Jezero Cerknica – největší jezero ve Slovinsku?

Jezero Cerknica (slovinsky: Cerkniško jezero, německy: Zirknitzer See) – nádherné jezero, které může být největším ve Slovinsku, ale také může úplně vyschnout. Oblast jezera dosahuje rozlohy normálně 28 kilometrů čtverečních, ale může zaplavit plochu až 38 kilometrů čtverečních. Přitom se hladina jezera pohybuje v rozmezí od 546 m.n.m. do 551 m.n.m. Rozdíl mezi minimální a maximální hladinou je pouze 5 metrů.

Proměnlivá hladina

Za běžných podmínek se jezero rozprostírá na ploše cca 28 kilometrů čtverečných a jeho hloubka dosahuje maximálně 6 metrů. Jeho hladina se, ale velmi často mění.

Změny hladiny jsou závislé na mnoha faktorech. Jako vždy záleží na ročním období, zda taje sníh nebo kolik toho v posledních dnech napršelo. Krom toho hladina závisí na několika jeskyních, které se nacházejí pod jezerem.

Ani zdejší obyvatelé neumí stav hladiny jezera dobře predikovat. Vlastně sami říkají, že jde o naprosto nepředvídatelnou záležitost. Historické záznamy říkají, že v minulosti zůstalo několikrát vyschlé více než rok (naposledy v letech 1834-1835), ale také i několik let po sobě vůbec nevyschlo.

Jezero Cerknica – přírodní unikát

Změna hladiny jezera o 5 metrů a až neuvěřitelně proměnlivá plocha, kterou jezero zaplavuje je jistě velkou zajímavostí, ale jezero si pozornost získalo i jinak. Obzvlášť ornitologové si toto místo oblíbili. Jde totiž o jedno z nejdůležitějších hnízdišť vzácných ptáků nejen ve Slovinsku, ale i v celé jižní Evropě. Další podobné lokality se nacházejí v Albánii (Skadarské jezero), v Rumunsku (delta řeky Dunaj) a v Itálii (delta řeky Po).

Jezero Cerknica – Cyklotrasa

Podél a někdy i skrz jezero vede asi 15 km dlouhá cyklo trasa z které máte ty nejkrásnější výhledy na jezero. Trasa začíná ve stejnojmenné vesnici Cerknica a vede přes vesnice Dolneja vas, Dolneje jezero, Otok, Laze při Gorenjem jezeru a končí u vesnice Gorenje jezero. Cyklotrasa sice pokračuje dál na jih, ale jezero sahá pouze sem.

V případě, že se vydáte na tuto cestu, tak si doplňte zásoby na celý výlet už v obci Cerknica, protože nikde jinde toho už moc nenajdete.

Další jezera ve Slovisnku

  • Údolí sedmi Triglavských jezer – celodenní výlet do hor v Triglavském národním parku kolem nádherných jezer. Podrobný článek o trase podél Triglavských jezer.
  • Jezero Bled – pohádkové jezero s ostrovem uprostřed, na kterém stojí kostel a horská krajina v okolí jezera. Podrobný článek Jezero Bled.
  • Jezero Bohinj – Další malebné jezero, které se nachází přímo v Národním parku Triglav.

Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

www.Panda1709.com

8 komentářů: „Jezero Cerknica – největší jezero ve Slovinsku?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *