Spoleto – klenot zelené Itálie v UNESCO

Spoleto – proč klenot zelené Itálie? Jde o malebné městečko uprostřed krásné zelené krajiny Italského severu v oblasti Umbria. Toto nádherné městečko proslavil hlavně zápis na seznam světového dědictví UNESCO v roce 2011. I když město okouzlilo mnoho turistů, kteří sem zavítali, tak se oproti nejnavštěvovanějším místům v Itálii jednalo spíše o sporadické návštěvy.

Městečko se stalo oblíbenou základnou pro návštěvu okolních míst: Todi, Assisi, Perugia, Spello, Montefalco a Orvieto. Krom památek uvnitř města a mnoho možností na nenáročné výlety do okolí se město proslavilo svou bohatou kuchyní a vínem.

Historické centrum města není sice velké, ale jistě Vás zaujme a možná se při procházce i trochu zadýcháte. Uličky města jsou strmější a užší, než v centru města většinou čekáte.

Spoleto – nejdůležitější památky

Římské divadlo

Římské divadlo je již z velké části přestavěné, ale i tak si zachovalo svou původní podobu a zůstává hlavní atrakcí města. Hned u divadla vyrostl kostel Svaté Agáty (St. Agatha), kde dnes sídlí národní archeologické muzeum.

Most Ponte Sanguinario

Ponte Sanguinario – most, který se nachází ve východní části Piazza della Vittoria nedaleko Porta San Gregorio a baziliky San Gregorio Maggiore. Přístup na most je umožněn pomocí schodiště, což zvláštnosti této historické památce ještě přidá.

Historie mostu není dosud objasněna a historikové mají dvě teorie, kdy byl první most na tomto místě postaven. Jednou z nich je rok 500 před naším letopočtem a druhou je císař Augustus v roce 27 před naším letopočtem.

Mohutná konstrukce mostu má 3 velké půlkruhové oblouky. Rozměry mostu: 4,5 metru široký, přes 8 metrů vysoký a 24 metrů dlouhý. Centrálním obloukem proudí voda a krajní jsou zasazeny do okolních skal.

Legenda vztažená k tomuto mostu říká, že přímo na mostě proběhla poprava svatého Ponziana (San Ponziano). Po tom, co mu byla useknuta hlava, tak padala z mostu dolů a v momentě, když se dotkla země, začala v tomto místě proudit čistá voda. Vzhledem k tomu, že město právě prožívalo několik suchých let po sobě, tak byla čistá voda velkou vzácností.

Druhá legenda vztahující se k mostu Ponte Sanguinario říká, že někde v blízkosti mostu se nachází tajná chodba z dob vlády Lombardiu, kteří ji používali pro možnost nepozorovaného přesunu do Rocca Albornoziana. Ve skutečnosti by chodba měla téměř kilometr, ale bohužel se nikdy nenašla.

Římský amfiteátr

Římský amfiteátr – původní amfiteátr byl postaven již ve 2. století, ale později byl přestavěn na pevnost Totila. Přestavba na pevnost byla dokončena v roce 545. V dobách míru, kdy pevnost nebyla potřeba se místo využívalo jako tržiště a později byla přebudována na kostel San Gregorio Minore. Kameny byly později použity k vybudování Rocca Albornoziana. Z původního amfiteátru se toho do dnes moc nedochovalo.

Pevnost Rocca Albornoziana

Pevnost Rocca Albornoziana – dominantní stavba města, která ční nad všemi ostatními stavbami města. Pevnost byla postavena již v 14. století na vrcholu Colle Sant’Elia a cílem bylo potvrdit papežskou autoritu nad tímto městem. Hlavním architektem stavby byl Matteo Gattapone z Gubbia, který pro toto místo navrhl pevnost o šesti věžích a uvnitř nechal postavit dvě nádvoří.

Pevnost odolala mnoha bitvám a v dobách míru začala sloužit jako vězení. V roce 2007 proběhla rozsáhlá rekonstrukce s ohledem na původní podobu pevnosti.

Dnes se v kdysi nedobytné pevnosti nachází Museo Nazionale del Ducato, kde můžete vidět téměř vše z historických artefaktů, které se vztahují k městečku Spoleto. Jde o mnoho římských, byzantských a lombardských artefaktů od 5. století až po byzantské šperky.

Cattedrale di Santa Maria Assunta (Duomo di Spoleto)

Cattedrale di Santa Maria Assunta – katedrála města, která byla postavena v roce 1821 a ve stejném roce zasvěcena Nanebevzetí Panny Marie.

Navzdory letopočtu, kdy byla stavba dokončena je tento kostel nádherným příkladem románské architektury a to i když byl původní plán stavby několik upraven. Dnešní katedrála byla postavena na místě původní po tom, co byla stará katedrála zničena vojsky Fridricha Barbarossy.

Bazilica San Salvatore

Bazilica San Salvatore – krásný románský kostel, který najdete přímo v centru města. Původní kostel na tomto místě vznikl již v 9. století na místě, kde pravděpodobně došlo pohřbu dvou světců a mučedníků Concordia a Senzia.

Spoleto – památka UNESCO

Některé části městečka Spoleto jsou od roku 2011 součástí světového dědictví UNESCO. Pokud budete hledat v seznamech UNESCO, tak samostatně město Spoleto nenajdete. V seznamech UNESCO vystupuje pod názvem: „Lombardie v Itálii – místa moci“ pod tímto názvem došlo k zápisu ještě dalších šesti měst: Brescia, Cividale del Friuli, Castelseprio, Campello sul Clitunno, Benevento a Monte Sant’Angelo.

Spoleto - Itálie - cestování - dovolená v itálii - Panda na cestach - panda1709
Spoleto – Itálie

Spoleto – nejčistší Italské město

I když toto městečko patří mezi nejkrásnější v Itálii, tak doposud nebylo plně objeveno turisty. Zůstává v pozadí tabulek návštěvnosti za městy typu: Řím, Benátky, Miláno, Florencie nebo Verona a možná i díky tomu zde nehrozí znečištění, které bohužel s nárůstem turistického ruchu často souvisí.

Spoleto – historie

Počátky historie města sahají téměř jistě ještě dál do minulosti, ale prokazatelně lze říci, že v roce 241 před naším letopočtem již město existovalo.

Hned v počátcích doložené historie bylo Spoleto napadeno Hanibalem, ale zdejší obyvatelé útok ustáli a Hanibal se svým vojskem táhl jinam. Největší sláva města přišla v 6. století našeho letopočtu. Touto dobou zde měl sídlo vévoda Lombardie a z této doby ve městě najdete i několik památek, které jsou součástí světového dědictví UNESCO.


www.Anglina.uNas.cz

www.Panda1709.com

3 komentáře: „Spoleto – klenot zelené Itálie v UNESCO

 • Pingback:Brescia – klenot italské Lombardie - Panda1709.com

 • Červenec 2, 2019 (5:41 pm)
  Permalink

  super místo a hlavně jediné místo na naší cestě Itálií, které nebylo narvané turisty. Pokud sem pojedete, tak vás čeká tkaová pohodová procházka moc hezkým městem

  Reagovat
 • Srpen 2, 2019 (7:26 pm)
  Permalink

  toto je nejlepší:

  Ponte Sanguinario – most, který se nachází ve východní části Piazza della Vittoria nedaleko Porta San Gregorio a baziliky San Gregorio Maggiore. Přístup na most je umožněn pomocí schodiště, což zvláštnosti této historické památce ještě přidá.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *