Sněžná jeskyně – s vchodem ve výšce 1530 m.n.m.

Sněžná jeskyně (slovinsky: Snežna Jama, anglicky: Snow cave) – jak už název napovídá, tak se v této jeskyni drží sníh a to dokonce i v létě. Teplota v jeskyni se pohybuje v rozmezí od 0 °C do 4 °C, což stačí k tomu, aby se zde držel sníh a led. Interiér je plný sněhových a ledových útvarů, včetně stalaktitů a stalagmitů. V jedné z bočních chodeb byla objevena kostra jeskynního medvěda. Největší atrakcí jeskyně je ledové jezero.

Sněžná jeskyně – Prohlídka

Na začátku návštěvy vás personál jeskyně zavede ke vchodu do jeskyně. Zde si můžete nechat batohy a jiné věci, které by Vám mohly překážet. Dokonce zde můžete nechat i domácí zvířata, co se může hodit, když sebou máte třeba psa. Při návštěvě jeskyně Vás doprovází zkušený speleolog, který Vám poskytne informace potřebné pro bezpečný průchod po celé jeskyni. Pro většinu návštěvníků je nejtěžší část první sestup od vchodu do jeskyně, kde musíte slézt po ocelových žebřících asi 10 metrů. Před vstupem by Vás měl personál jeskyně upozornit na

skutečnost, že sestup vyžaduje dobrou pohyblivost a obratnost. Vstup není vhodný pro úplně malé děti, které by to nezvládli sami – v jeskyni není dostatek prostoru na to, abyste dětem pomáhali nebo je přenášeli. Celkový sestup do jeskyně na žebřících a schodech bude dohromady asi 40 metrů.

Pravidlo pro vstup do jeskyně zde mají vymyšleno docela jednoduše a efektivně. Každý kdo se sám dokáže dostat na místo, kde se prodávají vstupenky, má dostatek fyzická kondice na to, aby zvládl prohlídku. Výjimkou jsou lidé, kteří mají strach z výšek a z uzavřených prostor. První část jeskyně – asi 150 m – je vybavena elektrickými světly. Po zbytek cesty bude průvodce distribuovat jedno světlo na 3 návštěvníky, proto doporučujeme si přinést vlastní světlo – případně aspoň čelovku.

Je dovoleno fotografovat vnitřky jeskyně, ale bez použití stativů nebo jiné podpory. Cesta uvnitř je asi 1 m široká a na některých částech, kde se průvodce zastaví a povídá zajímavosti o jeskyni i trochu širší. Cesta bývá kluzká a to i v červnu, kdy je obvykle stále pokrytá ledem. Váš průvodce vás během návštěvy informuje a upozorní na stav cesty.

Celá prohlídka zabere necelé 2 hodiny času.

Sněžná jeskyně – Ceny vstupenek

  • Dospělí – 15 euro
  • Děti – 10 euro
  • Studenti – 10 euro

Informace z roku 2019

Sněžná jeskyně – Otevírací doba

  • Červenec – prohlídky v: 9 h, 11 h, 13 h, 15 h, 17 h.
  • Srpen – prohlídky v: 9 h, 11 h, 13 h, 15 h, 17 h.
  • Ostatní měsíce je jeskyně pro návštěvníky uzavřena (Informace z roku 2019)

Jak se tam dostanete?

Z hlavní silnice číslo 428 uhnete na úzkou asfaltku u malé obce Struge. Jde o úzkou horskou cestu, kterou vyjedete až do nadmořské výšky cca 1500 m.n.m., takže je zde opatrnost na místě. Hlavně je důležité počítat s tím, že se od jeskyně budou vrace jiní návštěvníci. Asfaltová silnice se později změní na makadamovou cestu, ale můžete dojet až k parkovišti kousek od vchodu do jeskyně (GPS souřadnice: 46.3973867N, 14.7452844E). Od parkoviště půjdete už jen cca 500 metrů.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com

1 komentář: „Sněžná jeskyně – s vchodem ve výšce 1530 m.n.m.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *