Babičevův Mlýn z roku 1890 na řece Mura

Babičevův Mlýn na řece Mura (slovinski: Babičev mlin) – jde o kombinovaný mlýn, kdy se vodní kolo nachází na řece Mura a mlýn na souši. Najdete ho ve východní části Slovinska nedaleko obce Veržej. Tato unikátní stavba Vám nabízí pohled do minulosti a technické geniality využívání energie z vody. Tato primitivní a přesto dokonale promyšlená technická památka Vám ukáže, jak jednoduše a ekologicky využívat přírodní zdroje.

Babičevův Mlýn – historie

Dříve byly plovoucí mlýny pro tuto krajinu typické, ale dnes jde o jediný plovoucí mlýn na řece Mura a jeden z mála v celé Evropě, který se dochoval v tak dobrém stavu. Dnes má obrovskou historickou hodnotu a zůstává zde jako svědectví kultury a technologie dávných let. Mlýn byl postaven již v roce 1890 a dokázal se přizpůsobovat měnící se vodní hladině.

Majitelé mlýna vyráběli převážně pšenici a další cereálie. Mlýn byl postaven zcela ze dřeva a byl nezávislý na množství srážek a hladině vody v řece Mura. V roce 1925 úplně původní mlýn shořel a hned v následujícím roce rodina Babičev, která mlýn vlastnila, začala stavět nový mlýn. Mlýn byl dokončen v roce 1927. Nový mlýn se po menších úpravách dochoval do dnes.

Babičevův Mlýn – popis

Vodní kolo umístěné na člunech na řece bylo vyrobeno zcela ze dřeva a hnací síla je převáděna k mlýnu ocelovým lanem.

Mlýn úspěšně funguje do dnes a v mlýně Babic si můžete koupit žitnou mouku, bílou mouku a kukuřičnou mouku a ovesnou kaši z vařené jáhly a několik dalších produktů z mletí.

Kde Babičevův Mlýn najdete?

Z hlavního města Slovinska Ljubljana pojedete téměř dvě hodiny a urazíte 180 km. Většina cesty kromě posledních 7 km vede po dálnici. Nejprve směrem na Maribor po dálnici A1 a pak směrem k hranicím s Maďarskem (směr Budapešť).

GPS souřadnice: 46.5922197N, 16.1666822E

Výlety v okolí

 • Město Maribor – druhé největší město Slovinska s bohatou historií a s tím související architekturou. Asi 50 km.
 • Město Ptuj – nejstarší Slovinské město se nachází cca 45 km od obce Veržej.

Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com

2 komentáře: „Babičevův Mlýn z roku 1890 na řece Mura

 • Srpen 2, 2019 (7:17 pm)
  Permalink

  super technologie – kam se hrabou dnešní větrné elektrárny – musela to být krásná doba

  Reagovat
 • Srpen 4, 2019 (3:07 am)
  Permalink

  ta řeka je moc hezká, ale mlýn tam nebyl nebo nešel najít

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *