Španělské schody – nejslavnější schody v Římě

Španělské schody (italsky: Scalinata di Trinità dei Monti, anglicky: The Spanish Steps) – procházka Římem může být i trochu dřina. Vyjít si Španělské schody není jen tak a v perných letních dnech se zde zapotí i cvičení sportovci. Krom sportovního zážitku jde i o kulturní zážitek – Španělské schody jsou jednou z nejvýznamnějších památek Říma.

Španělské schody a jejich historie

Tehdy ne moc znám architekt Francesco de Sanctis v roce 1717 vyhrál výběrové řízení, aby mohl realizovat dílo, které je dnes známé jako Španělské schody. Výběrové řízení vypsal Klement XI.

O strmost schodů, které vedou na jedno z nejnavštěvovanějších míst Říma, se zajímal i papež Řehoř VIII., takže šlo už tehdy o velkou událost. Před stavbou jak ji známe v dnešní podobě, zde byl jen zalesněný svah, což ukazuje malba z roku 1683, kde můžete vidět toto místo před tím než byla stavba realizována.

Španělské schody – nejslavnější schody v Římě - cestování - dovolená v itálii - Panda na cestach - panda1709
Španělské schody – nejslavnější schody v Římě – Itálie

Stavba sice nebyla nikdy zničena, ale její stav si přesto vyžádal hned několik rekonstrukcí. Poslední plánovaná rekonstrukce proběhla v roce 1995, ale nebyla příliš úspěšná, takže se některé části museli znovu opravit už v roce 2016.

Španělské schody – kolik jich vlastně je?

Schodů je zde 138. Celá stavba překonává výšku 23 metrů, což znamená přibližně výška osmipatrového paneláku. Po schodech překonáte vzdálenost 68 metrů a šířka schodiště se v průběhu výstupu mění, ale přibližně jsou široké 40 metrů.

Španělské schody a Fontána della Barcaccia

Fontána della Barcaccia se nachází přímo pod schodištěm na náměstí Piazza di Spagna. I když jsou dnes schody mnohem slavnější než fontána, tak fontána je o desítky let starší. Byla postavena již v letech 1628 až 1629.

O její stavbě rozhodl samotný papež Řehoř VIII. a důvodem stavby bylo jeho přání ozdobit významné náměstí. Fontána ztvárňuje člun, který prý na tomto místě uvízl při povodni v roce 1598. Autorem fontány se stal Pietro Bernini. Při stavbě fontány si musel poradit s nízkým tlakem vody. Fontána byla napájena z blízkého akvaduktu a nemohl tak vytvořit dílo podle svých představ. Přesto se mu povedlo postavit fontánu, kterou obdivují miliony turistů ročně.

Nejhezčí pohled na fontánu je právě ze Španělských chodů, odkud se zde lidé nechávají fotit s fontánou. Stejně jako u fontány a schody v pozadí.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com

4 komentáře: „Španělské schody – nejslavnější schody v Římě

 • Pingback:Řím nejlepší památky – TOP 10 - Panda1709.com

 • Červen 11, 2019 (11:46 am)
  Permalink

  Potřebovala bych přespat v Římě a ideálně u někoho kdo umí česky? nevíte o někom? Mám hrůzu s toho, že se nedomluvím, protože Italsky neumím ani slovičško

  Reagovat
 • Červen 12, 2019 (11:09 am)
  Permalink

  Hledám spolucestující do Itálie k moři autem 7.-21. července. Máme dvě volná místa a pro redukci nákladů je chceme obsadit. Cíl cesty je kousek od Neapole, ale můžeme upravit trasu, tak ať Vás zavezeme na jiné místo po cestě. případně pište. Tomáš

  Reagovat
 • Červen 13, 2019 (8:23 am)
  Permalink

  proč jsou to španělské schody?

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *