Park Goričko – malebný kraj v parku tří zemí

Park Goričko (Krajinski park Goričko) – je malebná krajina plná menších farem na zdejších nízkých kopcích. Mozaika luk, polí, sadů, vinic a vesniček je protkána meandrovitými potoky a smíšenými lesy.

Goričko je slovinská část parku tří zemí. S Rakouskem a Maďarskem tvoří tato oblast útočiště pro několik ohrožených rostlinných a živočišných druhů v Evropě.

Park Goričko – vznik zdejší krajiny

Kopcovitý kraj Goričko leží na pomezí Alp a Panonské pánve. Sopečné výbuchy před 17 miliony lety a nověji před 1,6 miliony lety jsou zde stále viditelné. Sopečná činnost je znát na druhé straně řeky Kučnica, v Rakousku a v blízkosti hradu Grad. Tato největší pevnost ve Slovinsku se nachází na skále sopečného původu.

Park Goričko – život v souladu s přírodou

Lidé zde stále žijí v harmonii s přírodou a respektují ostatní stvoření a to jak rostliny, tak i zvířata. A právě rozmanitost přírody v této oblasti přidala oblast Goričko při vstupu Slovinska do Evropské unie do přírodního parku Tří zemí a sítě Natura 2000. V parku Tři země Goričko-Raab-Srség chrání tři národy přírodní a kulturní krajinu jako integrovaný celek na více než 105.000 hektarech.

V oblasti Goričko je mezi zvláště chráněnými oblastmi zařazeno 7 stanovišť a 38 druhů zvířat, z toho 14 druhů ptáků.

To vše nabízí malebný kraj prokládaných oblastí různého využití půdy pro řadu rostlin. Na polích uvidíte barevné louky, vinice nebo stromy plné ovoce. Nejsou zde žádná velká města, ale domy jsou v rozptýlených osadách mezi lesy na hřebenech zdejších kopců.

Oblíbené výlety v parku a okolí

Hrad Grad (Grad Grad) – největší hrad ve Slovinsku s příznačným názvem, který znamená Hrad. Hrad byl postaven koncem 12. století strategicky na kopci s výhledem na osadu stejného jména Grad. Je to jeden z největších komplexů ve Slovinsku s 365 pokoji. Po druhé světové válce byl hrad rozdělen na malé obytné byty. Se vstupem Slovinska do Evropské unie byly uvolněny finanční prostředky na obnovu hradu. Dnes jsou některé části hradu přístupné veřejnosti. (GPS souřadnice 46.7998600N, 16.0960600E). Podrobný článek Hrad Grad.

Negovsko jezero a okolní park Krajinný park Negova o velikosti 300 hektarů (GPS souřadnice: 46.5952325N, 15.9627875E)

Řeka Mura s největším počtem slepých ramen – Mura pramení v Rakousku, v srdci národního parku Vysoké Taury. Pramení ve výšce 1898 metrů nad mořem a končí o asi 1700 metrů níž. Od pramene po soutok s Dravou (poblíž Legradu v Podravině) je dlouhá 465 kilometrů a protíná území čtyř zemí: Rakouska, Slovinska, Chorvatska a Maďarska. Právě Slovinská část řeky patří mezi nejkrásnější.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com

1 komentář: „Park Goričko – malebný kraj v parku tří zemí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *