Liparské ostrovy – sopečné ostrovy v Itálii

Liparské ostrovy nebo také Eolské ostrovy (italsky: Isole Eolie) se nacházejí nedaleko severního pobřeží Sicilie v Tyrhénském moři. Jde o sopečné ostrovy a často na ostrově najdete pouze kopec sopky více či méně aktivní. Nejznámější sopkou z Liparských ostrovů je sopka Stromboli.

Liparské ostrovy a jejich vznik

Vznik ostrovů se přičítá podsouvání africké desky pod euroasijskou. S tím související sopečná aktivita má na svědomí toto nádherné souostroví.

Liparské ostrovy

Liparské ostrovy Jde o 7 ostrovů Vulcano, Lipari, Panarea, Stromboli, Filicudi, Alicudi a Salina.

Ostrov Lipary

Ostrov Lipary (Isola di Lipary) je největším ostrovem souostroví a leží na něm i stejnojmenné město Lipary, které je hlavním městem ostrovů. Ostrov má rozlohu 38 km2.

Město Lipary  – Jde o městečko, kde žije asi 10.000 obyvatel. Najdete zde krásnou pevnost z 16. století a také přístav díky, kterému sem přijíždí spousta turistů. Pevnost se do dnes dochovala v původním stavu včetně vysokých hradeb.

Liparské ostrovy – sopečné ostrovy v Itálii - Italie - cestování - dovolená v itálii - Panda na cestach - panda1709
Liparské ostrovy – sopečné ostrovy v Itálii – Itálie

Ostrov Salina

Jediný ostrov souostroví, který nepatří pod správu hlavního města Lipary. Jde o druhý největší ostrov. Rozloha ostrova je něco přes 26 km2 a nachází se zde nejvyšší vrchol ostrovů Monte Fossa delle Felci 962 m.n.m. Krom tohoto vrcholu jsou zde další vrcholy, které jsou také sopky. Poslední sopečná aktivita proběhla cca 10.000 let před naším letopočtem.

Ostrov Vulcano

Třetí největší ostrov, který je po Stromboli nejoblíbenější u turistů. Ostrov je oblíbený u turistů hlavně díky tomu, že se zde nacházejí bahenní jezírko a nádherná černá pláž. Pro aktivnější návštěvníky je zde hlavní vrchol ostrova Monte Aria (500 m.n.m.) odkud se Vám naskytne nádherný výhled na ostrov Vulcano a také na okolní ostrovy.

Ostrov Stromboli

Stále oblíbenější ostrov kam přijíždějí turisté z celého světa obdivovat zdejší aktivní sopku. Sopka Stromboli chrlí lávu každých cca 15 – 20 minut. Samostatný článek ostrov Stromboli.

Ostrov Filicudi

Ostrov Filicudi je oblíbený hlavně pro potápěče. Krom potápění je zde nádherná pláž, která patří spíš ke klidnějším. Pokud si chcete vychutnávat krásy Liparských ostrovů bez davů turistů, tak se Vám tento ostrov bude jistě líbit.

Ostrov Alicudi

Ostrov Alicudi má rozlohu pouze 5 km2 a prakticky na celé rozloze ostrova se nachází vrchol sopky Alicudi s vrcholem 675 m.n.m. Tato sopka je ve skutečnosti větší než 2000 m, když se to počítá od mořského dna. Krom nádherných útesů na pobřeží zde najdete i pláž ke koupání.

Ostrov Panarea

Ostrov Panarea je nejmenším ostrovem souostroví. Turistů sem nedojede zdaleka tolik jako na ostatní ostrovy, ale i zde najdete krásná místa. Nejlepším příkladem jsou skalní útesy Capo Milazzese.

Liparské ostrovy – Lodní doprava

Všechny ostrovy jsou propojeny lodní dopravou, kde jezdí pravidelné linky. Zvláště v hlavní turistickou sezónu, zde jezdí spojovací loďky docela často.

Na ostrovy se dostanete i z okolních přístavů na Italském pobřeží, případně z ostrova Sicílie. Přístavy odkud jezdí na ostrovy pravidelné linky:

 • Tropea
 • Milazzo
 • Messina
 • Capo d’Orlando
 • Palermo

Liparské ostrovy a domy z lávy

Zastavení městského rozvoje bylo naprosto nutné pro zachování ostrovů v současném stavu. Počet nových budov na ostrově je stále menší a spíš se blíží nule. Stávající budovy mohou být rekonstruovány pouze v tradičním stylu zdejší architektury. Jde hlavně o materiály, ze kterých jsou domy stavěny. Původně se pro výstavbu využíval jen kámen a sopečný materiál.

Liparské ostrov – památka UNESCO

V roce 2000 byly Liparské ostrovy zapsány na seznam UNESCO. Ostrovy byly zapsány na seznam UNESCO díky unikátním sopkám a jejich výzkumu, který na těchto ostrovech probíhá.

Již před rokem 2000 sem jezdilo mnoho turistů z celého světa a to hlavně na zdejší aktivní sopky. Po tom, co byly ostrovy zapsány na seznam UNESCO, se množství turistů znásobilo a počet návštěvníků se stále zvyšuje.


www.Anglina.uNas.cz

www.Panda1709.com 

1 komentář: „Liparské ostrovy – sopečné ostrovy v Itálii

 • Červen 20, 2019 (3:27 am)
  Permalink

  nejkásnější část naší dovolené v Itálii – doporučuji tam strávit více než dva dny

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *