Rýnské vodopády – nejmohutnější vodopády v Evropě

Rýnské vodopády (Rhine falls, rhinefall) – jediné místo, kde se můžete postavit vysoko nad největším vodopádem Evropy, cítit řev a vibrace vody na celém těle. To můžete zažít jen na Rýnských vodopádech poblíž Schaffhausenu na severu Švýcarska. Lodí se můžete dostat k hradu, do blízkosti vodopádů a dokonce i k mohutné skále uprostřed vodopádu.

Rýnské vodopády

Kvůli tektonickým změnám v době ledové byla řeka Rýn před více než 15.000 lety donucena se přemístit do nového koryta. Rýnské vodopády vznikly v bodě, kde se tvrdá skála změnila v měkký štěrk. V šířce 150 metrů se do hloubek vrhá několik set metrů krychlových vody za sekundu z výšky až 23 metrů. Uprostřed toho všeho stojí mohutná skála, která vydržela nápor vody po tisíce let. Na skálu se dostanete po kruhové prohlídce Rýnských vodopádů, během které lze pozorovat přírodní podívanou z výšky.

Prakticky uprostřed vodopádu stojí návštěvníci na plošinách, které vyčnívají a částečně se vznášejí nad Rýnem. Na hrady Wörth a Laufen se dostanete pomocí větší lodi a někteří odvážní návštěvníci si mohou pronajmout kánoe a doplout k vodopádu po vlastní ose. Komplex Schloss Laufen má od března 2010 další jiskru. Kromě nového návštěvnického centra bylo otevřeno také dětské hřiště a „Historama“ (interaktivní výstava o Rýnských vodopádech). Nová dobrodružná stezka s výtahovým systémem a stezkou zvanou „Belvedere“ umožňují snadný přístup k těmto nádherným vodopádům na Rýně.

Rýnské vodopády – Zajímavosti

 • Výška vodopádu – 23 metrů
 • Šířka vodopádu – 150 metrů
 • Průměrný průtok v zimě – 250 m3/s
 • Průměrný průtok v létě – 600 m3/s
 • Nejvyšší naměřený průtok – 1250 m3/s (v roce 1965)
 • Nejnižší naměřený průtok – 95 m3/s (v roce 1921)

Historie

1887 – již koncem 19. století se objevil první nápad jak tok Rýna využít pro ekonomický záměr. Zdejší železárny požádaly o odklon části toku řeky se záměrem vyrábět elektřinu. Tento návrh byl zamítnut po protestech Švýcarského alpského klubu a několika vědeckých společností.

1913 – proběhla veřejná soutěž o nejlepší projekt na lodní dopravu mezi Basilejem a Bodamským jezerem, ale žádný z nápadů se nerealizoval.

1919 – další pokus o stavbu vodní elektrárny v blízkosti vodopádů – znovu byl zmítnut s odůvodněním, že jakékoliv využití vodopádů musí být prospěšné pro širokou veřejnost.

1944 – poprvé v historii byl projekt na stavbu vodní elektrárny u vodopádů schválen, ale než ke stavbě elektrárny došlo, tak se více než 150.000 lidí podepsalo pod petici proti stavbě a projekt byl zrušen. Tuto petici podepsalo mnoho známých osobností a nejen, že zrušila tento projekt, ale i odradila další pokusy o ekonomické využití tohoto nádherného místa.

Ekonomické využití

Dnešní propočty říkají, že případná vodní elektrárna postavená na tomto místě by průměrně vyráběla asi 50 MW. Podle posledních propočtů by se přesto městečku Neuhasen stavba nevyplatila, protože ekonomický přínos turistického ruchu je daleko větší.

Hrad Laufen

Hrad Laufen (německy: Schloss Laufen, anglicky: Laufen Castle) – Hrad ve vesnici Laufen-Uhwiesen ve švýcarském kantonu Curych. Je to švýcarské kulturní dědictví národního významu s nádherným výhledem na Rýnské vodopády.

První doložená zmínka o zámku pochází z roku 858, kdy byl domovem baronů z Laufenu. Prošel několika majiteli až do doby Zürichské války (1439-1450), kdy byl hrad získán rodem Fulachů. Po Helvetické republice (1798–1803) byl zámek znovu v soukromém vlastnictví.

Zámek nyní slouží jako turistická atrakce a jeho součástí se stala restaurace a hotel. V letech 2009 až 2010 byl realizován projekt obnovy a rozšíření, včetně návštěvnického centra v, výstavy v severní části hradu a nového chodníku přístupného i pro vozíčkáře. Součástí vyhlídky je i prosklený výtah. Z hradu Laufen mají návštěvníci i výhled na hrad Wörth na protější straně řeky Rýn v kantonu Schaffhausen.

Rýnské vodopády – Ceny vstupenek

Vodopády – ZDARMA

Parkování – 10 CHF na den a nelze zaplatit například jen jednu hodinu. (informace z roku 2018)

Prohlídka hradu Laufen – 5 CHF

Projížďka lodí pod vodopády – různé trasy od 5 CHF po 20 CHF.

Rýnské vodopády – Poloha

GPS souřadnice: 47.6778347N, 8.6153283E

Vodopády se nachází mezi vesnicemi Neuhausen na severu a Laufen-Uhwiesen na jihu. Na obou stranách řeky se nachází velká parkoviště a místa vhodná pro vyhlídku na vodopády, tak je téměř jedno odkud přijedete. V případě, že máte zájem o plavbu lodí pod vodopádem, tak je lepší přijet od vesnice Neuhausen.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com

1 komentář: „Rýnské vodopády – nejmohutnější vodopády v Evropě

 • Srpen 14, 2019 (7:11 pm)
  Permalink

  zajímavé, že téměř každý vodopád má nějaké to nej nej nej

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *