Paestum a tři středověké řecké chrámy

Paestum bylo hlavní Řecké město na pobřeží Tyrhénského moře v oblasti dnešní jižní Itálie. Dnes Paestum proslavily zbytky tří Řeckých chrámu v dórském stylu z roku 450 – 600 před naším letopočtem. S ohledem na stáří chrámů jsou ve velice dobrém stavu.

Paestum a jeho historie

Poseidonia, Paistos a Paestum

Úplně při prvním osídlení tohoto místa se město jmenovalo Posidonia. V této době měli nad oblastí vládu Řekové. Po tom, co město přešlo pod Římskou nadvládu, se přejmenovalo na Paistos. Později se město jako Paestum nebo Pesto stalo biskupstvím. Ještě ve středověku došlo k opuštění města (o důvodu opuštění nejsou dochované žádné informace) a pak bylo zapomenuto až do 18. století.

Paestum od 18. století

Od 18. století se se toto středověké město postupně odkrylo, až kousek od archeologického naleziště vyrostla moderní vesnice.

Paestum a tři středověké Řecké chrámy - Italie - cestování - dovolená v itálii - Panda na cestach - panda1709
Paestum a tři středověké Řecké chrámy – Itálie

Paestum a tři chrámy

První chrám bohyně Hery

První chrám bohyně Hery pochází z roku kolem 550 před naším letopočtem a jde o nejstarší dochovaný chrám na tomto místě. Až nápisy a menší sošky ukázali, že na tomto místě byla uctívána Řecká bohyně Hera.

Chrám je širší, než většina Řeckých chrámů. O důvodech se vědci pouze dohadují. Chrám má na rozdíl od ostatních z této doby dvoje dveře, což není u Řeckých chrámů obvyklé. Pravděpodobnou příčinou může být to, že chrám byl zasvěcen ještě jednomu bohu. O druhém zasvěcení se ale nenašli žádné další důkazy.

Druhý chrám bohyně Hery

Druhý chrám bohyně Hery, byl postaven v letech 460 – 450 před naším letopočtem. V některých dokumentech se můžete setkat s tím, že chrám byl postaven Poseidonovi, ale tato teorie se povedla vyvrátit. Krom Hery se zde uctíval Zeus a další bohové, které se nepodařilo identifikovat (některé z poznatků mylně ukazovaly na Poseidona). Uvnitř chámu se nacházejí dva oltáře, což původně historiky také zmátlo, ale později se ukázalo, že menší z nich pochází až z Římské doby a není původní.

Chrám Athény

Chrám Athény se nachází na nejvyšším místě tohoto krásného místa. Pravděpodobně byl postaven kolem roku 500 před naším letopočtem. I zdejší nálezy nejprve vědce zmátly a myslely si, že chrám mohl být zasvěcen dvěma bohům, ale i zde se ukázalo, že některé artefakty nalezené uvnitř chrámu pochází z úplně jiné doby, než stavby samotná.

O tom, že chrám byl v určitou dobu používán církví, svědčí tři křesťanské hrobky v podlaze.

Další archeologické nálezy

Římské fórum

Nedaleko od Řeckých chrámů můžete vidět Římské fórum. Na severní straně fóra se nachází malý Římský chrám, který pravděpodobně pochází z let kolem roku 200 před naším letopočtem.

Na severní straně fóra se také nachází Římský amfiteátr. Z amfiteátru se dochovala pouze polovina. Důvod je u takové vzácné památky v dnešní době překvapivý, přes půlku amfiteátru byla v roce 1930 postavena silnice. Architekt, který vedl stavbu této silnice, byl za zničení historické památky potrestán odnětím svobody.

Malované hrobky

V blízkém okolí chrámů se také nachází zajímavě malované hrobky. Nejvzácnější z nich, tak zvaná hrobka potápěče pochází z roku 470 před naším letopočtem. Na obrázku je vidět muž, který se potápí a odtud vznikl název Hrob potápěče.

Paestum – Památka UNESCO

Tato archeologická oblast byla v roce 1998 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Na seznam UNESCO byl zapsán celý Národní park Cilento, Vallo di Diano a Alburni včetně archeologických oblastí Paestum, Velia a Cartosa di Padula.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com

1 komentář: „Paestum a tři středověké řecké chrámy

  • Červen 20, 2019 (3:28 am)
    Permalink

    škoda toho pozadí – jinak díky moc za článek

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *