Klášter svatého Jana (Benediktinerinnenkloster)

Benediktinský klášter svatého Jana v Müstairu (německy: Benediktinerinnenkloster St. Johann) – největší kolekce nástěnných maleb z období kolem roku 800 n.l. Tento malebný klášter se nachází kousek od hranic Švýcarska s Itálií ve vesničce Müstair.

Klášter svatého Jana v Müstairu – Památka UNESCO

Od roku 1983 je Benediktinský klášter sv. Jana v Müstairu díky svému výjimečně dobře zachovanému dědictví tak zvaného karolského umění památkou UNESCO. V roce 1983 byl tento klášter s německým názvem Benediktinerinnenkloster St. Johann, zařazen na seznam světového dědictví jako první památka ve Švýcarsku společně s historickým centrem města Bern a klášterem v St Gallen.

V době, kdy byl kostel zařazen na seznam světového dědictví UNESCO, tak by v docela žalostném stavu. V roce 1986, tedy asi 3 roky po zápisu, došlo k opravám a dnes patří mezi nejnavštěvovanější památky v zemi.

Rozhodujícím faktorem pro zařazení kláštera do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO byla přítomnost nástěnných maleb v klášterním kostele. Jde o největší a nejlépe dochovaný cyklus středověkých fresek.

Klášter svatého Jana v Müstairu – Historie

Předpokládá se, že opatství bylo založeno cca v roce 780 biskupem Churem, pravděpodobně na příkaz Charlemagne. Klášter byl postaven během vlny klášterní výstavby, ve stejnou dobu jako nedaleké kláštery v Cazis, Mistail, Pfäfers a Disentis. Opatství bylo umístěno v průsmyku

Val Müstair nedaleko hranice s Itálií a bylo opevněno, díky tomu se dal kontrolovat průchod vojsk průsmykem. V roce 881 přešlo opatství zcela pod kontrolu biskupa z Churu. Během prvních let opatství, počátkem 9. století, byla v kostele vymalována řada fresek. Další, v 11. a 12. století, později tyto fresky zakryly nové obrazy. Nejstarší z fresek byly znovuobjeveny až ve 20. století a to včetně těch nejvzácnějších z 9. století. V 10. století byla dostavěna věž kostela a proběhlo několik dalších přestaveb. Někdy ve 12. století se obyvatelé kláštera změnili z mnichů na jeptišky. Tato změna je poprvé zmíněna v roce 1167, ale stalo se to někdy před tímto rokem.

Kolem roku 1500 proběhlo několik dalších úprav kostela, během kterých dostal dnešní podobu, v pozdně gotickém stylu.

Legenda o Benediktinerinnenkloster St. Johann

Podle legendy cestoval Karel Veliký (francký král a římský císař) přes tento průsmyk a zastihla ho velká sněhová bouře. Měl štěstí a přežil – z vděčnosti na stejném místě, kde přenocoval, založil klášter. Jako svědectví této legendy je považována jeho socha v kostele. Müstair lze přeložit jako klášter, takže i vesnice dostala název, podle této nádherné stavby.

Kde klášter sv. Jana najdete?

Nachází se v nejvýchodnějším cípu Švýcarska nedaleko od italských hranic u silnice číslo 28. Tato cesta byla v minulosti hlavní tepna z Itálie od měst Bolzano a Trento.

Müstair je nejvýchodnější vesnicí ve Švýcarsku. Údolí se stejným názvem – Val Müstair – se otevírá směrem k údolí Venosta v Jižním Tyrolsku. Místní jazyk je Romansh; název vesnice Müstair je románský ekvivalent Minster v angličtině, což odpovídá latinskému „klášteru“ nebo klášteru. Lze tedy říci, že název vesnice a údolí pocházejí od kláštera.

GPS souřadnice: 46.6296300N, 10.4486608E

Klášter svatého Jana – Otevírací hodiny

  • Květen–Říjen – 9:00-17:00
  • Listopad-Duben – 10:00-12:00 a 13:30-16:30 (zavřeno 25. prosince)

Informace z roku 2019


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com

2 komentáře: „Klášter svatého Jana (Benediktinerinnenkloster)

    • Srpen 14, 2019 (7:31 pm)
      Permalink

      do unesca už dávají kadý kostel. Jde jen o to jak dobře vyplní město žádost. Nejhorší je to v itálii, tam ani za měsíc nestihnou japonci objet všechny památky v unescu … vidím, že švycarsko je na podobné cestě

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *