Verona – romantické město Romea a Julie

Verona se nachází v severní části Itálie nedaleko od největšího Italského jezera Garda. A se sousedním městem Benátky ODKAZ (asi 100 km na východ od Verony) svádí pomyslný souboj o nejromantičtější město v Itálii a na světě vůbec.

Někdo říká, že kdyby Shakespeare nevsadil příběh Romea a Julie právě sem, tak by město vůbec nikdo neznal. Ale není tomu tak – město bylo oblíbeným sídlem umělců i v době před Shakespearem. Navíc je zde tolik turistických atrakcí, že budete rádi, když to pří návštěvě celé stihnete projít za jeden den.

Verona na seznamu UNESCO

Historické centrum města Verona včetně hlavních památek a pověstných úzkých uliček bylo v roce 2000 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Verona tak doplnila velký výčet Italských památek na seznamu světového dědictví UNESCO.

Verona – největší turistické atrakce

Juliin balkón (Casa di Giulietta)

Na první pohled jde o nevýznamný dům v úzké uličce nedaleko od náměstí de Erbe, který by pravděpodobně nikoho nezaujal, kdyby tam nebyl vsazen největší příběh lásky všech dob. Díky tomu, že se zde odehrával děj Romea a Julie stal se dům největší turistickou atrakcí města. Pokud nahlédnete na nádvoří domu, tak uvidíte malí balkón a bronzovou sochu Julie na nádvoří.

Verona_Juliin balkón
Verona – Juliin balkón

Legendy a pověsti domu Casa di Giulietta

Sochu provází legenda, že pokud pohladíte pravé prso sochy, budete mít štěstí v lásce. Na místě uvidíte, že pohlazení sochy není nic proti slušným mravům, tak se nemusíte ostýchat.

Dům Casa di Giulietta provází několik dalších tradic. Jako třeba psaní milostných dopisu nebo nápis jmen milenců na zeď (Juliina zeď), což prý znamená věčnou lásku. Další tradicí milenců je připnout zámek na kovovou bránu při vstupu na nádvoří domu. Bohužel není reálné všechny dopisy, zámky a nápisy na zdi uchovávat. Množství turistů není známé, protože vstup na nádvoří je zdarma a nikdo je zde nepočítá, ale za rok by byla brána plná zámků a možná by už nikdo další na nádvoří neprošel.

Podobný problém mají některé mosty, kde milenci připínají zámky a doufají ve věčnou lásku. Jeden z nejznámějších a největších se nachází v Kolíně nad Rýnem nedaleko hlavního vlakového nádraží. Zde musely úřady rozhodnout o odklizení většiny zámků kvůli statice mostu. Každý most má omezenou nosnost a tento ji byl na hranici svých možnosti z pohledu statiky.

Dopisy Julii

I když tato dívka vůbec neexistuje a neexistovala, tak ročně dostává několik tisíc milostných dopisů z celého světa. V roce 2010 si někdo dal tu práci s tím, že dopisy spočítal. Dopisů jen za tento rok bylo více než 5000. Možná ještě větší zajímavostí je fakt, že více než 70 procent dopisů pocházelo od žen. Největší skupinou, která sem dopisy posílá, jsou teenageři z USA.

Ve Veroně existuje od 80 tých let minulého století skupina dobrovolníků, kteří dopisy čtou a dokonce na ně odpovídají. Z dobrovolnické práce se stala organizovaná práce pod záštitou klubu: Club of Giulietta, který je financován městem Verona. Pokud chcete, tak si můžete

také napsat dopis Julii a uvidíte, co Vám místní dobrovolníci odpovědí. Jen bohužel neodpovídají na dopisy psané v češtině, takže je nutné použít Italštinu, Angličtinu nebo jiný světový jazyk.

Dopisy Julii zaujaly tak moc, že na motivy dění kolem psaní dopisů vznikl v roce 2008 film „Letters to Julie“.

Kdo v domě bydlel ve skutečnosti?

V dramatu Williama Shakespeara zde žila rodina Kapuletů, ale v reálu dům patřil rodině podobného příjmení Cappelletti. Tato rodina pocházela z Dalmácie a Albánie a od 13. století bojovala za Benátskou republiku.

Římský amfiteátr – Aréna města Verona

Římské divadlo (také se můžete setkat s názvem Aréna) se nachází na největším náměstí města Verona Piazza Bra. Aréna byla postavena již v roce 30 našeho letopočtu za vlády císaře Tiberia. Rozměry amfiteátru jsou opravdu impozantní. Díky délce téměř 140 metrů a šířce přes 110 metrů jde o třetí největší arénu na světě (největší je Koloseum a druhý je amfiteátr v Capui).

Sedačky arény jsou z mramoru ve 44 řadách. Pohodlně zde může sedět až 25.000 diváků a někdy se udává, že Aréna mohla v dobách Římské říše pojmout až 30.000 lidí.

V dobách největší slávy Říma sloužila Aréna podobně jako Koloseum k divadelním představením, veřejným shromážděním nebo gladiátorským zápasům. Po úpadku Římské říše amfiteátr upadal, až byl 1117 poničen při zemětřesení. Dlouho po ničivém zemětřesení nebyla Aréna používána a to až do roku 1850. V roce 1850 se Aréna začala znovu používat a to pro operní představení. Díky výborné akustice divadla je používána pro opery a koncerty do dnes a to nepřetržitě od roku 1913. Výjimkou byly dvě světové války, které zastavili šňůru koncertů i ve zdejší Aréně. V roce 1913 zde byla jako první odehrána inscenace Aida od Giuseppe Verdiho k příležitosti 100 let od jeho narození.

Verona_Aréna - Římský amfiteátr – Aréna města Verona
Verona Aréna

Aréna ve Veroně – technický zázrak dnešní doby

Jednou z hlavních zajímavostí zdejšího amfiteátru je jeho provedení z pohledu téměř dokonalé akustiky. Pro všechna představení se až do roku 2011 nikdy nepoužil mikrofon a i tak všichni z 15.000 diváků (kapacita Arény je omezena z důvodů bezpečnosti) velmi dobře slyšeli. V roce 2011 byl i zde nainstalován elektronický systém zesílení zvuku.

V Aréně vystupují největší hvězdy

V zdejším divadle vystoupilo mnoho i moderních zpěváků nebo rockových kapel. Namátkou lze zmínit hvězdy jména jako Leonard Cohen, Paul McCarney, skupina One Direction, zpěvačka Adel a mnoho dalších.

Hrad Vecchio a most Scaligero

Hrad Vecchio a most Scaligero (nebo anglicky Castel Vecchio Bridge a italsky Ponte di Castel Vecchio) – původně na tomto místě stál most již ve 14. století. Ten byl za druhé světové války zničen a po válce znovu obnoven téměř přesně podle původního. Při stavbě mostu byly dokonce z řeky vyjmuty části zříceného starého mostu.

Verona_Hrad Vecchio a most Scaligero
Verona Hrad Vecchio

Bazilika San Zeno

Bazilika San Zeno (anglicky Basilica of San Zeno nebo italsky Basilica di San Zeno) – baziliku proslavil stejně jako celé město Verona William Shakespeare, který ve své tragédii Romeo a Julie vsadil část děje právě do Baziliky San Zeno. Podle této divadelní hry došlo k tajnému sňatku Romea a Julie právě v tomto kostele.

Chcete svatbu v místě sňatku Romea a Julie, v Bazilice San Zeno? Pokud ji neplánujete za několik let, tak si nechte zajít chuť. Krom dalších podmínek, které musíte splnit Vás bude zajímat velmi dlouhá čekací lhůta.

Romeo a Julie

Romeo a Julie je snad nejznámější divadelní hra, kterou kdy svět viděl. Většina příběhu se odehrává právě v městě Verona. Tuto tragédii napsal v roce 1595 dramatik a spisovatel William Shakespeare. Příběh sice není originální, protože podobný příběh byl znám již v Starověkém Řecku, ale i tak se nesmazatelně zapsal do historie divadelních her. Krom příběhu ze Starověkého Řecka inspirovala Shakespeara báseň anglického básníka.

Romeo a Julie ve filmu a v divadle

Od roku 1954 byl tento příběh minimálně čtrnáct krát velmi úspěšně zpracován ve filmu. K 14-ti celovečerním filmům lze připočíst dalších pět kreslených.

Kolikrát byla tato milostná tragédie divadelně zpracovaná se asi spočítat ani nedá, ale v programu divadla ji jistě najdete v každém větším městě. Přitom hraní hry není vůbec jednoduché – Shakespeare v této milostné tragédii použil téměř třicet postav.

Například ve Veroně se tato divadelní hra hraje každý den a i tak je stále vyprodáno. Pokud máte zájem vidět nejslavnější milostný příběh všech dob přímo v městě lásky, tak si lístky zajistěte raději co nejdříve. Na poslední chvilku prakticky nemáte sehnat volnou vstupenku.

Verona_Socha Romea a Julie v městě lásky - nejromantičtější město na světě
Verona – Socha Romea a Julie

Děj Romeo a Julie ve zkratce

Příběh je vsazen do Italského města Verona, kde žili v 16. století dvě bohaté rodiny. Šlo o Montegy a Kapulety, kteří již mnoho let žili ve sporu.

Láska na první pohled

Navzájem se tyto rodiny nenáviděly, ale i přes to se rozhodl jít Romeo na ples pořádaný rodinou Kapuletů, kde mělo proběhnout oznámení sňatku Julie s Parisem. Romeo se na plese schovává pod maskou, aby ho nikdo nepoznal a v momentě, když uvidí Julii, tak se do ní okamžitě zamiluje. I Julie se na první pohled zamiluje do Romea, takže i po plese na sebe stále myslí. Romeo se rozhodne i po plese znovu vstoupit na území znepřáteleného rodu Kapuletů a ze zahrady jejich domu vyslechne přes otevřený balkón jemu mířené vyznání lásky od Julie. Sám se jí ukáže a i on jí vyzná lásku.

Hned na druhý den po prvním setkání se nechají tajně oddat u otce Vavřince. Otec Vavřinec si od tohoto sňatku slibuje, že se znepřátelené rody usmíří.

K usmíření ale nedojde, protože hned druhý den na to dojde k prolití krve na obou stranách a Romeo je za vraždu vyhoštěn z města Verona. Romeo se stěhuje do nedalekého města Mantova. Hned další den si má už provdaná Julie vzít Parise, ale ví, že k tomu nesmí dojít.

Proto na radu otce Vavřince vypije nápoj, po kterém bude vypadat jako mrtvá. Otec Vavřinec pak zařídí, aby si pro ni do hrobky přišel Romeo.

Julie opravdu vypadá jako mrtvá a o jejím pohřbu se doslechne i Romeo ve vedlejším městě. Proto se rozhodne odjet i přes zákaz zpět do Verony. Díky moru ve městě se Romeo mine s poslem otce Vavřince, který by mu řekl, že Julie není opravdu mrtvá.

Verona – Tragédie v městě lásky

Ve Veroně chce Romeo dát poslední polibek své milované Julii a pak se chce otrávit. Na hřbitově se potká s Parisem, kterého v souboji zabije. Následně vstoupí do hrobky Julie, které znovu vyznává lásku a pak se otráví. Později se Julie probudí a hned vedle sebe vidí mrtvého Romea. Na nic nečeká a probodne se její dýkou.

Tato tragédie vedla k usmíření obou rodů.

Verona a Shakespeare

Podle všeho William Shakespeare v městě lásky nikdy v životě nebyl. Někteří to rozporují podle toho, že z jeho příběhu je zřejmé, že ve Veroně byl. Ať už zde byl nebo nebyl, tak místo dokázal popsat téměř dokonale. Dle historiků se setkal s člověkem, který místo popsal a díky tomu mohl tuto tragédii vsadit do tohoto města. Shakespeare prý už tehdy věděl, že město se k tomuto romantickému příběhu hodí a proto si vybral právě Veronu.

Verona-Benátky: Které město je tedy více romantické?

Jsou romantičtější Veronské uličky nebo Benátské kanály? Byl jste někdo ve Veroně i v Benátkách? Pokud ano budeme rádi, když nám napíšete do komentářů, které je podle Vás více romantické.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com 

27 komentářů: „Verona – romantické město Romea a Julie

  • Pingback:Jezero Garda – nejnavštěvovanější jezero v Itálii - Panda1709.com

  • Pingback:Urbino – malé městečko velkého významu - Panda1709.com

  • Květen 7, 2019 (3:05 am)
    Permalink

    to je krásné. I když ten příběh znám, tak je to tak pěkné si to přečíst znovu.

    Reagovat
  • Pingback:Bologna (Boloň) - největší historické centrum města - Panda1709.com

  • Pingback:Hrad Belford – opuštěný hrad uprostřed lesa - Panda1709.com

  • Červen 11, 2019 (11:18 am)
    Permalink

    moc pěkné město – díky za článek a typy na procházku

    Reagovat
  • Červen 11, 2019 (11:19 am)
    Permalink

    Miluju ten příběh, tak si město nemůžu nechat ujít

    Reagovat
    • Červen 11, 2019 (11:19 am)
      Permalink

      co se Ti tak libí na tom, že všichni umřou?

      Reagovat
  • Červen 11, 2019 (11:37 am)
    Permalink

    hledám někoho kdo umí dobře italsky na pár překladů? Máte někdo zájem? dobře zaplatím? Je toho asi 40 stran. Prosím piště na email pavla.reslova@email.cz. Díky moc za případné odpovědi.

    Reagovat
  • Červen 11, 2019 (11:38 am)
    Permalink

    hledám někoho kdo umí dobře italsky na pár překladů? Máte někdo zájem? dobře zaplatím? Je toho asi 40 stran. Prosím piště na email pavla.reslova@email.cz. Díky moc za případné odpovědi. paja

    Reagovat
  • Červen 12, 2019 (11:08 am)
    Permalink

    Hledám spolucestující do Itálie k moři autem 7.-21. července. Máme dvě volná místa a pro redukci nákladů je chceme obsadit. Cíl cesty je kousek od Neapole, ale můžeme upravit trasu, tak ať Vás zavezeme na jiné místo po cestě. případně pište. Tomáš

    Reagovat
  • Červen 13, 2019 (11:32 am)
    Permalink

    Hned bych tam jel znovu. Fakt krásné město.

    Reagovat
  • Červen 26, 2019 (11:16 am)
    Permalink

    We queued up at 1930 and got in at 2100. One security man checking everyone’s bags and there must have been 300 people in the queue in front of us. We were worried it would start without us, but here we are at 2140 and we are still waiting for it to start.

    Reagovat
  • Červen 26, 2019 (11:17 am)
    Permalink

    3 of us will also sitting in cheap seats, do you recommend lining up earlier than you did, we do not really care about where we are sitting. Thanks for your assistance.

    Reagovat
  • Červen 26, 2019 (11:18 am)
    Permalink

    For anyone thinking about going to the opera, one piece of advice we usually give is not to spend more on tickets than you can afford to lose. In the event of cancellation you may not be able to get a refund.

    Reagovat
  • Červen 26, 2019 (11:19 am)
    Permalink

    Parking Cittadella and Parking Arena are the two that make sense.

    No time limit all the year, but, if I remember well, they have a ticket you prepay for the opera nights that allows you to stay as late as the opera and AND avoiding the lines at the cash when all the people wants to take the car.

    Dining that late restricts (for the most) the choices around arena itself. Take a look at Vittorio Emanuele, Rubiani, 4 cuochi and le cantine de l’Arena

    Reagovat
  • Červen 26, 2019 (11:19 am)
    Permalink

    If you read my trip report posted recently our experience of the opera was not quite as we expected as there was heavy rain and the start was delayed a couple of times, eventually starting at 11pm. The rain started again at the end of Act 2 so proceedings were called to a halt. We got back to our hotel (almost adjacent to the Arena) about 1am and no restaurants were still open at that time. We ate at Victor Emanuel beforehand, and extended our stay to keep sheltered as much as anything else. We did think it was a bit style over substance…..

    Reagovat
  • Červen 26, 2019 (11:20 am)
    Permalink

    Hello , I am visiting Verona end of September. Could you please someone tell me how much the taxi from the airport to city center cost?

    Not only the prebooked taxi (I found that cost about 40 euros) but if you just pickup one from the queue.

    Reagovat
    • Červen 26, 2019 (11:21 am)
      Permalink

      From the radiotaxi website is says 25€ for day fares. 12km to the city center.

      Reagovat
  • Červen 26, 2019 (11:22 am)
    Permalink

    I will be travelling to Verona and will take the shuttle bus from the airport to Porta Nuova station. I understand the €6 ticket is valid for 75 minutes after punching. Do I have to punch it again on the second bus within the 75 minutes?

    Reagovat
  • Pingback:Brescia – klenot italské Lombardie - Panda1709.com

  • Pingback:Mantua (Mantova) a Sabbioneta - Italská města kultury - Panda1709.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *