Hrad Otočec – „Malý ostrov“ na řece Krka

Hrad Otočec – (slovinsky: Grad Otočec, anglicky: Otočec castle) se nachází na malém ostrově uprostřed řeky Krky v Otočci ve Slovinsku, který najdete nedaleko větší obce Novo Město. Název hradu znamená „Malý ostrov“, což dobře vystihuje umístění hradu.

Hrad Otočec – historie

První zmínka o hradu pochází z dokumentů z 13. století, přesněji z roku 1252. Hrad byl několikrát přestavěn a rekonstruován a dnešní podobu dostal období renesance, konkrétně v letech 1520 – 1547. V této době měl hrad daleko lepší opevnění, ze kterého se dochovaly zakulacené věže. Hrad sloužil jako obrana vlastníků před nájezdy Turků.

Nachází se na největším z 30 ostrůvků na řece Krka. Díky tomu byl kolem hradu vytvořen přirozený vodní příkop.

Na oba břehy řeky vede z hradu dřevěný most, takže je jedno, ze které strany řeky přijedete. Většina návštěvníků přijíždí se severní strany řeky a je to mnohem lepší varianta, protože na jižní straně řeky není žádné blízké parkoviště.

Hrad Otočec – dnes

Dnešní době byl hrad přebudován na luxusní hotel, který má co se služeb týče velmi dobrá hodnocení a také za svou pohostinnost získal mnoho cen. Krom možnosti bydlení přímo v hradu společnost, která hrad vlastní, nabízí lodní dům (house boat). Tento house boat kotví u břehu ostrova a jde o podobně luxusní bydlení jako v hradu.

V blízkém okolí hradu najdete golfové hřiště, tenisové hřiště, volejbalové hřiště, basketbalové hřiště, park nebo lanové centrum pro děti i pro horolezce. Krom sportovního vyžití zde najdete i relaxační služby v podobě sauny, masáží, posilovny nebo solária.

Hotel nabízí:

 • 14 dvoulůžkových pokojů
 • 2 větší apartmány

Hrad Otočec – romantické místo

Tento turisticky velmi oblíbený hrad se stal velmi častým místem pro zásnuby. Celá okolní oblast se často nazývá zelené srdce Slovinska a okolí hradu je toho jasným důkazem. Hrad na ostrově uprostřed krásné řeky, obklopené zeleným porostem, dřevěné mosty a mnoho dalších menších ostrůvků kolem nabudí velmi romantickou atmosféru. Když budete mít štěstí, tak zde uvidíte i labutě.

Jednou z nejoblíbenějších činností návštěvníků hradu je právě projížďka na pramici po řece kolem hradu.

Kde Hrad Otočec najdete?

Hrad je velmi dobře dostupný po dálnici A2, která spojuje hlavní město Ljubljana a hraniční přechod Obrežje (případně Zágrab v Chorvatsku). Hrad se nachází jen asi 2,5 km od sjezdu z dálnice. Z hlavního města pojedete asi 45 minut a urazíte 75 km.

Hrad Otočec – GPS souřadnice:

GPS souřadnice: 45.8381283N, 15.2347272E

Hrad Otočec – Výlety do okolí

 • Jeskyně Kostanjevica – leží na úpatí kopců Gorjanci, rozmanitého krasového terénu s křídovým vápencem (asi 26 km od hradu, cca 30 minut cesty autem ve vesnici Kostanjevica na Krki). Dešťová voda, podzemní vodní toky a tektonické pohyby strávily za poslední tisíciletí jeskynní útvary s pohádkovými motivy. Jde o 2 km dlouhou jeskyni, ze které můžete vidět asi 300 metrů, které si během zajímavé prohlídky projdete za cca 40 minut. Jeskyně je otevřena pouze od 15. dubna do konce října.
 • Bozidar Jakac Art Museum – stejně jako jeskyni najdete v Kostanjevica na Krki
 • Katedrála v Novo Město – jde o starý gotický kostel, který se stal katedrálou a je dominantou tohoto městečka. Nachází asi od hotelu asi 10 km a 15 minut cesty autem.
 • Stari grad v Novo Město – další z hradů, který se nachází jen 10 km od hotelu.
 • Grad Raka – další krásná stavba Slovinského venkova. Najdete ho asi 18 km od hradu Otočec a autem sem pojedete asi 15 minut.

Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com

2 komentáře: „Hrad Otočec – „Malý ostrov“ na řece Krka

 • Srpen 4, 2019 (3:10 am)
  Permalink

  moc pěkná řeka i hrad – jen možná je to zámek 🙂

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *