Gondoly – Nejromantičtější plavba na světě

Gondola je dřevěná loďka, která se používá hlavně v Benátském zálivu. Gondoly slouží hlavně k přepravě osob, ale někdy také k přepravě materiálu.

Gondoly a jejich historie

O původu slova Gondola existuje několik teorií, ale žádná se zatím nepotvrdila. Ostatně není ani zřejmé, kdy lidé v Benátkách začali Gondoly používat. Podle obrazů z 15. století je jasné, že v této době už Gondoly brázdily kanály Benátek, ale pravděpodobně se využívaly ještě dříve.

V 16. století si město gondol již považovalo a začalo mluvit do toho jak má taková gondola vypadat. Do té doby zdobily Gondoly pestré barvy, ale v 16. století bylo rozhodnuto, že všechny Gondoly budou černé. Krom barvy se definovalo v průběhu staletí ještě několik dalších parametrů, jako například rozměry. Jsou zde jisté tolerance, takže nejsou úplně všechny stejné, ale na první pohled uvidíte, že se všechny podobají.

Gondoly – Nejromantičtější plavba na světě - Benátky - Italie - cestování - dovolená v itálii - Panda na cestach - panda1709
Gondoly – Nejromantičtější plavba na světě – Benátky – Itálie

Do 20. století byla Gondola jedinou variantou jak se v Benátském zálivu pohybovat. Díky tomu vlastnil Gondolu doslova kde kdo a odhadem jich zde plulo až 10.000.

Gondoly dnes

V 20. století se lodní doprava v Benátkách motorizovala a Gondoly postupně ztratily svůj význam. Z původních 10.000 Gondol jich zůstalo pouze cca 500 a většina z nich slouží pro luxusní přepravu turistů po Benátkách.

Popis Gondoly

Díky tomu, že se v minulosti úřady postaraly o definici pravidel, jak má Gongola vypadat, tak se její historická podoba oproti současné příliš neliší. V minulosti měla většina Gondol malou kabinku pro cestující, což dnešní Gondoly nemají. Je to dáno tím, že dříve většina Gondol sloužila pro přepravu a dnes jsou atrakcí, ze které návštěvníci chtějí vidět krásy Benátek.

Technická specifikace Gondoly

  • Délka – 10,8 metrů
  • Šířka – 1,4 metrů
  • Hmotnost – 700 kg
  • Ručně obráběné kusy dřeva – konktrétně 280 kusů
  • Počet druhů dřeva – 8 (lípa, dub, mahagon, ořech, třešeň, jedle, modřín a jilm)
  • Ornament na přední části lodi – může být z mosazi, nerezové oceli nebo hliníku
  • Ornament má za úkol vyrovnat váhu gondoliéra
  • Cena – 35.000 euro

Každá Gondola má svého Gondoliéra

Gondoliéra nemůže dělat každý. Tato profese je už po staletí v Benátkách řízena cechem a počet licencí je omezen. V současné době je jich méně, než 500. Licence se uděluje po odborné přípravě, která znamená asi 400 hodin během půl roku a je ukončena závěrečnou zkouškou.

Možná čekáte, že se jedná o zkoušku podobnou té naší v autoškole. Ale závěrečná zkouška není pouze z ovládání Gondoly. Zájemci o licenci se testují z komplexních znalostí o Benátkách a to včetně bohaté historie tohoto krásného města. Krom znalostí o Benátkách zkouška obsahuje přezkoušení z cizích jazyků a také z dobrého vystupování.

Teď se Vám to bude zdát asi až příliš složité oproti naší zkoušce v autoškole, ale město si chce pohlídat, kdo ho v Gondole bude reprezentovat. Vzhledem k tomu, že svezení na Gondole je poměrně drahou záležitostí (cca 80 euro/40 minut jízdy), tak si pracovitý Gondoliér přijde i 10.000 euro měsíčně, což znamená výdělek cca 250.00 kč.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com 

2 komentáře: „Gondoly – Nejromantičtější plavba na světě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *