Robidišče – kamenné domy a ostružiny

Robidišče – vesnice na hranicích s Itálií, kde najdete unikátní kamenné domy. Známá je také jako nejzápadnější osídlená obec ve Slovinsku.

Vesnici obklopuje ze tří stran hranice s Itálií a vliv sousedů zde můžete vidět na každém kroku. V případě, že umíte Italsky, tak se Vám to zde bude hodit. Oblasti se někdy říká benátské Slovinsko a není se čemu divit. K tehdejší Jugoslávii začala vesnice patřit až v roce 1947. Předtím patřila pod Benátskou republiku, Italské království nebo Rakousko-Uhersko.

Po definování nové hranice z vesnice odešlo z politických důvodů přes 150 obyvatel neznámo kam a velká část vesnice zůstala opuštěná. Od té doby se počet obyvatel vesnice s nezaměnitelnou benátskou architekturou neustále snižuje. Dnes zde žije pouze 9 obyvatel (informace z roku 2000).

Kromě krásného výhledu do okolí, klidu a procházky mezi starými kamennými domy nabízí tato stránka prohlídku více než 300 let starého domu Vanca, který si zachoval téměř nezměněný interiér

Název vesnice Robidišče

Když neumíte Slovinsky, tak se nad názvem vesnice pravděpodobně vůbec nepozastavíte. V překladu to znamená “místo, kde rostou ostružiny”. A jméno vesnice nelže, když sem přijedete ve správnou dobu, tak si můžete na ostružinách pochutnat.

Kde Robidišče najdete?

Vesnici najdete na silnici číslo 601, která spojuje oblast kolem městečka Kobarid s Itálií. Nejde o žádnou hlavní silnici a tomu také odpovídá její kvalita a šířka. Z hlavní silnice uhnete v obci Staro Selo a pak Vás čeká průjezd údolím řeky Nadiža. Od městečka Kobarid pojedete asi 20 km.

Výlety do okolí

Napoleonův most – dostal své jméno v roce 1797, kdy ho překročila Napoleonská armáda, ale historie mostu sahá až do dob starověkého Říma. Tato nádherná historická stavba se nachází na silnici číslo 601 spojující vesnice Podbela – Robidišče. GPS souřadnice: 46.2289992N, 13.4391011E

Muzeum První světové války ve městě Kobarid – jedno ze světově nejznámějších muzeí První světové války se nachází asi 20 km od vesnice. Podrobný článek o muzeu První světové války. V městečku Kobarid najdete ještě jeden most stejného názvu „Napoleonův most“, přes řeku Soča. Most se nachází nedaleko od muzea.

Vodopád Veliki Kozjak – nádherný vodopád na říčce Kozjak (jeden z přítoků řeky Soča), který najdete nedaleko městečka Kobarid. Podrobný článek Vodopád Veliki Kozjak.

Soutěska Tolmin – nádherná soutěska u vesnice Tolmin na soutoku řek Tolminka a Zadlaščica. Podrobný článek Soutěska Tolmin. Do vesnice Tolmin pojedete asi 45 minut a ujedete 35 km.

Vodopád Boka – asi 35 km od vesnice Robidišče můžete vidět nádherný vodopád. Jde o jeden z největších vodopádů ve Slovinsku. Podrobný článek Vodopád Boka.

Údolí řeky Soča – asi 25 km dlouhá procházka od pramene řeky k obci Bovec. Podrobný článek o treku údolím řeky Soča.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com

2 komentáře: „Robidišče – kamenné domy a ostružiny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *