Forum Romanum nebo také Římské fórum

Nejpoužívanějším názvem je asi latinské Forum Romanum v Itálii se ještě můžete setkat s názvem Foro Romano. Všechny tyto názvy znamenají obdélníkové náměstí obklopené zbytky staveb z dob starověkého Říma. Procházka kolem těchto budov znamená výlet více než 2000 let zpátky. Forum Romanum se nachází hned vedle největší atrakce Říma Kolosea, takže pokud máte čas, nabízí se výlety spojit.

Forum Romanum v starověkém Římě

Zdejší náměstí bylo několik set let centrem každodenního života tohoto velkoměsta. Konalo se zde vše důležité pro tehdejší dobu. Nejčastěji se jednalo o vítězné průvody, volby, popravy nebo gladiátorské zápasy.

Ještě před nejslavnějším období starověkého Říma zde byla bažina, díky bažině zůstala uprostřed Říma, tak velká plocha nezastavěna. Bažinu však Římané nechali vysušit v 6. století před naším letopočtem a využili toto místo pro stavbu vládních budov. Některé budovy, které stáli právě v okolí bažiny, pochází i z 6. století před naším letopočtem.

římské forum
Forum Romanum nebo také Římské fórum

Forum Romanum dnes

V dnešní době slouží Forum Romanum hlavně jako atrakce pro turisty, kteří se mohou projít mezi zbytky těch nejstarších budov Říma. Jde o jednu z nejnavštěvovanějších památek světa. Ročně sem přijede téměř 5 milionů turistů. Procházka skrz Forum Romanum Vám zabere 2 až 3 hodiny a vstupenka v roce 2018 stála 12 euro. Jde o kombinovanou vstupenku na Římské fórum, Koloseum a Palatium, která platí dva po sobě následující dny.

Ne všechny památky se vždy nacházely uprostřed náměstí. Několik vzácných artefaktů sem bylo přemístěno a vzniklo zde takové pomyslné muzeum nejstarších staveb Říma.

Forum Romanum v UNESCO

Přímo Římské fórum na seznamu světového dědictví UNESCO nenajdete. V seznamu UNESCO je celé historické centrum Říma, do kterého náleží i zdejší fórum.

Forum Romanum – co tam můžete vidět?

Na ploše asi 130 x 60 metrů toho můžete vidět opravdu hodně a detailní prohlídka by zabrala několik hodin. Pokud zde nechcete strávit celý den, tak si určitě nenechte ujít následující:

Titův oblouk (Arch of Titus)

Jde o vítězný oblouk, který byl postaven k příležitosti vítězství Říma na Jeruzalémem. Měří přes 15 metrů na výšku a přes 13 metrů na šířku. Oblouk byl postaven v roce 82 našeho letopočtu. Zdejší vítězný oblouk následně inspiroval několik dalších staveb podobného typu. Snad nejslavnějším je Acr de Triomphe v Paříži.

Forum Romanum nebo také Římské fórum - Cestování - Itálie - Forum Romanum nebo také Římské fórum - Dovolená v Itálii - Itálie dovolená - panda na cestách
Forum Romanum nebo také Římské fórum – Titův oblouk (Arch of Titus)

Oblouk Septima Severuse (Arch of Septimius Severus)

Tento mramorový oblouk byl postaven v roce 203 našeho letopočtu a byl věnován památce vítězství císaře Septima a jeho dvou synů (Carracalla a Geta). Po smrti Septima se stali Carracalla a Geta oba společně císaři Říma. Vláda dvou císařů ale nefungovala moc dlouho. Carracalla Getu později zabil a nechal zlikvidovat všechny důkazy o jeho existenci včetně nápisů na jejich vítězném oblouku

Cestování - Itálie - Římské fórum - Cestování - Itálie - Forum Romanum nebo také Římské fórum - Dovolená v Itálii - Itálie dovolená - panda na cestách
Forum Romanum nebo také Římské fórum – Oblouk Septima Severuse

Chrám Antonia a Faustiny (Temple of Antoninus and Faustina)

Chrám Antonia a Faustiny na Římském fóru jistě nepřehlédnete. Jde o velkou stavbu, která se stavěla v letech 141 až 161.

Římské fórum - Cestování - Itálie -Dovolená v Itálii - Itálie dovolená - panda na cestách
Forum Romanum nebo také Římské fórum – Chrám Antonia a Faustiny

Maxentiova bazilika (Basilica of Maxentius and Constantine)

Další z větších budov fóra. Jde o baziliku, kterou začal stavět císař Maxentius v roce 308 našeho letopočtu a byla dostavěna až po jeho smrti za vlády Constantina v roce 312.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com 

4 komentáře: „Forum Romanum nebo také Římské fórum

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *