Arolla – poslední vesnička pod alpskými ledovci

Arolla – se nachází v jedné z nejkrásnějších částí Švýcarských Alp asi 20 km na západ od slavnějšího Zermattu (v kantonu Valais). Vesnička se nachází v nadmořské výšce cca 2000 m.n.m., takže je ideálním výchozím místem pro vysokohorskou turistiku na okolní vrcholky včetně nejznámější hory Pigne d’Arolla (3796 m.n.m.), kde poměrně nedávno (v roce 2018) zemřelo 7 lidí během nocování ve výšce cca 3000 m.n.m.

Vesnička Arolla

Arolla je výchozím bodem pro přibližně 50 různých výletů, včetně Col de Riedmatten, odkud si vychutnáte úžasné výhledy a cestou pravděpodobně uvidíte kozorožce, sviště nebo kamzíky. Úchvatná horská, ledovcová krajina a okolní vrcholy přes 3000 m.n.m. V okolí vesničky se nachází asi 100 kilometrů velmi dobře značených turistických tras včetně tras pro cyklisty.

Pigne d’Arolla (3796 m.n.m.)

Hora v krásné oblasti zvané Penninské Alpy, která se nachází nedaleko od vesnice. První výstup na vrchol hory byl proveden horolezci A. W. Moore a Horace Walker s průvodcem Jakobem Andereggem dne 9. července 1865.

Pigne d’Arolla – GPS souřadnice: 45.9913431N, 7.4551458E

Pigne d’Arolla – Tragédie v roce 2018

7 lidí zemřelo nedaleko vrcholu Pigne d’Arolla po té co se dostali do náhlé sněhové bouřky. Ještě před bouřkou bylo zřejmé, že se celkem 14 lidí nedokáže dostat zpět do bezpečí, proto byla okamžitě odstartována záchranná akce.

Záchranáře zalarmoval někdo z chaty Dix hut (Cabanne des Dix). Věděl, že těchto 14 lidí odešlo po známé několikadenní stezce, vedoucí ze švýcarského Zermattu do francouzského Chamonix a že se tato skupina lidí neměla šanci dostat jinam než zpět na chatu, kam se bohužel nevrátili.

Záchranné akce se zúčastnilo mnoho záchranářů a 7 vrtulníků. Všech 14 lidí se podařilo najít, ale některé se bohužel nepovedlo zachránit. Jedna žena zemřela při pádu a další podlehli velkému podchlazení. Další leželi několik dni v kritickém stavu v nemocnici, kde ještě zemřela jedna žena z Bulharska.

Arolla – jak se sem dostanete?

Nachází se na konci krásného údolí a samozřejmě i na konci silnice. Dál se autem už nedostanete.

  • Od největšího blízkého města Sion pojedete asi 40 km dlouhou cestu cca 50 minut.
  • Z hlavního města Bern ujedete téměř 200 km (2 a půl hodiny).

Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com

1 komentář: „Arolla – poslední vesnička pod alpskými ledovci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *