Lavaux – vinohrady na břehu Ženevského jezera
Vinice Lavaux (Terrasses de Lavaux) – vinice 11. století, spousta možností ochutnat zdejší víno Chasselas, výhledy na Ženevské jezero – to vše najdete na tomto krásném místě.
Vinice Lavaux
Vinice se nachází v kantonu Vaud ve Švýcarsku, v okrese Lavaux-Oron. Vinice se rozkládají na 830 hektarech , které se táhnou asi 30 km podél jižních břehů Ženevského jezera. Existuje několik nepřímých důkazů o tom, že se v této oblasti pěstovala vinná réva už v římských dobách a prokazatelně zdejší vinné terasy pochází z 11. století. Vinné terasy vznikly v dobách, kdy oblast ovládaly benediktinské a cisterciácké kláštery.
Terasy využívají mírného podnebí a jižní svah s odrazem slunce v jezeře. Společně s kamennými zdmi dostává vinice a oblast kolem téměř středomořský charakter. Hlavní odrůda, která se zde pěstuje, se jmenuje Chasselas.
Stezka vinicemi Lavaux (Terrasses de Lavaux)
Vinicemi je možné podniknout mnoho výletů. Nejlepší volbou je pravděpodobně turistická stezka „Terrasses de Lavaux“, vedoucí z Saint-Saphorin (GPS souřadnice: 46.4731819N, 6.7959553E) do vesnice Lutry (GPS souřadnice: 46.5032767N, 6.6867878E).
Hned na začátku této trasy stojí za návštěvu středověký kostel Saint-Saphorin a za zmínku stojí i vesnice samotná s úzkými uličkami a charakteristickými vinařskými domy od 16. do 19. století.
Cestou do Lutry budete mít spoustu možností ochutnat zdejší víno, na které jsou místní tak hrdí. Krom vína si můžete vychutnávat nádherné pohledy na vinohrady a Ženevské jezero.
Trasa z Saint-Saphorin do Lutry měří asi 13 km a jde o pohodovou procházku, která jde ujít do 3 hodin. V případě, že zpět nechcete pěšky, tak můžete zkusit místní vláček nebo loďku. Vlak z Lutry zastavuje přímo v Saint-Saphorin, ale loď Vás z Lutry doveze pouze do vesnice Rivaz a poslední cca 1,5 km budete muset dojít pěšky.
Podobnou trasu můžete projet i na kole.
Lavaux – Světové dědictví UNESCO
Podle švýcarských zákonů jsou vinice Lavaux chráněny před rozvojem už dlouho. Zásadní krok k ochraně této unikátní vinice nastal v červenci 2007, kdy se zdejší vinohrad stal jednou z lokalit světového dědictví UNESCO. Od roku 2016 se na zdejší vinice již nepoužívají žádné syntetické pesticidy.
🙂
to víno je lepší než ta procházka .-)