Zvonice Svatého Marka –nejkrásnější výhled na Benátky

Zvonice Svatého Marka nebo také Kampanila Svatého Marka (italský: Campanile di San Marco; benátský: Canpanièl de San Marco) je zvonice Baziliky Svatého Marka v Benátkách a najdete ji na nejznámějším náměstí Benátek Piazza San Marco.

Zvonice Svatého Marka a její historie

První věž na tomto místě

První stavba tohoto typu stála na tomto místě už v 9. století. Tehdejší zvonice byla postavena v letech 887-912. Tehdy byla budova používána jako strážní věž a maják pro blízké přístaviště. V této době byla postavena ze dřeva.

Několik přestaveb

Zvonice Svatého Marka byla za svou dlouhou historii několikrát poškozena. V roce 1388 utrpěla zásah bleskem. Několik málo let po dokončení oprav přišel znovu zásah bleskem a to v roce 1417. V roce 1489 byla zvonice ve své dřevěné podobě definitivně zničena požárem.

Zvonice Svatého Marka v dnešní podobě

Dnešní podobu získala zvonice až 16. století. V roce 1511 zasáhlo Benátky zemětřesení a následně byly iniciovány práce na realizaci nové zvonice. V roce 1513 byla dokončena již v dnešní podobě.

Zvonice sice měla už dnešní podobu, ale i tak se musela ještě několikrát opravovat. Hned několikrát byla zasažena bleskem a někdy i následným požárem. Konkrétně šlo o roky 1548, 1565, 1653, 1658, 1745, 1761, 1762. V roce 1776 byla věž zvonice vybavena bleskosvodem.

Zvonice Svatého Marka – nejvyšší budova Benátek - Benátky - Italie - cestování - dovolená v itálii - Panda na cestach - panda1709
Zvonice Svatého Marka – nejvyšší budova Benátek – Benátky – Itálie

V roce 1902 začala zvonice vykazovat velkou trhlinu, která postupně vedla k zřícení celé věže. Pravděpodobnou příčinou pádu, byly četné zásahy blesku z minulosti. Během pádu nebyl nikdo zraněn, ale krom zvonice byla zničena ještě vedlejší budova. Benátští radní rychle rozhodli, že se na místě zřícené věže postaví stejná, ale i tak práce na budově trvaly 10 let. Při práci byl znovu použit materiál ze zřícené věže, ale nový návrh obsahoval zjednodušení stavby, tak aby celková váha byla alespoň o 500 tun lehčí. Důvodem bylo podezření, že původní základy neunesly mnoho oprav a dostaveb zvonice. Nakonec se povedlo ušetřit více než 600 tun materiálu oproti původní zvonici.

V roce 1912, přesně 1000 let po zprovoznění první ještě dřevěné zvonice, byla v den svátku Svatého Marka slavnostně otevřena dnešní zvonice, která kopíruje podobu zvonice postavené v roce 1511.

Nejkrásnější výhled na Benátky

Výška věže zvonice je úctyhodných 98,6 metrů a jde o nejvyšší budovy města Benátky. Vzhledem k tomu, že všechny části města leží jen několik málo metrů nad mořskou hladinou, tak se Vám z vrcholku zvonice naskytne krásný výhled na okolní paláce, kostely, mosty a kanály.

Vstupné na věž stojí 6 euro (údaj z roku 2018).

Nejbližší památky, které ze zvonice můžete obdivovat

  • Bazilika Svatého Marka
  • Náměstí Svatého Marka
  • Dóžecí palác
  • Kostel Santa Maria della Salute
  • Bazilika San Giorgio Maggiore
  • Chiesa di San Biagio Vescovo
  • Casa dei Tre Oci

5 zvonů Zvonice Svatého Marka

Zvonice Svatého Marka má 5 zvonů a každý z nich měl svou úlohu. Jeden oznamoval popravy. Druhý ohlašoval zasedání senátu. Třetí zvon informoval o tom, že je právě poledne. Čtvrtý svolával radu města a poslední ohlašoval začátek a konec pracovního dne.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com 

2 komentáře: „Zvonice Svatého Marka –nejkrásnější výhled na Benátky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *