, horolezectví a cestovním ruchu. – To vše se stalo důvodem, proto aby se území Jungfrau-Aletsch stalo chráněné a v roce 2001 bylo zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO.

Historie ochrany tohoto území:

  • 1933 – zahájena ochranu lesa Aletsch
  • 1960 – Bernský kanton zahájil ochranu horního údolí Lauterbrunnen
  • 1983 – Bernské Alpy jsou zařazeny do Federálního soupisu krajin a přírodních památek
  • 2001 – Oblast je zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO pod názvem Jungfrau-Aletsch-Bietschhorn
  • 2007 – Rozšíření oblasti pod záštitou UNESCO pod názvem: Swiss Alps Jungfrau-Aletsch

Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com

2 komentáře: „Aletschský ledovec – nejdelší ledovec v Alpách

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *