Lipica – chov Lipicánů zde začal v roce 1581

Hřebčín Lipica – je kolébkou všech lipicánských koní na světě. Dnes je jednou z nejkrásnějších kulturních a historických památek Slovinska. Bohatá historie hřebčína sahá až do roku 1581 a může se pochlubit tradicí chovu a výběru čistokrevných koní.

V 60. letech 20. století postavil hřebčín Lipica novou jízdárnu, která se v posledních letech podílí na konání světových jezdeckých akcí.

Posláním hřebčína Lipica je zajišťovat špičkové služby v oblasti chovu a jízdy na lipicánských koních, jakož i ochranu, zachování a rozvoj kulturního a přírodního dědictví.

Hřebčín Lipica – Chov koní

Hřebčín chová lipicánské koně tradičním a ověřeným způsobem. Hřebci jsou umístěni v uzavřených stájích po jednom a jsou pravidelně cvičeni.

Ihned po narození hříbat jsou klisny s hříbětem umístěny v uzavřených oddělených stájích na 10 až 14 dní, čímž je zajištěn nezbytný klid a lepší kontrola nad zdravotním stavem matky a hříbě v postnatálním období. Po tomto období se klisny s hříbaty vrací do společné stáje.

Chov koní je zde kombinován – na pastvinách a ve stájích. V období možností pastvin je celé stádo během dne na pastvinách, zatímco v zimě, kdy jsou pastviny pod sněhem, se koně přesouvají na upravená zastřešená místa určená pro výcvik.

Lipicáni

Většina lipicánů má bílou barvu a jde o středně velké plemeno teplokrevných koní. Hlavním důvodem, proč se tyto koně šlechtí, jsou jejich velmi dobré vlastnosti o oblasti výcviku a drezůry. Lipicání jsou velmi učenliví a také mírumilovní. I proto se používají v jezdeckých školách, jako tažní koně pro kočáry a v cirkusech. Další známá jezdecká škola se nachází ve Vídni.

Hříbata lipicánů se rodí většinou hnědá a postupně své zbarvení ztrácejí a v dospělosti jsou bílí. Některým hnědé zbarvení zůstává a ti pak nejsou zařazeni do dalšího chovu. Většina jezdeckých škol si podle tradice nechává jednoho hnědáka.

Hmotnost dospělých lipicánů se pohybuje v rozmezí 430 – 560 kg a výška v kohoutku 150-165 cm.

V dnešní době po světě běhá asi 4500 těchto nádherných koní a z nich můžete asi 800 potkat právě ve Slovinsku.

Hřebčín Lipica a jeho příslib koním

Hřebčín Lipica se zavazuje zajistit péči, léčbu, prostory a chov všech kategorií lipicánských koní v souladu s nejvyššími etickými, etologickými a technologickými standardy nejen díky úloze jako takové a významu hřebčína v moderním chovu lipicánského koně po celém světě, ale především kvůli samotným Lipicánům.

Prohlídka hřebčína

Můžete se seznámit s historií hřebčína a zjistěte vše, co jste chtěli vědět o lipicánském koni. V ceně vstupenek je:

 • Prohlídka hřebčína s průvodcem
 • Návštěva nejstarší stáje – Velbanca
 • Návštěva muzea Lipicánů Návštěva muzea kočárů

Lipica – Otevírací doba

 • Listopad-březen – 10:00-16:00 (zavřeno v pondělky)
 • Duben-říjen – 10:00-18:00

(informace z roku 2019)

Lipica – Ceny vstupenek

15. března-1. říjen

 • Dospělí: 16 €
 • Děti (6-18 let): 8 €
 • Děti do 5 let: 1 €
 • Rodinná vstupenka (až 3 děti, až 2 dospělí): 44 €

1. listopad-14. březen

 • Dospělí: 12,90 €
 • Děti (6-18 let): 6,90 €
 • Děti do 5 let: 1 €
 • Rodinná vstupenka (do 3 dětí, do 2 dospělých): 29,90 €

(informace z roku 2019)

Kde hřebčín Lipica najdete?

Nachází se nedaleko hranic s Itálií a také nedaleko dálnice A1, která spojuje největší města ve Slovisnku Maribor a Ljubljana a slovinské pobřeží. Od sjezdu z dálnice pojede jen asi 10 km. Lipica je také velmi dobře dostupná od Slovinského pobřeží. Z městečka Koper sem pojedete jen asi 30 minut. Ještě lepé je hřebčín dostupný od pobřeží kolem italského Trieste (Terst).

GPS souřadnice: 45.6679708N, 13.8830678E

Výlety v blízkém okolí

Město Piran – nejkrásnější město pobřeží Slovinska. Podrobný článek o městě Piran.

Škocjanské jeskyně – památka UNESCO v podobě unikátního jeskynního komplexu, který najdete jen 15 km od hřebčína. Podrobný článek Škocjanské jeskyně.

Jeskyně Postojna – jedna z nejkrásnějších jeskyní na světě se nachází jen asi 30 minut jízdy autem od vesnice Lipica.

Jezero Cerknica – jezero, které se díky proměnlivé rozloze stalo jedním z nejzajímavějších v Evropě. V obdobích sucha může toto jezero až na rok úplně vyschnout a jindy stoupne hladina o cca 6 metrů a jezero zaplaví oblast velkou 38 kilometrů čtverečních. Podrobný článek Jezero Cerknica.

Skok do moderního podnikání

V posledních letech hřebčín Lipica rozšířil svou činnost a založil víceúčelové rekreační středisko, které zahrnuje:

 • Několik hotelů
 • Kurzy golfu
 • Kurzy minigolfu

Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com

3 komentáře: „Lipica – chov Lipicánů zde začal v roce 1581

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *