Andělský hrad nebo Castel Sant Angelo

Andělský hrad najdete často ve výběru nejkrásnějších hradů světa, a když uvidíte tuto velkolepou stavbu na vlastní oči, tak musíte jen mlčky souhlasit. Hrad dříve sloužil jako hrobka císaře Hadriána (The Mausoleum of Hadrian) a jeho rodiny. Později byl hrad používán několika papeži jako sídlo nebo pevnost.

Andělský hrad a jeho historie

Jak už bylo zmíněno, hrad nechal postavit jako svou hrobku císař Hadrián a postavil ho opravdu ve velkolepém stylu. Později v roce 401 došlo k přestavbě hradu na vojenskou pevnost, čím došlo k značným ztrátám na výzdobě a některé sochy se během přestavby vytratily neznámo kam. K dalším ztrátám došlo během obléhání Říma v roce 537, kdy se několik soch z doby Hadriána shodilo dolů na útočící vojáky.

Dnes slouží hrad jako muzeum a je oblíbenou atrakcí turistů.

Andělský hrad nebo Castel Sant Angelo - Cestování - Itálie - Forum Romanum nebo také Římské fórum - Dovolená v Itálii - Itálie dovolená - panda na cestách
Andělský hrad nebo Castel Sant Angelo

Legenda o Andělském hradu

Legenda říká, že archanděl Michael se objevil na nejvyšším místě hradu (jeho socha tam opravdu stojí) jako znamení konce moru v roce 580 a podle něj dostal hrad své současné jméno.

Ve skutečnosti byla mramorová socha archanděla Michaela vytvořena až v roce 1536. Později v roce 1753 byla nahrazena bronzovou sochou, která též zobrazuje archanděla Michaela a ta zůstala na nejvyšším místě hradu do dnes.

Vězení pod křídly andělů

V bohaté historii hradu lze najít i místa, kdy sloužil jako vězení. Nejslavnějším vězněm, který si zde odpykával svůj trest, byl Giordano Bruno. Vězněn zde byl mimo jiné za to, že šířil myšlenku, že Země ani Slunce není středem vesmíru a že je Země kulatá. Také vyznával názor, že církev je pouze pro nevzdělance. Tyto myšlenky nemohla tehdejší církev nechat jen tak, takže v roce 1593 došlo k jeho uvěznění právě v hradu, který má jméno podle anděla. Giordano Bruno zde byl vězněn celkem 6 let a pak byl upálen.

Andělský hrad nebo Castel Sant Angelo - Cestování - Itálie - Forum Romanum nebo také Římské fórum - Dovolená v Itálii - Itálie dovolená - panda na cestách
Andělský hrad nebo Castel Sant Angelo

Andělský hrad ve filmu

Film Šifra mistra Leonarda (The Da Vinci code) byl natočen v roce 2006 podle motivu stejnojmenného knižního bestselleru, který byl vydán v roce 2003. Film se stal téměř okamžitě hitem a výrazně to zvedlo už předtím velkou návštěvnost Andělského hradu. Ve filmu si zahrálo několik významných herců v čele s Tomem Hanksem, který ztvárnil hlavní postavu filmu. Další minimálně stejně slavný herec, který si ve filmu zahrál, byl Jean Reno.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

www.Panda1709.com 

4 komentáře: „Andělský hrad nebo Castel Sant Angelo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *