Dóžecí palác – nejkrásnější památka Benátek

Dóžecí palác (italsky Palazzo Ducale) byl kdysi domovem dóžat, což byli vládci Benátské republiky v dobách její největší slávy.

Dóžecí palác a jeho historie

Stavba, požáry a rekonstrukce

O tom, že se sídlo benátských dóžat přesune na náměstí Svatého Marka, se rozhodlo již v roce 810. Z první budovy se nic nedochovalo, protože ji zničil požár v 10. století. Další budova zde byla postavena v letech 1172-1178. Ani z této budovy se toho moc nedochovalo, ale některé prvky byzantsko-benátské architektury té doby, lze stále vidět v přízemí paláce.

Velká přestavba paláce se odehrála v letech 1340 až 1344. V roce 1424 byl palác ještě rozšířen, ale hned v roce 1483 zde vypukl velký požár a budova byla poškozena. Znovu muselo dojít k přestavbě, tentokrát v renesančním stylu. Jenže budovu znovu zničil požár – tentokrát v roce 1547. Hned po požáru byla zahájena další rekonstrukce paláce. Další požár přišel ještě v době rekonstrukce budovy v roce 1577. Tehdy bylo rozhodnuto držet původní gotický styl a to navzdory několika umělců, kteří prosazovali renesanční návrhy.

Dóžecí palác – nejkrásnější památka Benátek - Benátky - Italie - cestování - dovolená v itálii - Panda na cestach - panda1709
Dóžecí palác – nejkrásnější památka Benátek – Benátky – Itálie

Dóžecí palác po konci Benátské republiky.

Od roku 1797 se funkce paláce značně změnila. Dřívější Benátská republika patřila pod Francii, Rakousko a nakonec se v roce 1866 přidala k Itálii. V těchto dobách se zde vystřídalo mnoho úřadů a kulturních institucí.

Dóžecí palác dnes

Od roku 1923 se stal majitelem budovy Italský stát. Od té doby ho město Benátky provozuje jako muzeum. Od roku 1996 se palác stal součástí Benátské sítě muzeí. Turisté tak mají možnost nahlédnout do interiéru této krásné budovy.

Dóžecí palác a nejslavnější vězeň jeho cely

Nejslavnějším vězněm tohoto paláce byl svůdník Casanova, který si zde odpykával trest za zneuctění církve, dobrých mravů a několika vdaných žen. Tento špión, svůdník a zde vězeň se dokonce pokusil o útěk a vystavil se tak smrtelnému nebezpečí – v tehdejší době nebylo vězňům řečeno, jak dlouho bude trvat jejich trest. O útěk se pravděpodobně pokusil zbytečně, protože měl být krátce na to propuštěn.

Dóžecí palác a náměstí Svatého Marka

Dóžecí palác se nachází na náměstí Svatého Marka, kde najdete nejvíce památek tohoto krásného města. Hned vedle této unikátní rezidence dóžat se nachází Bazilika Svatého Marka, naproti paláce Zvonice Svatého Marka a vedlejším palácem Palazzo delle Prigioni (vězení v dobách Benátské republiky) ho spojuje Most vzdechů. Aby toho nebylo málo, tak mezi Zvonicí svatého Marka a Dóžecím palácem uvidíte dva sloupy, na který se nachází Svatý Teodor a Lev.

Dóžecí palác otevírací hodiny

Všechny údaje jsou z roku 2018

Otevírací doba: Duben až Říjen

 • Neděle až čtvrtek 8:30 – 21:00
 • Pátek, sobota 8:30 – 23:00

Otevírací doba: Listopad – Březen

 • Celý týden 8:30 – 19:00

Dóžecí palác – Ceny vstupenek

 • Plná cena 20 euro
 • Zlevněné vstupné 13 euro (dědi, studenti, důchodci)

Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com 

4 komentáře: „Dóžecí palác – nejkrásnější památka Benátek

 • Červen 14, 2019 (8:22 am)
  Permalink

  nechápu proč je ta stavba tak slavná … trochu větší barák..

  Reagovat
  • Červen 14, 2019 (8:23 am)
   Permalink

   počítám, že bydlíš v něčem podobnym?

   Reagovat
  • Červen 20, 2019 (3:25 am)
   Permalink

   takové kometáře mám nejraději – patřilo by se hned smazat

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *