Ústa pravdy – krutá historie sochy

Ústa pravdy nebo také Ústa osudu (anglicky Mouth of true a italsky Bocca della Verità) – Obrovská legendární socha o průměru 1,7 metru je věnována bohu moře. Boha moře zde reprezentuje velká mužská vousatá tvář s otvory pro oči, nos a ústa. Sochu provází hned několik legend a v minulosti sloužila pro testování pravdomluvnosti. Jak už název napovídá, socha má ukousnout ruku všem lhářům, kteří se ji tam odváží vložit.

Ústa pravdy a legendy

Legendy říkají, že tento kruh dokáže odhalit lež.

Jedna z legend vypráví podezřívavém manželovi a výmluvné ženě. Manžel, který nedůvěřoval své ženě, ji vzal k soše Ústa pravdy, aby otestoval její věrnost. Jenže žena obratně řekla, že v jedné chvíli upadla do mdloby a že ji zachytil jiný muž „milenec“ a proto nechce dát ruku na pospas soše Ústa pravdy.

Další z legend je krutější. Manžel znovu testuje ženu v Ústech pravdy a ty ženě ruku „ukousnou“ a ta se vymluví stejným způsobem jako v prvním případě, ale už je pozdě, žena je bez ruky a manžel lituje, že jí dřív nevěřil.

Cestování - Itálie - Ústa pravdy - krutá historie sochy - Cestování - Itálie - Forum Romanum nebo také Římské fórum - Dovolená v Itálii - Itálie dovolená - panda na cestách
Ústa pravdy – krutá historie sochy

Pravda o soše Ústa pravdy

Už je to stovky let zpět, ale socha měla své využití i ve skutečném životě. Jsou zdokumentovány případy, kdy se pomocí sochy testovali zločinci. Socha tedy sloužila jako starodávný detektor pravdy. Samozřejmě za sochou byl velmi dobře ukrytý kat a rozsudek se určil předem podle potřeby úřadů. Socha se používala hlavně v případech, kdy k odsouzení chybělo dostatek důkazů a jako „jasný důkaz“ pak sloužila právě socha, která „jednoznačně“ určila lháře.

Jak se nechat vyfotit?

Návštěva sochu může trvat jen několik minut, ale také zde můžete strávit desítky minut. Pokud si chcete sochu jen prohlédnout, tak se Vám to povede docela rychle. Většině turistů to ale nestačí, chtějí fotku. Samozřejmě všichni chtějí fotku, jak mají ruku v ústech sochy. Fronta na tuto fotku Vám může zabrat i hodiny. Nejlepší čas pro návštěvu sochy je tedy brzy ráno nebo raději k večeru. Tato turistická atrakce je zcela zdarma, takže nebudete platit žádné vstupné.

Kostel svatého Valentina

Socha Ústa pravdy se nacházejí na zdi kostela svatého Valentina. Lze navštívit i samotný kostel svatého Valentina, ale pokud máte v plánu i návštěvu kostela vezměte si sebou vhodné oblečení. Do kostela Vás nepustí, pokud nebudete mít zahalená kolena a ramena.


www.Anglina.uNas.cz

www.Panda1709.com 

3 komentáře: „Ústa pravdy – krutá historie sochy

 • Duben 27, 2019 (7:16 pm)
  Permalink

  pak si někdo stěžuje, že se máme zle. tenkrát to měli hrozně kruté

  Reagovat
 • Duben 27, 2019 (7:18 pm)
  Permalink

  Kruté, ale dnes by to zlodějům prospělo. Dělám ochranku v supermarketu a zloději si z nás dělají pr*el, když neukradnou moc, tak jim nic nemůžeme

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *