Sardona – tektonická oblast ve Švýcarsku

Sardona (německy: Glarner Hauptüberschiebung, anglicky: The Swiss Tectonic Arena Sardona) – kolem skalní stěny Piz Sardony vznikla unikátní oblast. Zde se starší skalní vrstvy ohýbaly nad mladší skály. Unikátní ostré formace skal svědčí o úžasné síle přírody. Formace vznikla během střetů afrického a evropského kontinentu.

Sardona – Památka UNESCO

Z velké vzdálenosti zřetelně viditelné skalní útvary – výrazný zářez kolem Piz Sardony odděluje 250 milionů let starou Verrucano skálu od 50 milionů let „mladé“ skály Flysch. Starověké kamenné útvary převyšují ty, které jsou o miliony let mladší – což byla pro geology velká hádanka. Tato geologická záhada je tak jedinečná, že v roce 2008 došlo k přidání Švýcarské tektonické oblasti Sardona na seznam světového dědictví UNESCO. Na seznam světového dědictví UNESCO byla oblast zapsána pod názvem: The Swiss Tectonic Arena Sardona.

Sardona – Vysvětlení zdejších jevů

Místo bylo klíčovým pro geologické vědy už od 18. století. Prvním přírodovědcem, který zkoumal tuto oblast, byl Hans Conrad Escher von der Linth (1767–1823). Escher von der Linth zjistil, že v rozporu se Stenovým zákonem superpozice jsou u některých hor v Glarus starší skály nad mladšími. Jeho syn Arnold Escher von der Linth (1807–1872), první profesor geologie na ETH v Curychu, v průzkumech pokračoval. Vznikalo několik teorií, jak k tomuto zvláštnímu přírodnímu úkazu došlo, ale až v roce 1950 se vědci shodli na dnes uznávaném vysvětlení.

V deskové tektonice způsobuje horizontální pohyb tektonických desek nad zemskou měkkou astenosférou horizontální síly uvnitř zemské kůry. Geologové se v současné době domnívají, že většina horských řetězců je tvořena konvergentními pohyby mezi tektonickými deskami.

Sardona – kde se oblast nachází?

Tato unikátní oblast se nachází na území třech kantonů: Glarus, St. Gallen a Graubünden v severovýchodní části Švýcarska. V oblasti se nachází 7 vrcholů převyšující nadmořskou výšku 3000 m.n.m.

Piz Sardona (3056 m.n.m.) – Nejvyšší hora

Piz Sardona nebo také Surenstock – je nejvyšším vrcholem v oblasti. Kolem vrcholu a dalších podobných vede turistická stezka od jezera Stausee Gigerwald. U tohoto jezera ve vesničce Sankt Martin se nachází několik parkovišť (GPS souřadnice: 46.9201347N, 9.3555586E), kde můžete zanechat své auto.

Cesta na Piz Sardona - Švýcarsko - dovolená (zdroj: mapy. cz)
Cesta na Piz Sardona – Švýcarsko (zdroj: mapy. cz)

Už cestou na parkoviště uvidíte nádherné jezero s vodopády, které padají k jezeru z okolních skal, ale to nejlepší Vás teprve čeká. Z parkoviště se vydáte směrem k chatě Sardona Alp (GPS souřadnice: 46.9218253N, 9.2958478E). Cestou uvidíte několik vodopádů a můžete obdivovat zdejší přírodní krásy. Od chaty budete pokračovat až k chatě Sardona Hutte (GPS souřadnice: 46.9155017N, 9.2755778E).

Od této chaty se vydáte směrem k vrcholu po ostrém stoupání, které je na několika místech jištěno lany. Cestou budete muset překonat dva úseky po ledovci. Překonáte vzdálenost cca 3 km a dostanete se o cca 1000 výškových metrů výš. Až k vrcholu Piz Sardona (GPS souřadnice: 46.9229475N, 9.2514553E).


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com

1 komentář: „Sardona – tektonická oblast ve Švýcarsku

  • Srpen 14, 2019 (7:28 pm)
    Permalink

    ta krajina – fakt úlet – skoro jako na měsíci

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *