Náměstí Navona už není každé léto pod vodou

Jedno z nekrásnějších náměstí na světě. Náměstí Navona (anglicky Navona Square nebo italsky Piaza Navona) je veřejné náměstí, které stojí na místě, kde kdysi stál starověký stadion Domitian. Stadion byl založený již v roce 86 našeho letopočtu a mohl pojmout až 20.000 diváků. Dnes jsou hlavní dominantou náměstí tři fontány.

Fontány náměstí Navona

Fontána čtyř řek

(anglicky Fountain of the Four Rivers nebo italsky Fontana dei Quattro Fiumi) – Fontána byla navržena Berninim již v roce 1651 a představuje nejvýznamnější řeky všech kontinentů, kde bylo rozšířeno křesťanství. Konkrétně jde o řeky Dunaj v Evropě, Nil v Africe, Ganga v Asii a Rio de la Plata v Jižní Americe. Uprostřed fontány se nachází 16 metrů velký obelisk. Obelisk pochází z Cirkusu Maximus.

Fontána del Moro

Další a ještě starší fontánou náměstí Navona je Fontana del Moro. Původní návrh vytesal Giacomo a později ji upravil znovu Bernini.

Náměstí Navona - Řím - Italie - cestování - dovolená v itálii
Náměstí Navona – Řím – Itálie

Neptunova fontána

Poslední Neptunova fontána se stavěla dlouhých 300 let. Stavbu zahájil již v roce 1574 Giacomo, ale fontána nebyla dokončena, na dokončení čekala dlouhá staletí. Dokončení fontány proběhlo až v roce 1878

Náměstí Navona – náměstí klidu

Původní myšlenkou budování náměstí Navona bylo vytvořit klidné a svěží místo vhodné pro odpočinek v parných dnech. V dnešním světě je tato myšlenka dávno zapomenuta. A opak je pravdou – náměstí je plné restaurací a pouličních umělců. Dá se říct, že nemáte šanci projít náměstí a nevidět jedinou živou sochu nebo umělce hrajícího na hudební nástroj.

Na náměstí můžete vidět několik významných paláců. V jednom z nich sídlí například brazilská ambasáda. V jiném zase najdete muzeum města Řím.

Socha Pasquino

Jde o sochu, na kterou mohou lidé lepit stížnosti a hlavně posměšky a zdejší vrchnost. Posměšky jsou většinou v italštině, takže se můžete pobavit, pouze pokud umíte italsky.

Potopa na náměstí Navona

Až do poloviny devatenáctého století se každé léto organizovaně ucpaly odtoky z fontán a náměstí se nechalo zaplavit, což si získalo na oblibě místních obyvatel. Tato tradice se ale zavrhla v dnešní době, již není reálné něco takového provést znovu.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com 

2 komentáře: „Náměstí Navona už není každé léto pod vodou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *