Bologna (Boloň) – největší historické centrum města

Bologna – v Itálii zůstává ve stínu hlavní turistické trasy Benátky – Florencie – Řím, ale jde o zbytečně podceňované město. Bologna má největší historické centrum ze všech Italských měst. Jde o město krásných věží, kostelů, náměstí, výhledů nebo třeba Boloňských špaget. Jde také o domovské město nejstarší university na světě.

Hlavní památky města Bologna

Věž Asinelli nejvyšší místo města Bologna

Historie věže

Věž Asinelli měla kdysi „pouze“ cca 70 metrů. Ale byla zvýšena na současných 97,2 metrů. Tato věž má za sebou dlouhou historii. Počátek věže na tomto místě se datuje až do roku 1119. Ve 14. století sloužila jako pevnost i vězení. V té době byla věž nastavěna dřevěnou konstrukcí. Součástí konstrukce byla i lávka na vedlejší věž Garisenda. Tato dřevěná konstrukce byla v roce 1398 zničena požárem.

Věž byla několikrát poškozena bleskem a případně ještě následným požárem. Bleskosvod sem byl instalován až v roce 1824. Jeden z požárů byl způsoben žhářem, ale v tomto případě se podařilo žháře rychle chytit a věž uhasit, takže požár nenapáchal velké škody.

Věž Asinelli nejvyšší místo města Bologna - Bologna (Boloň) - cestování - dovolená v itálii - Panda na cestach - panda1709
Věž Asinelli – nejvyšší místo města Bologna(Boloň) – Itálie

V roce 1640 byla věž používána pro sledování vesmírných těles s potenciálem dokázat, že země je kulatá. Další význam dostala věž v Druhé světové válce, kdy v letech 1943 až 1945 fungovala jako hlídka možného bombardování.

Věž společně se sousední (Garisenda) inspirovala hlavního architekta Minoru Yamasaki, při stavbě tak zvaných Dvojčat v New Yorku (the World Trade Center).

Nejkrásnější výhled na město Bologna

Co můžete z věže vidět? Nejkrásnější pohled na město Bologna je právě odtud. Ve městě nenajdete vyšší budovu a už vůbec ne tak pěkný výhled. Takže pokud hledáte ten nejhezčí pohled na město, určitě nezapomeňte vyšplhat na vrchol této věže a vychutnejte si pohled na krásné oranžové střechy okolních památek historického centra města. Vzhledem k tomu, že se jedná o hlavní atrakci města, tak s výstupem na věž dlouho neotálejte a zařaďte ji do svého programu raději v ranních hodinách. Později se zde tvoří velká fronta. Vstupenka stojí 5 euro (informace z roku 2018) a můžete si ji rezervovat přes internet online.

Bologna (Boloň) - cestování - dovolená v itálii - Panda na cestach - panda1709
Bologna (Boloň) – dovolená v Itálii

 

Nedávno byla věž uzavřena kvůli rekonstrukci vnitřních dřevěných schodišť, takže se zde minulý rok zvedla bezpečnost, ale také změnil počet schodů. Před rekonstrukcí měla věž „jen“ 496 schodů a dnes má 498 schodů. Výška, kterou musíte zdolat pro cestu na vrchol je samozřejmě stejná, takže to nebude o nic namáhavější.

Zamilovaný příběh z města Bologna

Legenda o tom jak věž vznikla, začíná uprostřed města Bologna, kde žije docela chudý zedník, který má dva osly. Osly používá pro dovoz písku z řeky Reno do města a používá pro stavby. Jednoho dne, když staví základy domu bohatého kupce, tak začali oba osli kopat do země, až vykopali truhlu plnou zlata. Zedník se bojí, že by mu mohl být tento poklad zabaven, tak žije život jako předtím a truhlu zlata pečlivě schovává, kdyby si to náhodou jednou rozmyslel.

Když zedníkův syn dospěje, tak se zamiluje do dívky, která pochází z bohaté rodiny. Otec dívky řekne v domnění, že se chlapce zbaví, že si dívka z bohaté rodiny nevezme nikoho chudého a že pokud si ji chce vzít, tak musí postavit nejvyšší věž ve městě. Když to chlapec řekne doma, tak jeho otec neváhá ani vteřinu, použije truhlu plnou zlata a začnou stavět tuto věž. Postaví nejvyšší věž ve městě, chlapec si může vzít dívku, do které se zamiloval a Bologna má svou dominantu.

Věž se pak pojmenovala podle zvířat, která našla zlatý poklad, za kterou se věž postavila. Asinelli – italsky „osli“.

Věž Garisenda menší dvojče města Bologna

Věž měřila původně asi 60 metrů, ale vzhledem k tomu, že se ve 14. století zdálo, že věž spadne celá, tak se přistoupilo k snížení na 48 metrů. Do dnes je věž stále nahnutá, ale dle vyjádření statiků není třeba provádět další zásahy jako například u nejslavnější Italské věže v městě Pisa.

Věž Garisenda měla od 15. století až do 19. století stejné vlastníky, což se u památek tohoto typu nestává často. Až v 19. století se stala majetkem města. Věž byla přístupná veřejnosti, ale vzhledem k tomu, že se jen o pár metrů nachází slavnější a vyšší věž Asinelli, tak na ni téměř nikdo nechodil.

Z některých míst v okolí věže je pěkně vidět její náklon. Nejlépe můžete náklon vidět v porovnání s vedlejší věží. Z některých míst se Vám může zdát, že věž Garisenda je rovná a věž Asinelli křivá, ale jde o optický klam.

Neptunova fontána

Neptunova fontána (anglicky: Fountain of Neptune, italsky: Fontana di Nettuno) byla postavena v letech 1564 až 1566. Papež Pius IV. se rozhodl, že dá Boloni něco, co ještě nemá, tedy veřejnou kašnu. Šlo období, kdy město patřilo pod nadvládu papeže a ten chtěl, aby se ve městě dobře vědělo, kdo je zde pánem.

Aby se vytvořilo místo pro kašnu a náměstí, ze kterého by lidé mohli kašnu obdivovat, muselo se strhnout několik domů v místě, kde se dnes nachází Piazza del Nettuno (Neptunovo náměstí). Uprostřed tohoto náměstí najdete i Neptunovu fontánu.

Neptunova fontána je dílem Tommasa Lauretiho a vlámského sochaře Jean de Boulogne, známého jako Giambologna. Právě Giambologna byl povolán z Florencie, která v té době byla plná umělců, kteří zvelebovali toto nádherné historické město.

Giambologna vytvořil například hlavní sochu na náměstí Piazza della Signoria ve Florencii a je také autorem mnoha dalších soch, které můžete vidět na několika místech ve Florencii.

Neptunova fontána Fountain of Neptune, Fontana di Nettuno) - Bologna (Boloň) - cestování - dovolená v itálii - Panda na cestach - panda1709
Neptunova fontána – Bologna (Boloň) – Itálie
Popis Neptunovy fontány

Socha Neptuna je přes 4 metry vysoká a podle rozměrů se odhaduje, že váží přes 2200 kg. Socha byla inspirovaná řecko-římskými sochami, kde Neptun vystupuje jako silný vládce moří a jeho starší tvář symbolizuje sílu a moudrost. V okolí hlavní sochy čtyři menší sochy andělů, kteří mají symbolizovat, že Neptun sice vládne mořím, ale papež vládne pozemskému světu. Každý z andělů vládne největším řekám, o kterých se vědělo v té době: Amazonka, Nil, Dunaj a Ganga. Kromě hlavní sochy Neptuna jde o až neuvěřitelně přesně symetrickou stavbu.

Pokud si fontánu prohlédnete opravdu podrobně, tak možná najdete nápis psaný římsky, že byla postavena ještě před rokem 1566, jak je uvedeno na začátku odstavce. V době, kdy vznikl tento nápis, tak se ještě nevědělo, že socha zabere o dva roky více času, než se původně předpokládalo. Letopočet se po dokončení kašny neměnil a zůstal v tomto turisty matoucím stavu do dnes.

Bologna meeting place

Neptunova fontána se stala oblíbeným místem, kde se obyvatelé města potkávají. Jde o podobné místo jako třeba v Brně „u hodin na České“.

Neptunova fontána přináší štěstí studentům

Říká se, že pokud chce mít student štěstí u zkoušky, tak by měl po cestě ke zkoušce alespoň dvakrát obejít Neptunovu fontánu.

Logo Maserati – Bologna

Logo automobilové společnosti Maserati vychází právě z této fontány. Maserati má sídlo právě zde a Neptunova fontána je jedním z hlavních symbolů města a automobilka se k tomuto krásnému městu hrdě hlásí, proto si do loga dala trojzubec, který se váže právě k Neptunově fontáně.

Bologna v Bruselu

Neptunova fontána má po světě několik replik a nejznámější z nich se nachází v Bruselu. Pokud si budete číst průvodce po Bruselu, tak se tam možná dočtete, že Bologna má kopii sochy a Brusel originál, ale není tomu tak originál je zde.

Santa Maria della Vita

Santa Maria della Vita – je nejvzácnějším příkladem barokního umění v Bologni. Nachází se přímo v historickém centru města poblíž nejznámějšího náměstí Piazza Maggiore. Kostel byl postaven již v roce 1260 a sloužil jako útočiště pro poutníky a také pomáhal nemocným. V roce 1686 byla budova kompletně zničena zemětřesením, ale ihned po zemětřesení bylo rozhodnuto o stavbě nového kostela na stejném místě. Stavba trvala desítky let a nový kostel byl dokončen až v roce 1787.

Na hlavním oltáři kostela můžete vidět vzácnou fresku z druhé poloviny 14. století „Madonna della Vita“.

Santa Maria della Vita - Bologna (Boloň) - cestování - dovolená v itálii - Panda na cestach - panda1709
Santa Maria della Vita – Bologna (Boloň) – Itálie

Palác D’Accursio

Palác D’Accursio (italsky: Palazzo D’Accursio) se nachází na nejznámějším náměstí města Piazza Maggiore. Nad vstupní branou paláce se nachází vzácná socha rodáka města Bologna – papeže Řehoře XIII (Gregory XIII). Tato významná budova sloužila jako bydliště církevních funkcionářů. Takže uvnitř najdete tři kardinálské apartmány. Dnes budova slouží jako městský úřad a muzeum.

Podle papeže Gregory XIII. Je pojmenován tak zvaný Gregoriánský kalendář, který byl papežem představen v roce 1582.

Vstup do paláce je zatím zdarma (informace z roku 2018), ale v roce 2019 se uvažovalo o výběru vstupného.

Palác D’Accursio - cestování - dovolená v itálii - Panda na cestach - panda1709
Palác D’Accursio – Bologna (Boloň) – Itálie

Palác del Podestà

Palác del Podestà (italsky: Palazzo del Podestà) je další krásnou stavbou na hlavním náměstí města. Stavba paláce začala v roce 1200, tedy ve stejný rok jako stavba celého náměstí Piazzo Maggiore.

Bazilika San Petronio

Bazilika San Petronio - cestování - dovolená v itálii - Panda na cestach - panda1709
Bazilika San Petronio – Bologna (Boloň) – Itálie

Bazilika San Petronio měla být původně úplně největším kostelem v Itálii. Tato myšlenka se ale v roce 1390 nelíbila papeži a od velkolepého projektu se muselo ustoupit. I druhý návrh byl opravdu velký a kostel tak zůstává jeden z největších na světě. Jedná se o pátý největší kostel na světě s délkou 132 metrů a šířkou 62 metrů. Maximální počet lidí, kteří se sem vejdou je 28.000 návštěvníků.

Na kostele najdete slavné sluneční hodiny od ještě slavnějšího astronoma Giovanni Domenico Cassiniho. Giovanni Domenico Cassini na zdejší universitě vyučoval astronomii a vytvořil zdejší sluneční hodiny, které jsou s délkou téměř 67 metrů největší na světě. V dnešní době se hodiny přeměřovali a vědce překvapila jejich přesnost.

Palác Ghisilardi Fava

Palác Ghisilardi Fava (italsky: Palazzo Ghisilardi Fava) jeden z neslavnějších barokních placů v Itálii. Některé zdejší fresky maloval slavný Ludvico v roce 1598.

Kostel Santuario di Madonna di San Luca

Kostel Santuario di Madonna di San Luca se nachází na kopci nedaleko města. Cesta sem vede přímo z centra města podél 666 oblouků (celkem 3,5 km, což znamená, že jde o nejdelší cestu tohoto typu na světě). Cesta začíná v Porta Saragozza a půjdete asi 50 minut a překonáte převýšení asi 200 metrů.

Jak už bylo napsáno, tak nejkrásnější výhled na město je z věže Asinelli. Pokud chcete výhled na město včetně věže Asinelli, tak si budete muset dojít až sem. Ještě krásnější výhled je právě ze střechy kostela, kde se platí vstupné 5 euro.

Kostel Santuario di Madonna di San Luca - cestování - dovolená v itálii - Panda na cestach - panda1709
Kostel Santuario di Madonna di San Luca – Bologna (Boloň) – Itálie

Bologna – město plné podchodů

Odstavec musí zákonitě začínat oblíbenou otázkou místních. Jak poznáte za deštivého dne kdo je místní? Odpověď je jednoduchá. Místní kráčí s přehledem bez deštníku. V městě se nachází celkem 53 km podchodu v popředí místních domů. Takže se vůbec nikdo nemusí bát, že zmokne, všichni včetně turistů se mohou schovat, ale Ti většinou neví, jak to tady funguje, takže si nesou deštníky.

Z uvedených 53 km celkem 33 km pochází z 13. století, což odpovídá historickému centru města. Místní zde tráví spoustu času a také se zde schovávají v perných letních dnech před sluncem. Budování podchodů se stalo symbolem města, podobně jako třeba Neptunova fontána nebo Věž Asinelli.

Bologna na seznamu UNESCO

Od roku 2006 figuruje historické centrum města Bologna na seznamu čekatelů. Unikátností města je právě neuvěřitelný počet podchodů. Není jisté, zda bude zápis proveden, ale odpověď UNESCO se očekává až v roce 2021, tak si budeme muset ještě počkat na výsledek.

Kritéria, které historické centrum města splňuje:

Vynikající příklad typu stavebního, architektonického nebo technologického celku nebo krajiny, která ilustruje významnou etapu v lidské historii.

Vykazují důležitou výměnu lidských hodnot, v určitém časovém období nebo v rámci kulturní oblasti světa, o vývoji architektury nebo technologie, monumentálního umění, urbanismu nebo krajinářství.

Bologna a výlety do okolí

Chystáte se na dovolenou do Itálie a nechce se Vám stále stěhovat? Bologna Vám může posloužit jako základna pro spoustu výletů. Ať už jedete autem nebo využijete zdejší dopravy, tak je zde skvělé spojení do okolních často navštěvovanějších míst:

 • Benátky město na vodě ODKAZ – asi 150 km po dálnici pojedete cca 1,5 hodiny
 • Verona město Romea a Julie – cca 145 km – pojedete asi 1,5 hodiny a znovu po dálnici
 • Florencie město renesančního umění – asi 100 km po dálnici pojedete necelou hodinu
 • Modena – pojedete necelých 50 km a téměř celou cestu po dálnici, cesta Vám zabere asi 40 minut
 • San Maríno ODKAZ – malý stát uprostřed Itálie – pojedete téměř celou cestu po dálnici cca 130 km a cesta bude trvat asi hodinu a půl.
 • Koupání u moře – asi 90 km a cesta trvá necelou hodinu.
 • Kopání u Jezera Lago di Garda – 150 km z města Bologna a cesta zabere asi 1,5 hodiny.
 • Město Pisa, které má ještě více šikmou věž – Pokud chcete vidět ještě více šikmou věž, než mají zde. Pisa se nachází 180 km od Boloni a cesta většinou po dálnici zabere necelé dvě hodiny.
 • Siena – gotický skvost uprostřed Itálie – město se nachází 180 km od Boloni a většina turistů ho vynechá a zůstává v bližší Florencii.
 • Ferrara – asi 55 km a 45 minut po dálnici
 • San Gimignano, město věží – asi 150 km na jih a cesta Vám zabere asi 2 hodiny

Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com

5 komentářů: „Bologna (Boloň) – největší historické centrum města

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *