Hrastovlje a kostel Nejsvětější trojice

Hrastovlje a kostel Nejsvětější trojice – jedna z méně známých památek, která se nachází na jihu Slovinska jen asi 20 km od hlavního přístavu Koper nebo 15 km od hranic s Chorvatskem.

Jde malou vesničku, kde krom nádherného kostela Nejsvětější trojice vlastně nic není, ale i tak si zde můžete udělat příjemnou zastávku na cestě k moři nebo pěkný výlet během pobytu u Slovinského pobřeží.

Kostel Nejsvětější trojice

Kostel byl postaven na holé skále a převážně z kamene a protože zdi kostela nemají žádnou omítku, tak můžete obdivovat zdi, které byly postaveny v dávných letech. Věž kostela byla z neznámých důvodů a neznámo kdy přestavěna.

Kostel má z důvodů povětrnostních podmínek pouze dvě okna a jedno muselo být v minulosti zazděné. Díky malému počtu oken je vnitřek kostela velmi tmavý. V roce 1896 došlo k vybudování nového okna, což poničilo některé vzácné fresky.

Není přesně známo, kdy byl kostel postaven, ale je zřejmé, že již existoval v druhé polovině 15. století. Pravděpodobně na tomto místě stál ještě mnohem dříve.

Hrastovlje a kostel Nejsvětější trojice – památka UNESCO?

Jde sice opravdu o kouzelné místo, ale na seznamech světového dědictví UNESCO se vesnice a ani kostel nenachází a to i když se o tom píše v minimálně dvou průvodcích po Slovinsku. Zdejší památka dokonce není, ani v tak zvaném “čekacím seznamu”, takže v nejbližších letech, se toto místo památkou UNESCO nestane.

GPS souřadnice – Kde se Hrastovlje nachází?

GPS souřadnice: 45.5103406N, 13.9010928E

Hrastovlje – Výlety do okolí

  • Městečko Piran (33 km a asi 30 minut cesty autem) – jedno z nejznámějších měst v zemi, které proslavila těžba soli, krásné středověké hradby, malebné uličky a mořské akvárium. Podrobný článek o městečku Piran.
  • Škocjanské jeskyně (30 km a pojedete sem asi 20 minut) – nejznámější komplex jeskyní ve Slovinsku a také památku zapsanou na seznamech UNESCO. Podrobný článek Škocjanské jeskyně.
  • Městečko Koper (Capodistria) – největší přístav ve Slovinsku.

Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com

2 komentáře: „Hrastovlje a kostel Nejsvětější trojice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *