Řeka Kolpa – nádherná hranice Slovinska a Chorvatska

Řeka Kolpa – Krajinski park Kolpa – Výjimečná příroda podél této hraniční řeky je doplněna bohatým kulturním dědictvím, zajímavou historií a obyvateli, kteří dali tomuto kraji zvláštní ráz. Jakmile uvidíte výjimečnou řeku Kolpa, stříbrné břízy, kapradiny, zdejší louky a kopce, už na ně nikdy nezapomenete.

Nejdůležitější součástí parku Kolpa, který se nachází na v jižní části Slovinska, je čistá, teplá a biologicky rozmanitá řeka Kolpa. Řeka během svého toku několikrát mění svůj charakter: od horského toku k doslova líné klidné řece.

Řeka Kolpa – Přirozená hranice

292 km dlouhá řeka pramení v Chorvatsku a kousek od pramene teče po Slovinsko – Chorvatské hranici. Přirozenou hranici tvoří v délce asi 75 km. Protéká nádhernou horskou přírodou a vrací se zpět do Chorvatského vnitrozemí, kde protéká nížinami a bažinatou krajinou. V Chorvatském městě Sisak se vlévá do řeky Sava.

Řeka Kolpa – Přírodní krásy

Celý pohraniční tok řeky je bohatou a rozmanitou přírodní krajinou, kde můžete vidět mnoho přírodních krás, které jen tak někde neuvidíte. Krom méně známých vzácných druhů rostlin zde můžete vidět například kapradiny. Kombinace kapradin a stříbrných bříz to je typická krajina v klidnější části řeky.

Z vzácných zvířat je tento kraj domovem velkých savců: medvěd hnědý, rys ostrovid nebo vlk. Z vzácných ptáků zde můžete zahlédnout například orla bělohlavého. Přímo v řece žije 39 druhů ryb a některé z nich neuvidíte v žádné jiné řece Slovinska a ani Chorvatska.

Řeka Kolpa – Kulturní bohatství

Kromě bohaté přírody zde můžete vidět mnoho starých staveb, včetně starých hradů, kostelů, kaplí a dílen, u řeky také zbytky 16 mlýnů a pil. Některé z nich se stále vzpírají moderní době a ve třech z nich se mlýnské kolo občas otočí při mletí obilí, takže návštěvníci mohou vidět tento pracovní proces, který se stává vzácností.

Řeka Kolpa – pro vodáky

Pro zkušené vodáky by bylo sjíždění řeky Kolpa nudnou záležitostí, ale pro rodiny s dětmi se tato řeka stala ideální volbou. Nejde o žádné technicky náročné pasáže a díky nádherné přírodě si můžete prakticky všechny části povodí řeky užívat.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com

2 komentáře: „Řeka Kolpa – nádherná hranice Slovinska a Chorvatska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *