Robanov kot – údolím na vrchol Ojstrica (2350 m.n.m.)

Robanov kot – jedno z nejmalebnějších údolí ve Slovinsku nedaleko slavnějšího údolí Logar. Cestou na vrchol Ojstrica můžete projít celé údolí a vychutnat si všechny jeho krásy. Zdejší údolí je oproti údolí Logar daleko poklidnější a můžete tak lépe poznat kouzla menších farem uprostřed Alp.

Nejsou žádné rekreační chaty – pouze tradiční horské farmy. Za iniciativy místních obyvatel bylo údolí chráněno již v roce 1950 a v roce 1987 bylo označeno za přírodní park. Díky tomu se zde podařilo zakázat používání všech motorových vozidel.

Robanov kot – Parkování

Stezka Robanov kot začíná na turistické farmě Govc-Vršnik. Na tomto místě také můžete zanechat své auto. Parkoviště se nachází před jednou z nejstarších slovinských farem zvaných Roban. Údolí Robanov kot pojmenované po starověké farmě Roban, která byla osídlena již více než 800 let zpátky a možná ještě déle.

Robanov kot – vrchol Ojstrica

Od parkoviště pokračujte rovně ve směru na Ojstrica (2350 m.n.m.). Cesta je docela dobře značená, ale hlavně většinu cesty nemáte kam odbočit. Tato příjemná horská stezka vhodná i pro rodiny s dětmi vede kolem opravdu výjimečných zákoutí v krajinném parku Robanov Kot. Asi v polovině cesty k cíli se otevírá panoráma louky údolí Robanov, které jsou během letní sezóny plné krav. Zdejší úrodné louky jsou pro tato domácí zvířata naprosto ideální. Stezka pak pokračuje údolím do lesa a směrem na Robanova planina. V letní sezoně zde funguje horská mlékárna, kde můžete ochutnat něco ze zdejších dobrot. Minimálně ochutnejte zdejší zakysané mléko, které je vyhlášené nebo jinou mléčnou dobrotu. Na pořádnou porci je lepší se cestou zpět zastavit na farmě Govc-Vršnik.

Dále půjdete kolem vodopádu, kolem malé kamenné kapličky až na vrchol Mala Ojstrica (2013 m.n.m.) a odtud už hezky uvidíte Váš cíl – vrchol Ojstrica (2350 m.n.m.).

Výlety v blízkém okolí

Údolí Logar a vodopád Rinka – slavnější údolí a jeden z nejkrásnějšího vodopádu ve Slovinské části Alp. Podrobný článek Údolí Logar a vodopád Rinka.

Sněžná jeskyně – Teplota v jeskyni se pohybuje v rozmezí od 0 °C do 4 °C, což stačí k tomu, aby se zde držel sníh a led. Interiér je plný sněhových a ledových útvarů, včetně stalaktitů a stalagmitů. Jeskyně se nachází jen asi 6 km chůze od parkoviště v údolí Robanov kot. Podrobný článek Sněžná jeskyně.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com

1 komentář: „Robanov kot – údolím na vrchol Ojstrica (2350 m.n.m.)

  • Srpen 14, 2019 (7:31 pm)
    Permalink

    mnohem hezčí než logar a navíc zadačo

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *