Marcellovo divadlo – divadlo starší než Koloseum

Marcellovo divadlo (latinsky: Theatrum Marcelli, italsky: Teatro di Marcello, anglicky: The Theatre of Marcellus). Jde o starobylé divadlo pod širým nebem postavené v posledních letech před začátkem našeho letopočtu. Dříve zde diváci obdivovali herecké výkony a dnes turisté obdivují stavbu samotnou.

Marcellovo divadlo a jeho historie

O tom, že na tomto místě bude postaveno divadlo, rozhodl už císař Julius Caesar v roce 17 před naším letopočtem. Ten také nechal zbourat všechny domy, které stavbě překážely a vytvořil tak prostor pro stavbu divadla. Než byla stavba divadla zahájena, tak byl Julius Caesar zavražděn a výsledku se neodžil.

Divadlo bylo dokončeno až v roce 13 před naším letopočtem a oficiálně otevřeno až v roce 12 před naším letopočtem (datum otevření bývá někdy zaměněno za rok dokončení stavby). Otevření divadla se osobně účastnil i nový císař Augustus.

Do dnes je na divadle zřejmé, že prošlo ne jednou rekonstrukcí, ale bohužel se nedochovalo, co přesně bylo rekonstruováno.

Marcellovo divadlo – divadlo starší než Koloseum - řím - Itálie - cestování - dovolená v itálii - Panda na cestach - panda1709
Marcellovo divadlo – divadlo starší než Koloseum – Řím – Itálie

Ve 4. století sloužilo divadlo jako zdroj kamenů pro okolní stavby, což samozřejmě napáchalo značné škody na dnes tolik ceněné památce. Nejvíce materiálu z divadla bylo použito na blízký most Cestius.

Později divadlo sloužilo jako pevnost a dokonce bylo přestavěno na obytnou budovu.

Marcellovo divadlo – zajímavosti

Divadlo mělo v průměru 111 metrů a mohlo pojmout i 20.500 diváků. Ve své době se jednalo o největší divadlo svého typu. Stavba byla opravdu impozantní a své rekordy si držela až do roku 80 našeho letopočtu, kdy bylo postaveno nové divadlo snů – Koloseum.

Divadlo bylo plné oblouků, chodeb, tunelů a nájezdů, které umožňovaly pohyb všeho, co bylo do divadla nutné dopravit.

Marcellovo divadlo jako inspirace

Divadlo Sheldonian v Oxfordu, bylo inspirováno právě tímto divadlem. Architekt Oxfordského divadla to uznal krátce před svou smrtí.

Jak získalo divadlo své jméno?

Jméno divadla zůstalo dle přání Juliuse Caesara po jeho synovci Marcus Claudius Marcellus – odtud název Marcellovo divadlo.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com

2 komentáře: „Marcellovo divadlo – divadlo starší než Koloseum

 • Červen 12, 2019 (11:10 am)
  Permalink

  Hledám spolucestující do Itálie k moři autem (pohodlná klimatizovaná dodávka) 7.-21. července. Máme dvě volná místa a pro redukci nákladů je chceme obsadit. Cíl cesty je kousek od Neapole, ale můžeme upravit trasu, tak ať Vás zavezeme na jiné místo po cestě. případně pište. Tomáš

  Reagovat
 • Červen 13, 2019 (8:16 am)
  Permalink

  Kdo byl ten Marcelo? učím dějepis, ale nikdy jsem o něm neslyšel

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *