Pantheon – chrám který patří všem bohům

Z budov starého Říma zůstal pouze Pantheon nedotčen a v původním stavu, což nabízí návštěvníků Říma jedinečný pohled do architektury starověku.

Pantheon a jeho historie

Historie chrámu je opravdu dlouho. Začíná v době, kdy vládl římský císař Augustus. Císařův nejbližší spojenec a zároveň zeď Marcus Vipsanius Agrippa, nechal tento velkolepý chrám postavit. Stavba byla zahájena v roce 29 před naším letopočtem. Chrám byl dokončen o deset let později a z počátku nebyl přístupný veřejnosti.

V roce 80 našeho letopočtu byl chrám přestavěn za císaře Domitiána. Důvod přestavby není zcela znám, ale většina historiků se shoduje, že rekonstrukce přišla po požáru. Původní chrám byl z velké části dřevěný a o požáru v Římě v roce 80 existují důkazy, není z nich však jasné, zda šlo o požár Pantheonu.

 Cestování - Itálie - Forum Romanum nebo také Římské fórum - Dovolená v Itálii - Itálie dovolená - panda na cestách
Pantheon – chrám který patří všem bohům

K další přestavbě došlo za císaře Hadriána v roce 123, kdy chrám opět poničil požár. V tomto případě se poničení požárem podařilo i doložit, ale není jasné, kdo navrhl tehdejší a vlastně i dnešní podobu chrámu.

Od roku 123 proběhlo na chrámu několik dalších úprav nebo oprav, ale už žádná významnější, takže si chrám drží svou podobu opravdu dlouho. Patří mezi nejstarší a nejlépe dochované stavby z dob největší slávy starověkého Říma.

Proč chrám přežil ve stejné podobě dodnes?

V roce 202 nechal chrám opravit císař Caracalla, ale po této opravě stavba chátrala několik set let až do 5. století. V době vlády císaře Fokase byl Pantheon věnován papeži, což ho pravděpodobně zachránilo od velké přestavby nebo od úplného zbourání.

Cestování - Itálie - Pantheon – chrám který patří všem bohům - Cestování - Itálie - Forum Romanum nebo také Římské fórum - Dovolená v Itálii - Itálie dovolená - panda na cestách
Pantheon – chrám který patří všem bohům

Pantheon – chrám zasvěcen všem bohům

Římský Pantheon byl původně zasvěcen všem bohům, ale v roce 603 našeho letopočtu byl přesvěcen Panně Marii mučedníků (další názvy, se kterými se můžete setkat: Santa Maria dei Martiri, také Santa Maria Rotonda).

Pantheon měl i svůj rekord

Jednalo se o největší stavbu světa se zaklenutou kopulí. Prvenství si chrám všech bohů držel až do 15. století, kdy ho předstihla katedrála ve Florencii.

Tato opravdu pozoruhodná stavba, kdysi zcela pokryta bílím mramorem, má i impozantní rozměry. Na šířku i výšku můžete naměřit 43 metrů a patří k architektonických zázrakům i dnešního světa.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com 

2 komentáře: „Pantheon – chrám který patří všem bohům

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *