Vila Le Lac – betonová stavba – památka UNESCO
Vila Le Lac – se nachází na břehu Ženevského jezera v jedné z nejvýchodnějších částí Švýcarska v menší obci Corseaux. Stavbu najdete na pozemku cca 300 m2, který umožnil postavit pouze 16 metrů dlouhou a 4 metry širokou budovu. Opravdu nejde o žádnou rozsáhlou stavbu (téměř každý byt 3+1 u nás je větší), ale zajímavostí zde najdete nespočet.
Tato železobetonová stavba se Vám na první pohled možná ani nebude líbit, ale až ji poznáte detailně, tak ji jistě budete obdivovat.
Vila Le Lac – Památka UNESCO
V roce 2016 byla vila společně s dalšími budovami od funkcionalistického architekta Le Corbusier. Stavba často označována jako mistrovské dílo funkcionalismu nebo laboratoř modernosti je jedním z nejosobitějších a nejvynalézavějších děl tohoto významného architekta.
Na seznam světového dědictví UNESCO bylo několik budov zapsáno společně v roce 2016. Později v roce 2019 byl seznam rozšířen a v současné době pod názvem „The Architectural Work of Le Corbusier, an Outstanding Contribution to the Modern Movement“ na seznamech UNESCO najdete 17 budov.
Krom vily Le Lac se ve Švýcarsku nachází ještě Immeuble Clarté, kterou najdete přímo v centru Ženevy (Geneva).
Vila Le Lac – Vila pro rodiče
Vilu Le Lac navrhl architekt Le Corbusier pro své rodiče. Georges Edouard Jeanneret a Marie Charlotte Amélie Jeanneret-Perret se do vily nastěhovali ihned po dokončení v roce 1924. Otec slavného architekta zemřel asi 2 roky po dokončení stavby a jeho matka v domě žila až do úctyhodného věku 101 let. Po její smrti v letech 1960 až 1973 zde bydlel bratr autora projektu a známý hudebník Albert Jeanneret.
Vila Le Lac – Popis
I když stavba není velká, tak zde najdete tolik místností, že se budete divit. V domě se nachází vstupní chodba ze strany domu od silnice, prádelna, kuchyň, šatna, střešní zahrada a mnoho dalšího. Budova byla inspirována vagony a ponorkami a má několik pohyblivých zdí, což dovoluje upravovat prostor podle potřeby.
Budova má i pokoj pro hosty, který používal sám autor, který sem jezdil navštěvovat svou matku, protihlukovou stěnu, která sloužila nejen jako bariéra proti hluku, ale i jako bariéra pro nádherný výhled. Ano čtete správně, autor vily zastával názor, že nádherný výhled na jezero a jeho okolí vlastně unavuje a proto je nutné ho dávkovat postupně.
Le Corbusier – Charles-Édouard Jeanneret
Charles-Édouard Jeanneret se narodil 6. října v roce 1887 v La Chaux-de-Fonds. La Chaux-de-Fonds malé městečko ve francouzsky mluvícím kantonu Neuchâtel v severozápadním Švýcarsku, v nádherné kopcovité krajině, pouhých 5 km od hranice s Francií.
Bylo to průmyslové město, věnované výrobě hodinek. (V roce 1920 přijal pseudonym Le Corbusier.) Jeho otec byl řemeslník, který smaltoval krabice a hodinky, zatímco jeho matka vyučovala klavír. Jeho starší bratr Albert byl amatérským houslistou.
Za svůj život navrhl cca 100 budov, z nichž více než 50 se stalo památkami a 17 dokonce památkou na seznamu UNESCO. Krom rodného Švýcarska a sousední Francie navrhl budovy v zemích jako: Belgie, Německo, Sovětský svaz, Chile, Brazílie, Argentina, USA, Indie, Japonsko, Itálie nebo Irák. Dalších minimálně 10 budov nebylo z různých důvodů postaveno.
nechápu jak takový malý panelák mohl přijít od uneska
možná jendou bude v UNEsCO i náš byt 😀