Koloseum, v čem se skrývá jeho jedinečnost?

Koloseum je jedna z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí světa. Pro návštěvníky Itálie a Říma patří často mezi první památky, které si dávají na seznam. Tento obrovský amfiteátr byl postaven v dobách, kdy římská říše vládla Evropě a je největší svého druhu. I když dnes již existují větší stavby, tak je Koloseum považováno za jeden ze zázraků tehdejší doby.

Koloseum jako předloha pro stadiony

Plocha pro představení měřila na délku 83 m a na šířku 48 m, což v dobách Říma znamenalo největší stavbu. Koloseum nebylo jedinečné jen pro svou velikost, ale také propracovaností chodeb, vchodů a východů. Dá se říct, že tehdejší architekti postavili nadčasovou stavbu a ta dodnes slouží jako předloha pro největší sportovní stadiony i po roce 2000.

Podlaha arény byla dřevěná a pod ní jsou podzemní prostory, kde gladiátoři a zvířata čekala na zahájení zápasů. Zatímco dřevěná podlaha se nedochovala, tak podzemní prostory arény zvané hypogeum můžete vidět dodnes. Celkem 80 navzájem oddělených šachet poskytovalo dostatek místa pro všechny potřebné aktéry zápasů. Do podzemí Kolosea vedlo hned několik podzemních tunelů do různých míst Říma. Každý z tunelů měl svou funkci a to například doprava zvířat do arény, doprava gladiátorů do arény nebo vstup pro císaře.

Koloseum - Itálie - cestování - dovolená v itálii - Panda na cestach - panda1709
Koloseum – Itálie

Koloseum uprostřed moderního Říma

V současné době je Koloseum obklopeno moderním Římem. Kousek od této historické stavby najdete zastávku metra, což zjednodušuje dopravu turistům rovnou k hlavní atrakci Říma. V těsné blízkosti amfiteátru jsou také dva parky nebo supermarket. Zdejší chlouba přežila okolní domy o stovky let a to bez větších úprav. Ale ne vše v okolí je moderní město, kousek od Kolosea najdete vstup do parku Forum Romanum, kde se z moderního města přesune zpět do dávné historie Říma.

Historie amfiteátru

Největší amfiteátr v historii byl dokončen v roce 80 n.l. za císaře Tita. Stavět se začalo v roce 72 n.l., takže tento zázrak tehdejší architektury byl postaven během pouhých osmi let. Toto divadlo snů mělo kapacitu asi 50.000 diváků, což je daleko více, než mají největší fotbalové stadiony v Česku a přibližně poloviční kapacita oproti stadionu Nou Camp v Barceloně. Většina měst tehdejší doby se mohla v hledišti amfiteátru sejít v plném počtu, ale Řím měl již tehdy přes 1,5 milionu obyvatel. Návštěva zdejšího představení byla pouze pro bohaté.

Představení v Koloseu spočívala hlavně v gladiátorských zápasech (nejznámější film z tehdejší doby „Gladiátor“), zápasech s divokou zvěří, popravy, rekonstrukce známých bitev nebo dramatech z mytologie. I když je dnes Koloseum využíváno hlavně jako turistická atrakce a mnohdy můžete slyšet pojem zřícenina, tak zůstává hlavním symbolem města Řím a Itálie. Stavba přežila bez mála 2000 let a takových na světě není mnoho a už vůbec ne v takové velikosti.

Koloseum - Itálie - cestování - dovolená v itálii - Panda na cestach - panda1709
Koloseum – Itálie

Gladiátorské zápasy a boj se zvířaty

Pořádání gladiátorských zápasů bylo v dobách největší slávy Kolosea otázkou prestiže a hlavně se stalo velmi oblíbenou mezi obyvateli Říma. Gladiátoři byli silní a hlavně velmi dobře cvičení otroci tehdejší smetánky. Krom bojů mezi gladiátory nabízel program tohoto dávného divadla i souboje se zvířaty. Většina ze zvířat byla dovezena ze severní Afriky nebo z blízkého východu, ale nebylo výjimkou, že se boje účastnili třeba pštrosi z Austrálie. Mnohem častěji se jednalo o zvířata jako je lev, tygr, levhart, puma, gepard, medvěd, slon, nosorožec, zubr, býk, krokodýl …

Největší gladiátorské zápasy v historii lidstva

Největší gladiátorské zápasy v historii lidstva se odehráli během roku 107 n.l., kdy se jich zúčastnilo přes 10.000 gladiátorů a 10.000 zvířat. Spousta z nich při bojích zemřelo. Celá „podívaná“ trvala 123 dnů.

Kdy je nejlepší navštívit Koloseum?

Dříve se poslední neděli v měsíci vstupné do Kolosea neplatilo, ale toto už neplatí, takže je vlastně jedno, kdy se sem přijedete podívat. Pokud máte možnost přijet mimo hlavní sezonu červenec, srpen, tak se možná vyhnete davům turistů a také vedru kolem 40 °C.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

8 komentářů: „Koloseum, v čem se skrývá jeho jedinečnost?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *