Vila d’Este – Vila s nekrásnější zahradou

Vila d’Este pochází z 16. století a nachází se v Italském městě Tivoli nedaleko od hlavního města Řím. Vila se proslavila svou renesanční terasovitou zahradou, kde se nachází mnoho fontán, bazénů a vodních ploch. Tento obrovský důmyslný systém je napájen vodním kanálem z řeky Aniene bez použití čerpadel.

Vila d’Este Historie

Zahájení stavby

Stavba vily byla zahájena na požadavek kardinála Ippolito II d’Este (1509–1572) jehož rodina vládla městu Ferrara od roku 1393 a proslavila se podporou renesančních umělců. D’Este zbohatl díky velkému vlivu na francouzského krále i na papeže, který ho jmenoval kardinálem už ve 30 letech. I když díky velkým příjmů patřil k nejbohatším lidem své doby, tak všechny své peníze „investoval“ do svého vlivu na smetánku Itálie a Francie. Jeho životním cílem bylo stát se papežem. I přes to, že kandidoval celkem pětkrát, tak se mu tohoto cíle nepovedlo dosáhnout.

Papežem se d’Este sice nestal, ale stal se guvernérem města Tivoli. Díky tomu dostal na užívání rezidenci s výhledem na Hadriánovu vilu, což bylo kdysi luxusní sídlo římských císařů. Vzhledem k tomu, že přidělená rezidence nesplňovala jeho požadavky, tak si nechal postavit Vilu d’Este, která měla předčit všechny stavby z minulosti. Stavbou vily pověřil Pirra Ligoria, který měl dokonale nastudovanou Hadriánovu vilu, což se d’Estemu náramně hodilo. Díky blízkosti Hadriánovy vily a možnostem d’Este, který vládl této oblasti, bylo pro stavbu nové vily použito mnoho mramoru a vzácných soch právě z Hadriánovy vily.

Stavba vily byla extrémně náročná. Během stavby musel kardinál čelit mnoha stížnostem. Lidem vadilo hlavně to, že se kvůli vile zbouralo několik veřejných budov a také domů v osobním vlastnictví (ty byly vykoupeny). Krom bourání budov byla úplně odkloněna nedaleká řeka Aniene, která následně poskytovala vodu pro systém bazénu, vodních trysek, fontán, kanálů a kaskád. Zahrada byla vybudována na příkrém svahu, což umožňovalo dopravit vodu kdekoliv dle potřeby.

Vila d'Este – Vila s nekrásnější zahradou - Italie - cestování - dovolená v itálii - Panda na cestach - panda1709
Vila d’Este – Vila s nekrásnější zahradou – Itálie

Smrt kardinála d’Este

V dobách výstavby vily kandidoval d’Este po páté neúspěšně na papeže a po této neúspěšné kandidatuře se začal pořádně soustředit na vybudování své luxusní vily. Obstaral si hned několik týmů malířů a sochařů, kteří pak několik let pracovali jen na jeho vile.

Díky velkému počtu umělců, kteří se na pracích podíleli, rostla i cena, kterou musel kardinál platit. I přes jeho původní bohatství mu docházeli peníze a nakonec skončil úplně na mizině. V roce 1572 zemřel a vila nebyla stále dokončena. Jeho tělo bylo uloženo v jednoduché hrobce na zahradě vily.

Vila d’Este po smrti kardinála d’Este

Po smrti zakladatele vily se o její dokončení několikrát zasadili jeho potomci. Ti nakonec vilu museli po částech prodávat. V roce 1695 se d’Este vily úplně zbavila. Spousta soch a ozdob, které bylo možno převést, se poslala do Modeny. Nakonec se vila dostala do rukou Ferdinanda Habsburského. V této době vila chátrala a to až do roku 1850. V letech 1850 až 1896 vlastnil vilu kardinál Gustav von Hohenlohe. Ten se pokusil tuto nádhernou stavbu obnovit a dokončit.

Po První světové válce se vila dostala do rukou italského státu a znovu začala obnova vily. V Druhé světové válce došlo k částečnému poškození vily během bombardování, ale i po tom se ji povedlo obnovit.

Vila d’Este dnes

V současné době je Vila d’Este Italským státním muzeem a každoročně sem přijede statisíce návštěvníků z celého světa.

Vila d’Este – Vila s nejkrásnější zahradou na světě

Uvnitř vily najdete mnoho uměleckých skvostů renesance, ale to co vilu proslavilo ze všeho nejvíce, najdete v její zahradě. Jedná se o naprosto unikátní systém fontán, kterých zde můžete vidět 51. Dalších 398 výtoků a 364 vodních trysek. 64 vodopádů a 220 vodních nádrží. K tomu aby vše fungovalo jak má, zde bylo vybudováno 875 metrů kanálů, které všechny vodní spotřebiče napájí výhradně gravitační silou bez použití jediného čerpadla.

Vila d’Este a její fontány

Oválná fontána (The Oval Fountain – Fontana dell’Ovato)

Oválná fontána byla jednou z prvních na zahradě a patří mezi nejznámější. Velké kamenná nádoba ve tvaru umývadla posílá vodu do kašny pod umývadlem. Nad fontánou ční umělá skalka, v níž jsou tři otvory. Z každého otvoru přitéká voda. Fontána má i svou vlastní jeskyni, kde se mohli potkávat významní hosté majitelů vily. Bohužel původní sochy, které patřily k fontáně včetně sochy Venuše, už na místě nejsou a můžete zde vidět jen jejich kopie.

Sto fontán (The Hundred Fountains – Cento Fontane)

Sto fontán najdete mezi oválnou fontánou a Fontanou di Rometta. Jde o téměř 300 výtoků vody, které jsou napájeny třemi paralelními kanály. Podél horního kanálu jsou výtoky ve formě lilií, znaku Francie, orla dEste a obelisky.

Fontána di Rometta (The Fountain of Rometta – Fontana di Rometta)

Fontána di Rometta představuje nejdůležitější památky Říma ve zmenšené podobě. Některé ze soch byly sice poničeny, ale i tak je rozhodně co obdivovat.

Dračí fontána (The Fountain of the Dragons – Fontana dei Draghi)

Dračí fontána zobrazuje příběh Herkula, který právě plní jeden z jeho úkolů tím, že ukradl zlatá jablka zahrady Hesperidů, které střežil drak Ladon. Stejný příběh můžete vidět i na freskách v interiéru vily.

Fontána sovy (The Fountain of the Owl – Fontana della Civetta)

Fontána sovy se nachází v jihozápadní části zahrady. Tato fontána je obklopena zdmi s výklenky, kde jsou sochy orlů a lilií. Nad hlavním výklenkem se nachází erb rodiny d’Este.

Neptunova fontána (The Fountain of Neptune – Fontana di Nettuno)

Byla vytvořena až v 20. století, kdy tato fontána nahradila předchozí stavbu, která byla již hodně špatném stavu. Na Neptunovu fontánu přímo navazují rybníky, které původně sloužily k pěstování ryb pro zajištění potravy pro obyvatele vily.

Další fontány

  • Fountains of the d’Este eagle
  • Fountain of Diana of Ephesus
  • Fontana Rustca dell’Inverno
  • The Mette fountains
  • Fountain of the Organ

Vila d’Este – památka UNESCO

Vila d’Este byla v roce 2001 zařazena na seznam světového dědictví UNESCO. Hlavním důvodem proč byla vila zařazena na seznam světového dědictví UNESCO je zdejší unikátní vodní systém pro napájení všech trysek a fontán na zahradě vily.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com 

5 komentářů: „Vila d’Este – Vila s nekrásnější zahradou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *