Ferrata Eggishorn (2926 m.n.m.) (Obtížnost B/C)

Ferrata Eggishorn (Eggishorn kletterstaig) – krásná zajištěná cesta obtížnosti B/C nedaleko od nejdelšího ledovce v Evropě (Aletschský ledovec). Když si projdete působivými skalními útvary zajištěné cesty a asi po 2 hodinách překonáte cca 305 výškových metrů, dostanete se na vrchol Eggishorn. Zde si můžete vychutnat nejlepší vyhlídku na tento unikátní ledovec, který se v roce 2001 stal součástí světového dědictví UNESCO. Z vrcholu krom ledovce uvidíte také nádherný výhled na Lepontské a Penninské Alpy, včetně nejpůsobivějších vrcholů: Dom, Matterhorn, Weisshorn.

Parkování

Nejlepším místem pro zaparkování Vašeho auta je vesnice Fiesh a její velké parkoviště u stanice lanovky (GPS souřadnice: 46.4050644N, 8.1358597E). Jde o opravdu velké parkoviště, tak se nemusíte obávat, že zde pro Vás nebude místo.

Můžete sice vycházet i z jiných míst, ale bude to vždy komplikovanější a hlavně to bude znamenat, že k nástupu na ferratu půjdete pěšky.

Cesta k ferratě

Nejjednodušší způsob jak se dostat k ferratě je pomocí lanovky, která vede přímo od parkoviště. S přestupem ve stanici Fiescheralp Vás lanovka doveze až do stanice Eggishorn (GPS souřadnice: 46.4270897N, 8.0934144E). Od stanice lanovky už půjdete jen cca 15 minut. K ferratě Vás dovedou přehledné cedule s německým nápisem „kletterstaig“.

Další možností jak se dostat k ferratě je docela dlouhý výstup od parkoviště k stanici lanovky. Cestou zdoláte více než 1800 výškových metrů a půjdete cca 5 hodin čistého času chůze. Z výletu se Vám tak stane celodenní pochod a nebudete mít tolik času si vychutnat nádherné výhledy z ferraty nebo z vrcholku.

Lezecká část – Ferrata Eggishorn (Eggishorn kletterstaig)

Ferrata začíná pozvolna a většina úseků této zajištěné cesty je hodnocena stupněm obtížnosti A nebo B. Pouze dva kratší úseky jsou trochu obtížnější a dosahují obtížnosti B/C. Během lezecké částí zdoláte převýšení pouze cca 150 výškových metrů. Jde tedy o docela lehkou zajištěnou cestu, kterou si mohou dovolit zdolat i zdatnější začátečníci. Celou ferratu půjdete necelé 2 hodiny.

Zajištěná cesta je ve velmi dobrém stavu a jistící prvky jsou umístěny i v místech, kde si možná řeknete, že by to ani nebylo potřeba, ale opatrnosti není nikdy dost, takže jedině dobře, že je tomu tak.

Jednoznačně nejlepším úsek zajištěné cesty je dlouhý lanový most, kde si můžete vychutnat vzdušnou část této jinak lezecky méně zajímavé ferraty. Ostatně tato ferrata nepatří mezi nejoblíbenější kvůli lezecké části, ale hlavně díky nádherným výhledům. Vrchol Eggishorn (2926 m.n.m.) Vám poskytne ten nejkrásnější výhled na Aletschský ledovec a i proto sem míří v období letních prázdnin mnoho turistů. Bohužel díky velmi dobré dostupnosti lanovkou sem přijedou například dva autobusy turistů z Japonska, kteří mají zaplacený zájezd „Euro UNESCO“ podívají se na ledovec a zase sjedou lanovkou dolů. Na tom by nebylo nic hrozného, ale když sem dojdete ve špatnou dobu, tak se zde nedá hnout. Naštěstí zatím nechodí po ferratách, takže tu si můžete vychutnat relativně v poklidu.

Ferrata Eggishorn – Cesta zpět

Z vrcholu ke stanici lanovky je to opravdu kousek, takže se vrátíte a lanovkou sjedete zpět k parkovišti.

V případě, že si toto nádherné místo chcete vychutnat o něco déle, tak se můžete vydat směrem k dalšímu vrcholu Bettmerhorn (2872 m.n.m.), který patří k dalším vyhlášeným místům s výhledem na Aletschský ledovec.

Ferrata Eggishorn – Parametry lezecké části

  • Obtížnost – maximálně B/C (většina úseků obtížnosti B)
  • Čásová náročnost – do 2 hodin
  • Převýšení – 150 metrů
  • Sestup – 150 metrů

Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *