Herculaneum (Ercolano) – město pod popelem sopky

Herculaneum je dalším městem, které v roce 79 našeho letopočtu zaniklo při výbuchu sopky Vesuv. Do dnes některé jeho části leží pod vrstvou popela. Stále probíhají archeologické práce, ale nejdůležitější části města jsou odkryty a přístupné veřejnosti.

Herculaneum jako Pompeje

V roce 79 našeho letopočtu došlo k tragické události, která se od té doby v Evropě po výbuchu sopky nestala. Došlo ke zničení celkem tří měst, z nichž největší jsou Pompeje, druhé Herculaneum a třetí Stebiae.

Ercolano

Kde se vzal název města Ercolano? Město Herculaneum bylo zničeno a na dlouho dobu zapomenuto, ale po čase na jeho místě vzniklo nové město a to do dnes nese název Ercolano.

Herculaneum, Hercules a mýtická legenda

Podle této legendy založil město Herculaneum mýtický hrdina Hercules (Herakles). Hercules v Řecké mytologii jako jediný z pozemšťanů získal nesmrtelnost a stal se bohem. Tento symbol hrdiny a siláka měl podle jedné z legend založit i město Herculaneum.

Legendy toho samozřejmě napovídají mnoho. Třeba že měl Hercules téměř dva a půl metru a vážil kolem 150 kg, tak proč by krom mnoha hrdinských činů nemohl založit i město. Pravdou zůstává, že toto město bylo založeno Řeky.

Herculaneum (Ercolano) – město pod popelem- Italie - cestování - dovolená v itálii
Herculaneum (Ercolano) – město pod popelem- Itálie

Herculaneum na seznamu UNESCO

Město Herculaneum je společně s městem Pompeje zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. K zápisu došlo v roce 1997 a na seznam UNESCO byly města zničená sopkou Vesuv v roce 79 našeho letopočtu zapsána společně.

Historie města Herculaneum

Město Herculaneum před výbuchem sopky

Jak už bylo zmíněno, město bylo založeno Řeky a první zmínky o městě pocházejí z období kolem roku 300 před naším letopočtem. Tehdy toto město přešlo pod Římskou nadvládu a vzhledem k tomu, že leželo na hlavní obchodní trase mezi městy Neapol a Pompeje, tak prosperovalo. Šlo spíše o město, kde bydlelo více bohatších obyvatel, což je velký rozdíl oproti městu Pompeje. Pompeje sice živil také obchod, ale spousta obyvatel se živila řemeslem.

Pompeje byly daleko větším městem a možná i proto jsou dnes mnohem známější. Pro srovnání lze uvést počet obyvatel v době, kdy došlo k výbuchu sopky. Pompeje v té době měli přes 20.000 obyvatel, což bylo na tehdejší dobu velké město. Například sousední Neapol měla

tehdy pouze 10.000 obyvatel. V městě Herculaneum žilo v době výbuchu sopky kolem 4.000 obyvatel.

Město Herculaneum po roce 1709

V roce 1709 při hloubení studny došlo během prací k odhalení několika soch. Zpráva o nalezení vzácných soch se rychle rozšířila a okolní půdu koupil Princ d’Elbeuf. Ten nechal kopat tunel v okolí studny a postupně vytahoval další a další vzácné artefakty. Původní studna vznikla na místě, kde se nacházelo původní divadlo města.

Archeologické výzkumy v městě Herculaneum se pozastavili po tom, co došlo k objevení sousedního města Pompeje. Nejen, že bylo jasné, že Pompeje jsou větší, ale dalším důvodem proč bádat právě zde bylo snadnější kopání. Zatímco Pompeje se nacházeli pod vrstvou půdy 4 – 12 metrů, Herculaneum se nacházelo pod 20 metry půdy.

Od doby objevu Pompejí se zde několikrát začalo a zase přestalo kopat z různých důvodů a vlastně i dnes je zřejmé, že některé části města se stále nacházejí pod velkou vrstvou zeminy. Ale vzhledem k tomu, že některé části města leží i 26 metrů pod povrchem, tak práce probíhají velmi pomalu.

Hlavní atrakce města Herculaneum

Město je rozděleno do osmi větších bloků, což Vám při procházce městem trochu zjednoduší orientaci. Pokud jste v minulosti již navštívili Pompeje, které jsou podstatně známější, tak Vás jistě překvapí, v jak dobrém stavu jsou zdejší budovy. Je to dáno tím, že Herculaneum nezasáhla tlaková vlna při výbuchu. Často se u zdejších domů dochovalo i druhé patro, což v Pompejích prakticky neuvidíte. Krom celistvosti budov se zde dochovalo více věcí z vnitřního vybavení domů. Dalším neopomenutelným rozdílem je, že vnitřky domů jsou bohatěji zdobené, takže některé návštěvníky zaujme Herculaneum ještě více než Pompeje.

Dům Aristidů (Ins II, 1) (The House of Aristides)

Jeden z významnějších domů, který se bohužel v důsledku jiných vykopávek a archeologických prací nedochoval v příliš dobrém stavu. Dům pravděpodobně patřil bohaté rodině, které se živila obchodem. Spodní část domu sloužila pravděpodobně k uskladnění zboží. Vchod domu vede přímo do atria.

Dům Argus (Ins II, 2) (The House of Argus)

Název domu není odvozen od jména majitele, ale od fresky Argus, která kdysi zdobila příjímací místnost tohoto domu. Freska se sice během výkopových prací ztratila neznámo kam, ale jméno domu zůstalo nezměněno. Dům byl odhalen již kolem roku 1820 a už tehdy byl považován za jeden z nevýznamnějších ve městě. Jednalo se o pravděpodobně první dům, který se zachoval včetně druhého patra a dokonce včetně balkónu. I díky výhledu z balkonu historikové předpokládají, že majitel domu patřil k movitějším. Několik dalších vzácných věcí z interiéru domu se ztratilo neznámo kam – pravděpodobně došlo k odcizení a prodání artefaktů do soukromích sbírek. Z dostupných záznamů o výkopech a odkrývání domu je zřejmé, že zde bylo nalezeno několik skříní v docela dobrém stavu.

Dům Genius (Ins II, 3) (The House of the Genius)

Jeden z nejprostornějších domů ve městě se nachází jen kousek od Domu Argus.

Dům výklenku (Ins IV) (The House of the Alcove)

Jde o dvě budovy, které jsou spojeny v jednu. Pravděpodobně zde bydlel bohatý kupec, který odkoupil sousední dům a spojil si h ose svým vlastním. Vzhledem k tomu, že některé části domu jsou bohatě zdobeny a jiné ne, tak se předpokládá, že ke spojení domů došlo nedlouho před výbuchem sopky.

Dům koster

Velmi zajímavý dům, který byl při odkrytí pojmenován podle koster uvnitř domu. Šlo samozřejmě o jeden z prvních domů, které se podařilo vykopat. Později došlo k dalším četným nálezům koster uvnitř domů, ale pojmenován tak byl pouze jeden.

Dům s jeleny

Jde o dům bohatého majitele, který byl pojmenován podle mramorových soch jelena, který je napaden psy. Další významnou sochou tohoto domu je socha opilého Herkula. Příznivci teorie, že město založil právě Hercules v tom samozřejmě vidí další důkaz o této skutečnosti.

Centrální lázně (Central Thermae)

Byly postaveny počátkem prvního století našeho letopočtu, takže to nebylo dlouho před pohromou v roce 79, které toto město postihla. Některé dokumenty uvádějí rok 10 našeho letopočtu jako termín dokončení stavby a jiné jako termín zahájení stavby.

Lázně nebyly touto dobou nic neobvyklého (i Pompeje měli své lázně) a stejně jako v lázně v sousedním městě měli rozděleny koupací část na prostor pro muže a prostor pro ženy. V lázních bylo také nalezeno mnoho uměleckých děl v podobě nástěnných maleb.

Zajímavostí tohoto místa je, že mužská část je bohatěji zdobená a hlavně je větší. Z toho lze usuzovat, že návštěva lázeňského domu byla hlavně výsadou mužů.

Předměstské lázně

Předměstské lázně se pravděpodobně začali stavět ihned po dokončení centrálních lázní a patří mezi nejlépe dochované lázně z tohoto období.

Vila Papyri (Villa of the Papyri)

Tato vila je nejznámější ze všech luxusních vil města. Některé historické údaje vedou k tomu, že zde mohl bydlet tchán samotného Juliuse Cesara. Pokud tomu tak nebylo, tak lze téměř s jistotou tvrdit, že zde bydlela významná osobnost tehdejší doby.

Dům má 4 terasy směrem k moři a mimo dalších vzácných věcí z interiéru zde byla nalezena knihovna. Tato knihovna je dnes jediná, která se neporušená dochovala od starověku. Bylo zřejmé, že vila patřila někomu zámožnému, pravděpodobně i gramotnému a majitel také podporoval umělce a filozofy.

Cca 2000 svitků z papyru

Ve vile bylo nalezeno mnoho svitků s filozofickou tématikou. Svitky dnes můžete vidět v Národní knihovně v Neapoli. Díky velkým pokrokům v počítačové technice se povedlo některé svitky i přečíst a to i přes to, že byly objeveny již v letech 1752 až 1754. Některé svitky zůstaly v uzavřeném stavu s tím, že by otevřením došlo k jejich zničení. Dnes již technika pokročila tak daleko, že existuje reálná naděje, že se svitky podaří přečíst i v uzavřeném stavu. Nepovedlo se sice rozluštit všechny svitky, ale některá slova už byla prolomena týmem vědců v roce 2015, takže se možná brzy dozvíme další příběhy napsané téměř 2000 let zpátky.

Bronzové sochy

Rozsáhlá vila Papyri skrývala i další vzácné umělecké díla. Kromě již zmíněných svitků, zde archeologové nalezli několik bronzových soch. Tyto sochy jsou dochovány ve velice dobrém stavu. Nejznámější sochy jsou běžci, ale najdete zde i dalších sochy, které přestavují osobnosti tehdejší doby nebo osobnosti z mytologie. Jedna ze soch by měla představovat Alexandra Velikého a jiná zase bohyni Athénu.

Tak zvaný Dům lodí

Na místě blízko pobřeží moře bylo nalezeno velké množství kosterních pozůstatků. Předpoklad vědců říká, že pravděpodobně zde čekaly na odvoz po moři. Vzhledem k tomu, že město mělo před výbuchem asi 4000 obyvatel a nalezlo se pouze cca 300 koster, tak se předpokládá, že většina lidí se ještě před výbuchem dokázala přemístit do bezpečné vzdálenosti od sopky Vesuv.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com 

2 komentáře: „Herculaneum (Ercolano) – město pod popelem sopky

  • Květen 11, 2019 (3:28 am)
    Permalink

    Herculaneum to je mnohem více a na menší ploše než Pompeje. V pompejích se může člověk i ztratit a nic nenajde

    Reagovat
  • Červen 11, 2019 (11:33 am)
    Permalink

    hledám někoho kdo umí dobře italsky na pár překladů? Máte někdo zájem? dobře zaplatím? Je toho asi 40 stran. Prosím piště na email pavla.reslova@email.cz. Díky moc za případné odpovědi.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *