Koper – přístavní město slunce na pobřeží
Koper (Capodistria) – město, které se stalo největším přístavem ve Slovinsku a také jedno z nejnavštěvovanějších pobřežních míst u Jadranského moře. Nachází se u přírodní rezervace Škocjanski Zatok a můžete zde vidět historické budovy, malebné městečko, krásné okolí, pobřeží, ale i stovky druhů ptáků v nedaleké rezervaci nebo ochutnat jedinečnou istrijskou kuchyni.
Obsah
Koper je mimořádně okouzlující a dynamické město. Najdete zde neuvěřitelně rozvětvené turistické stezky a to ve městě i na okraji města. Je to město se zvláštním kouzlem, které si jistě zamilujete během prvních pár okamžiků.
Koper – Hlavní památky
Regionální muzeum (Koper Regional Museum)
Možná si říkáte proč navštívit právě muzeum v malém městečku, o kterém jste sotva slyšeli, ale věřte, že uvnitř těch důvodů najdete opravdu hodně. Muzeum je plné artefaktů z renesančního období, kdy tomuto kraji vládla Benátská republika a právě z tohoto období pocházejí nejvzácnější atrakce uvnitř muzea. Když si muzeum projdete, tak máte pocit, že jste právě prošli budovou v Benátkách. Místní říkají, že jde o nejlepší muzeum v Benátkách, ale tomu bych nevěřil – jak už to tak bývá, tak každý národ, kraj a dokonce i město má svou hrdost a bude propagovat své.
Muzeum bylo založeno už v roce 1911 po výstavě, na které bylo přestaveno mnoho kulturního dědictví Istrie a po skončení výstavy se došlo k názoru, že by bylo vhodné maximum z historie kraje zachovat pro následující generace.
Mimo jiné samotná budova muzea je opravdu pěkná stavba a docela často se zde konají svatby. Pokud Vás zajímá kolik stojí svatba na tomto místě, tak je to 300 euro (informace z roku 2019)
Otevírací hodiny (informace z roku 2019):
- Úterý až pátek – 8:00 – 16:00
- Sobota, neděle a prázdniny – 10:00 – 16:00
Ceny vstupenek (informace z roku 2019):
- Dospělí – 6 euro
- Děti (6-14 let) – 3 eura
- Důchodci – 3 eura
- Studenti – 3 eura
- Rodinné vstupné – 7 euro (maximálně 5 lidí)
- Děti do 5 let – zdarma
Katedrála města Koper
Katedrála města Koper (slovinsky: Stolna cerkev Marijinega vnebovzetja nebo anglicky: Koper’s cathedral) se nachází přímo v centru města na náměstí Titov trg. Kostel byl postaven už v roce 1157 v románském stylu a již tehdy měl tři hlavní části. V roce 1392 prošel kostel velkou rekonstrukcí a od té doby má západní fasádu v gotickém stylu. V roce 1460 postihlo Istrii velké zemětřesení a kostel byl poničen. Následně proběhla další velká rekonstrukce a v roce 1488 byl přestavěn v renesančním stylu.
Velkým lákadlem pro návštěvníky kostela se stala zdejší zvonice, ze které se Vám naskytne krásný výhled na město a celý záliv. Uvnitř zvonice se můžete podívat na jeden z nejstarších zvonů ve Slovinsku. Zdejší zvon pochází z roku 1333. Na věž vede 204 schodů a měří 43 metrů.
Uvnitř můžete mimo jiné vidět několik vzácných obrazů z období nadvlády Benátek od italských (benátských) malířů Pietro Liberiho, Celesti Andrea, Antonia Zanchiho a Vittore Carpaccio. Nejslavnějším obrazem uvnitř kostela náboženský obraz Madony s dítětem od Vittore Carpaccia z roku 1516.
Otevírací hodiny (informace z roku 2019):
- Katedrála je otevřena každý den v časech 9:00-12:00 a 15:00-19:00.
Ceny vstupného
- Vstupné do katedrály se neplatí.
GPS souřadnice: 45.5482600N, 13.7302708E
Benátský gotický palác (Praetorian palace, Pretorska palaca)
Benátský gotický palác pochází z 15. století a stejně jako katedrálu ho najdete na Titov trg. Tento palác, který městu připomíná benátskou nadvládu, se nachází na jižní straně náměstí a patří mezi nejkrásnější budovy ve městě.
Budova se skládá ze dvou hlavních křídel a možná Vám bude připomínat Dóžecí palác OKDAZ, který znáte z Benátek (nachází se na náměstí Svatého Marka). V dřívějších dobách budova sloužila jako místo městského soudu a dnes patří místní universitě. Krom univerzity budovu využívá místní turistické informační centrum.
Otevírací doba (informace z roku 2019) – prohlídky s průvodcem začínají vždy v celou hodinu v časech:
- Červen–září – 9:00-20:00
- Říjen-květen – 9:00-17:00
Ceny vstupenek (informace z roku 2019)
- Dospělí – 3,5 euro
- Studenti – 3 eura
- Důchodci – 3 eura
- Děti (7-18 let) – 2,5 euro
- Děti do 6 let – zdarma
GPS souřadnice: 45.5479097N, 13.7295619E
Loggia palace
Loggia palace je další budovou z období nadvlády Benátek. Jde o gotickou budovu, kterou stejně jako předchozí budovy najdete na hlavním náměstí Titov trg. První budova na tomto místě stála již v roce 1462, ale ta byla v roce 1553 nahrazena právě dnešní Palác Loggia. Z úplně původní stavby toho moc nezůstalo, ale přesto něco málo ano.
Po vypuknutí moru v letech 1553–1555 byla fasáda paláce vyzdobena erby a ve výklenku nad levým rohovým sloupem byla postavena socha Madony a dítěte. Následovalo několik menších úprav. Další větší práce byly provedeny v roce 1698, kdy bylo přidáno druhé patro a fasáda byla rozšířena o další dva oblouky.
Dnes tuto budovu využívá kavárna a umělecká galerie. Kavárnu najdete v přízemí. Jde sice o poměrně drahou kavárnu, ale zase jde zároveň o vstupenku do paláce.
Otevírací doba kavárny (informace z roku 2019)
- každý den od 7:00 – 22:00.
Otevírací doba umělecké galerie (Loza gallery) (informace z roku 2019):
- Červenec, srpen – 9:00-14:00 a 20:00-22:00 (v pondělí je vždy zavřeno)
- Zbytek roku – 10:00-17:00 (v pondělí je vždy zavřeno)
GPS souřadnice: 45.5484653N, 13.7296733E
Prešernovo náměstí (Prešernov trg)
Prešernovo náměstí se nachází asi 500 metrů na jih od nejznámějšího Titova náměstí. Uprostřed náměstí uvidíte kašnu s italským názvem de Ponte. Pokud si název přeložíte, zjistíte, že „ponte“ znamená „most“ a zdejší kašna znázorňuje právě most. Kašna s fontánou pochází ze 17. století.
GPS souřadnice: 45.5452881N, 13.7298736E
Brána Muda (Muda gate, Mestna vrata)
Zdejší brána byla postavena v roce 1516 v renesančním slohu. Předlohou pro návrh brány se stal starobylý vítězný oblouk. Autorem návrhu byl Sebastian Contarini.
Koper – Výlety do blízkého okolí
Kostel nejsvětější trojice (Holy Trinity Church in Hrastovlje)
Kostel nejsvětější trojice se nachází ve vesničce Hrastovlje – jde o jednu z méně známých památek, která se nachází na jihu Slovinska jen asi 20 km od hlavního přístavu Koper a také 15 km od hranic s Chorvatskem.
Jde malou vesničku, kde krom nádherného kostela Největější trojice vlasntě nic není, ale i tak si zde můžete udělat příjemnou zastávku na cestě k moři nebo pěkný výlet během pobytu u Slovinského pobřeží. Podrobný článek Hrastovlje a Kostel nejsvětější trojice.
Škocjanski Zatoka
Krátká procházka z historického centra města kolem přístavu až do rezervace známé jako Škocjanski Zatoka. Jde o unikátní oblast, kde můžete vidět mnoho různých rostlin a zvířat. Uprostřed parku se nachází pozorovatelna (observation tower), díky které můžete pozorovat zdejší přírodu z bezprostřední blízkosti. Zdejší pozorovatelnu hojně využívají fotografové z celého světa, aby se dostaly do potřebné vzdálenosti pro ty nejlepší snímky.
V parku můžete vidět asi 300 různých druhů motýlů, 280 druhů brouků, 38 druhů vážek a 247 druhů ptáků. Co se týče ptáků, tak v celém Slovinsku bylo zaznamenáno pouze 370 druhů ptáků, což znamená, že 60 % z nich se vyskytuje právě v této zátoce.
Škocjanski Zatoka se stala chráněnou rezervací v roce 1998, součástí chráněného území je cca 122 hektarů.
Rezervace nabízí i možnost prohlídky parku s průvodcem. Pro tyto případy je nutná rezervace data a času prohlídky. Tyto prohlídky jsou placené a cena se odvíjí od individuální dohody se správou parku. Peníze jdou krom správy rezervace také na zvyšování povědomí o přírodě a o tom jak se k ní chovat.
Otevírací hodiny (informace z roku 2019)
- Červen, červenec, srpen – 6:00-21:00
- Duben, květen, září – 7:00-20:00
- Březen, říjen – 7:00-19:00
- Leden, únor, listopad, prosinec – 8:00-17:00
Město Piran
Město Piran – patří mezi nejznámější ve Slovinsku a proslavilo se hned několika způsoby. Jde o jedno z mála měst ležících na krátkém pobřeží Slovinska, které historicky patřilo i pod Itálii, případně Benátky, díky čemuž zde mají většinu nápisů dvojjazyčně a žije zde do dnes italská menšina.
Největší atrakcí městečka je těžba soli, ale najdete zde mnoho dalších památek, které stojí za návštěvu. Uvnitř městečka si vychutnejte atmosféru úzkých uliček. Díky velmi podobné architektuře jako mají Benátky si město vysloužilo přezdívku „Slovinské Benátky“ a když se procházíte městem, tak určitou podobnost určitě najdete. Na rozdíl od Benátek v Itálii, zde nepotkáte davy turistů a tak si poklidnou procházku jistě užijete. Podrobný článek o městečku Piran.
Škocjanské jeskyně
Škocjanské jeskyně (37 km a pojedete sem asi 30 minut) – jde o nejznámější komplex jeskyní ve Slovinsku a také památku zapsanou na seznamech UNESCO. Podrobný článek Škocjanské jeskyně.
Cyklotrasa Koper – Izola (Isola)
Hojně využívaná cyklotrasa, která vede snad nejkrásnější částí pobřeží Slovinska mezi městečky Koper a Izola. Jde o trasu dlouho necelých 5 km, kterou ujedete pohodlně za 20 minut. Stejnou cestou pojedete i zpět.
Pokud si chcete výlet prodloužit, tak to můžete vzít přes vesnici Gažon (Gason), kde v poměrně malé vesnici uvidíte 4 kostely. Cestou pojedete přes vyhlídku, která asi nemá žádně pojmenování, tak přikládám alespoň souřadnice (GPS souřadnice: 45.5258936N, 13.6917075E).
Město Anakaran
Jedno z nejkrásnějších míst na koupání – městečko se nachází na sever od Koperu (cca 10 km a asi 10 minut cesty autem). Výlet do Anakaranu je hlavně výletem za koupáním – nachází se zde jedna z nejkrásnějších pláží.
Krajinsky park Strunjan
Krajinsky park Strunjan – se nachází na menším poloostrově mezi městečky Piran a Izola. V případě, že máte rádi u moře soukromí, tak neváhejte a vyrazte právě sem. Najdete zde sice pláže plné kamenů a mnoho útesů, ale zase zde určitě nepotkáte davy lidí.
super 🙂
město slunce – to teda sedí půlka lidí se tam spálila