Vodopád Foroglio v nádherném údolí Bavona

Vodopád Foroglio (Cascata Di Foroglio, Foroglio Waterfall) – 80 metrů vysoký vodopád najdete v malebném údolí Bavona. V okolí vodopádu uvidíte kamenné domy jako z pohádky a skály obklopené zelení. Celý kanton Ticino (nejjižnější švýcarský kanton) je velmi bohatý na vodopády a Foroglio je tím nejkrásnějším. Vodopád se nachází v blízkosti hranic Švýcarska s Itálií a proto má také italský název: Cascata Di Foroglio.

Nedaleko vodopádu se nachází pro tuto oblast typická vesnice s domy shromážděnými kolem malého kostela z 15. Století. Ve zdejším kostele uvidíte vzácný římský obraz z konce 16. století znázorňující Pannu Marii v chrámu.

Vodopád Foroglio kousek od parkoviště

Parkoviště pro návštěvníky vodopádu se nachází jen asi 500 metrů od ideálního místa pro výhled na vodopád (GPS souřadnice: 46.3733211N, 8.5485933E). Zaparkovat můžete ve vesnici Foroglio (od které vodopád dostal své jméno) a odtud Vás dobře značená cesta přivede až k vodopádu. Ostatně vodopád uvidíte přímo z parkoviště, tak je minimální šance, že minete svůj hlavní cíl.

Ve vesnici, vedle tradičních kamenných domů, můžete vidět budovy, které fungovaly podobně jako stodoly. Tyto stodoly byly tvořeny kamennou základnou, na nichž ležela horní část ze dřeva. Jedná se o staré budovy, jejichž historie sahá až do doby cca 500 let zpátky.

Trasa pro náročné

Když Vám pouze krátká procházka k vodopádu nestačí, tak se můžete vydat podél řeky Calnegia nahoru.

Trasa se vede podél útesů, kamenitých terénů, balvanů a drobných kamenných chat, které jsou obklopené zeleným travnatým porostem. Zdejší krajinu vytvořil před miliony let ledovec, řeky a četné sesuvy půdy.

O tvrdém životě v této krajině svědčí jak každý balvan byl používán pro stavby úkrytů pro lidi, hospodářská zvířata, sýry, seno nebo palivové dříví. Lidská práce a kamenné stavby se zde obdivuhodně harmonizovaly s okolní přírodou a procházka údolím Vám možná přijde jako procházka do pohádky.

Kdy sem přijet?

Nejlepší doba pro návštěvu vodopádu je samozřejmě na jaře. Krom toho, že se průtok řekou značně zvýší a vodopád bude mohutnější, tak zdejší zelené louky rozkvetou. Na jaře Vás toto místo ještě více uchvátí a budete mít možnost si tuto pohádkovou krajinu naplno vychutnat.

Kde vodopád Foroglio najdete?

Vesnice se nachází v poměrně odlehlé části Švýcarska, kam se dostanete údolím řeky Maggia, která se vlévá do jezera Lago Maggiore. Ostatně už cesta autem kolem řeky Maggia pro Vás bude zážitkem. Řeka Maggia je až neuvěřitelně čistá a celé údolí se musí líbit každému, kdo má rád alpskou krajinu.

Nejjednodušší cesta z velkých měst ve Švýcarsku vede právě kolem jezera Lago Maggiore přes město Locarno.

  • Z města Zurrich sem pojedete 3 hodiny a urazíte 230 km
  • Z hlavního města Bern pojedete cca 270 km a cesta Vám zabere dokonce 3 a půl hodiny

Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

www.Panda1709.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *