Lauterbrunnen – údolí, kde se zrodil Pán prstenů

Lauterbrunnen – údolí, kde můžete vidět 72 vodopádů, podívat se na horu agenta 007 – Schilthorn nebo prozkoumat nádhernou vesnici Murren. Krom toho všeho se zde zrodila myšlenka, jak by mohla vypadat krajina v knize Pán prstenů. Poznejte jedno z nejkrásnějších údolí na světě.

V roce 1911 tehdy 19 letý J.R.R. Tolkien prochází Alpami ve Švýcarsku a dojde i do údolí Lauterbrunnen se svými strmými skalními stěnami. Málokdo ví, že zde našel inspiraci pro krajinu, kterou popsal ve svém díle „Pán prstenů“. Ano, opravdu: Ti z Vás, kteří už zde byli a znají knihy a filmy Pán prstenů, tak mají okamžitě pocit, že byli na cestě do Středozemě.

Vesnice Lauterbrunnen

Obec Lauterbrunnen se nachází na konci tohoto krásného údolí a spadá pod město Interlaken v kantonu Bern.

Lauterbrunnen je vlastně typická švýcarská vysokohorská vesnice, posetá domy, které jsou obklopeny zelenou travičkou a vysokými zasněženými horami.

Když přijedete do vesnice, jednou z prvních věcí, které si všimnete, jsou obrovské skalní stěny obklopující město. Vesnice leží v údolí obklopená těmito obrovskými skalními útvary, z nichž padá celkem 72 vodopádů. Díky zvukům vody, která se valí přes skály dolů do údolí, okamžitě získáte pocit klidu. Vodopády údolí Lauterbrunnen jsou vlastně součástí města a jsou samy o sobě turistickou atrakcí.

Vodopád Stabbauch, přímo na konci hlavní ulice ve vesnici, je nejvyšším volně padajícím vodopádem v Evropě. Pod vodopádem vede turistická stezka, ze které je ze speciálně vybudované skalní vyhlídky zblízka vidět tento nádherný vodopád. Vyhlídka je otevřena od června do října a během hlavní sezóny zde je každou noc zapnuté osvětlení.

Z vesnice jsou vidět tři nejznámější hory v regionu, Eiger, Monch a Jungfrau, přičemž výchozím místem k Jungfrau je právě vesnice Lauterbrunnen. Hlavní ulice vesnice je lemována hotely, restauracemi, kavárnami, obchody se suvenýry a supermarketem a je dost snadné strávit hodinu nebo dvě procházením, ale nenechte se zdržovat suvenýry, protože to nejlepší Vás čeká za vesnicí.

Obec Lauterbrunnen – GPS souřadnice: 46.5939042N, 7.9078017E

Údolí Lauterbrunnen – Vodopády Trummelbach

Vodopády Trummelbach (The Trümmelbach Falls) – další známé vodopády, které se nachází asi 30 minut chůze od vesnice. Tyto vodopády, které se skládají z deseti ledovcových vodopádů, které zde mají v průběhu milionů let vyřezávané kanálky do zdejších skal.

Díky malé cestičce se můžete dostat až k padající vodě (průtok asi 20.000 litrů za sekundu). Obzvlášť v létě Vás tyto vodopády jistě ohromí. Celková výška vodopádů 140 metrů a šířka cca 12 metrů.

Vodopády Trummelbach jsou otevřeny denně od dubna do listopadu v čase od 9:00 do 17:00. Platí se vstupní poplatek 11 CHF za dospělého a 4 CHF za děti (informace z roku 2019).

Vodopády Trummelbach – GPS souřadnice: 46.5700197N, 7.9131764E

Osada Mürren – místo, kde se autem nedostanete

Mürren, vesnice bez dopravy, která leží na náhorní plošině 850 metrů nad vesnicí Lauterbrunnen, je oblíbeným zimním střediskem a také oázou klidu s výhledy na jedno z nejkrásnějších údolí na světě. Jednou z nejoblíbenějších atrakcí ve vesnici Murren je bezesporu lanovka na Birg a na Schilthorn. Vesnice, která má asi 340 obyvatel, je poměrně rozprostřená a pyšní se několika hotely, restauracemi, obchody se suvenýry, malým supermarketem a hlavně úžasným výhledem! Chcete-li získat nejlepší výhled na Alpy, vyjeďte zdejším horským vláčkem na Allmendhubel (1907 m.n.m.). Zde si můžete prohlédnout nádhernou alpskou scenérii z relaxační zóny Skyline Chill, projít se Květinovou stezkou mezi více než 150 různými druhy horských květin a občerstvit se na slunné terase restaurace Panorama. K dispozici je zde také dětské hřiště zvané Flower Park.

V případě, že se zdejším vlakem rozhodnete dojet až na Winteregg (GPS souřadnice: 46.5818061N, 7.8960481E), tak zkuste ochutnat zdejší domácí jogurt. Koupit ho můžete přímo od farmáře hned vedle stanice vlaku. Do osady Murren se dostanete buď pěšky krásnou cestičkou kolem zdejších domů a vodopádů. Nebo pomocí lanovky z vesnice Stechelberg s přestupem ve stanici Gimmelwald. Ve Stechelbergu se nachází velké placené parkoviště (GPS souřadnice: 46.5563208N, 7.9015472E), kde musíte nechat své auto a vydat se pěšky nebo lanovkou.

Mürren – GPS souřadnice: 46.5577239N, 7.8912786E

Schilthorn – po stopách agenta 007

Se svou nadmořskou výškou 2960 m.n.m. není Schilthorn v žádném případě nejvyšší horou v okolí, ale rozhodně stojí za to se sem podívat.

Schilthorn se proslavil, když se zde natáčel film s Jamesem Bondem z roku 1969 „V tajných službách Jejího Veličenstva“. Jde sice o 50 let starý film, ale místo se díky němu navždy proslavilo a Schilthorn se stal jednou z nejznámějších hor ve Švýcarsku. Na Bond World 007 mohou návštěvníci sledovat scény z filmu a účastnit se mnoha interaktivních výstav, včetně skoku padákem nebo létaní ve vrtulníku. Restaurace – Piz Gloria, která se objevila ve filmu, podává jídla a občerstvení po celý den (samozřejmě včetně Bondova oblíbeného nápoje!).

Hlavním důvodem k návštěvě Schilthornu je venkovní vyhlídková plošina. Za jasného dne budete mít výhled až na Mont Blanc a Černý les a bezkonkurenční výhled na zasněžené hory, kamkoli se podíváte. Když dojedete až sem a rozhlédnete se, tak pochopíte, proč se filmaři rozhodli, právě pro toto nádherné místo. Cesta na Schilthorn: Na Schilthorn se dostanete pomocí lanovek přes stanice: Stechelberg – Gimmelwald – Mürren – Birg – Schilthorn.

Schilthorn – GPS souřadnice: 46.5573269N, 7.8352092E

Paragliding v Lauterbrunnen pro každého

S tak ohromující scenérií všude kolem je údolí perfektním prostředím pro ty, kteří paragliding chtějí zkusit. Unikátní zážitek s padákem a k tomu ještě vidět toto dech beroucí údolí z nebes – kdo by to nebral? Když je pěkné počasí, tak nad údolím uvidíte několik kroužících padáků, který se naskytne výhled na nejkrásnější údolí na světě. Nejde však jen o zábavu pro profesionáli – jestli máte dostatek odvahy, tak si tento zážitek můžete zaplatit i Vy.

Horská turistika v okolí údolí Lauterbrunnen

Turistické stezky a stezky pro horská kola protínají celé švýcarské Alpy. A samozřejmě i turistické stezky v údolí Lauterbrunnen poskytují spoustu příležitostí k vychutnání neuvěřitelných horských panoramat. Více než 500 kilometrů dobře značených stezek pokrývá hory a údolí, kříží vysokohorské pastviny a meandrující potoky v oblasti kolem údolí. Na cestách často najdete horskou chatu nebo penzion nabízející občerstvení a v mnoha případech trasy začínají nebo končí stezky v blízkosti stanice lanovky, čímž se zpáteční cesta zrychluje.

Podrobné mapy a informace o trasách si můžete vyzvednout v turistické kanceláři v Lauterbrunnen, na vlakových stanicích nebo stanicích lanovek. U všech horských výletů (včetně výletů do Schilthornu a Jungfraujochu) si můžete zkontrolovat předpovědi počasí před tím, než se vydáte na cestu. V údolí může být pěkné a slunečné počasí, ale na hoře by to mohlo zataženo! Lanovky a železniční stanice mají televizi zobrazující živé záběry z různých míst v okolí. Díky tomu si můžete zkontrolovat aktuální počasí v přímém přenosu, ještě než se vydáte na svou cestu.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com

4 komentáře: „Lauterbrunnen – údolí, kde se zrodil Pán prstenů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *