Siena gotický skvost a souboj s Florencií

Město Siena došlo ke své jedinečné gotické architektuře opravdu zvláštním způsobem. Město hlavně kvůli rivalitě s nedalekou Florencií (nachází se asi 75 km na sever od Sieny) zachovalo svůj převážně gotický ráz a vzniklo tak unikátní gotické město.

Rivalita, která vedla k dokonalosti

Když se zeptáte místních, které město je kulturním centrem Evropy, tak Vám všichni řeknou právě Siena. Realita je sice jiná, protože většina vědců se shoduje na tom, že kulturním centrem Evropy byla několik staletí právě sousední Florencie. Rivalita se sousedním městem vedla k tomu, že se v městě dochovalo maximum možného z gotického období.

Město Siena soupeřilo nejen s Florencií, ale i s městem Pisa. Rivalita byla znát v několika oblastech po staletí a probíhala i v oblasti městského plánování. Siena si díky tomu zachovala svou gotickou podobu, na kterou je do dnes hrdá. V městě bylo postaveno mnoho gotických staveb v 12. až 15. století a dnes sem jezdí mnoho turistů obdivovat toto krásné město.

Rivalita je zde znát na každém kroku. Například 7 km dlouhé hradby, jsou na několik důležitých místech zdvojeny a jsou zdvojeny i na trase směrem od Florencie.

Siena gotický skvost a souboj s Florencií - Italie - cestování - dovolená v itálii
Siena gotický skvost a souboj s Florencií – Itálie

Siena a její historie

Historie města sahá až do období 900 let před naším letopočtem. V této době toto místo osídlili Etruskové. Etruskové stavěli své osady a pevnosti na kopcích, pro lepší možnost obrany před nepřítelem.

V období, kdy vládu nad oblastí převzal Řím, město upadalo. Nebyl k tomu pravděpodobně žádný válečný důvod. Město upadalo jen proto, že nebylo na hlavních obchodních trasách, což vedlo k stěhování obyvatel do konkurenčních okolních měst.

V pozdějších dobách (4. století našeho letopočtu) docházelo k byzantským nájezdům a Siena se dostala do výhody. Právě přes toto město vedla daleko bezpečnější cesta skrz Itálii a městu se tak naskytla příležitost k obchodu častěji.

V období kolem roku 770 již průkazně město obývali bohaté aristokratické rodiny a význam města dál rostl.

V 12. století došlo dokonce k vytvoření republiky Siena a republika existovala několik staletí. Konkrétně od roku 1115 do roku 1555. V tomto období význam města dál rostl a město mělo na tehdejší dobu neuvěřitelných 50.000 obyvatel (například Řím měl kolem roku 1100 pouze 15.000 obyvatel). Město následně postihla epidemie moru a populace se značně zmenšila. V roce 1555 byla republika Siena poražena sousední Florencií a z této doby pochází obrovská rivalita mezi Sienou a Florencií.

V 19. století se Siena připojila k Itálii.

Siena a její nejdůležitější památky

Katedrála v Sieně (Duomo Siena)

Stavba katedrály byla zahájena v 12. století a zdejší katedrála považovaná za jednu z nejkrásnějších staveb románsko-gotické architektury vůbec. Katedrála byla dokončena až v roce 1380 a kdyby nedošli peníze, tak to mohlo trvat ještě o desítky let déle. Původní plány zhatila částečně válka, epidemie moru a s tím související nedostatek finančních prostředků. Nicméně původní plány byly ještě více velkolepé, než je dnešní podoba katedrály. Plán byl postavit největší katedrálu na světě, ale hlavně větší než mají v sousední Florencii. Když se na katedrálu podíváte, tak si říkáte, že jde o opravdu mistrovské dílo, ale i přesto mohlo být ještě větší.

 

gotický skvost a souboj s Florencií - Katedrála v Sieně (Duomo Siena) - Itálie - cestování - dovolená v itálii
Katedrála v Sieně (Duomo Siena) – Itálie

Mozaiková podlaha katedrály je jednou z nejkrásnějších svého druhu a to nejen v Itálii, ale i na světě. O to více se cení, že mramorová mozaika pokrývá celou podlahu rozsáhlé katedrály. Podlahu tvoří celkem 56 panelů, které mají různé velikosti. Většina z panelů má pravoúhlý tvar, ale najdete zde i šestiúhelníky nebo kosočtverce. Na panelech najdete zobrazení Starého zákona nebo alegorie.

Kaple svatého Jana Křtitele se nachází v levé zadní části katedrály. Najdete zde několik významných uměleckých děl, z nichž Vás jistě zaujme bronzová socha svatého Jana Křtitele od mistra Donatella. Ještě významnějším dílem této kaple je osm fresek z let 1504 a 1505.

Piazza del Campo

Hlavní náměstí města Siena, které se rozprostírá před palácem Pubblico s jeho velkou věží Torre del Mangia.

gotický skvost a souboj s Florencií - Piazza del Campo - Itálie - cestování - dovolená v itálii - panda1709
Siena – Piazza del Campo – Itálie

Palác Pubblico (Palazzo Pubblico)

V dnešní době slouží jako muzeum umění a jeho největším klenotem jsou vzácné fresky.

Palác Salimbeni (Palazzo Salimbeni)

Tento palác najdete na náměstí stejného jména a palác je ve vlastnictví jedné z nejstarších bank v Evropě, takže do dnes slouží jako bankovní dům.

Palác Salimbeni (Palazzo Salimbeni) - Itálie - cestování - dovolená v itálii - panda1709
Siena – Palác Salimbeni (Palazzo Salimbeni) – Itálie

Bazilica dell’Osservanza (Basilica dell’Osservanza)

Bazilika byla postavena v renesančním stylu a v roce 1554 byla téměř zničena. Znovu se ji povedlo postavit během barokního období, ale během II. světové války byla znovu zničena.

Následně na základě fotek znovu postavena. Bazilika se nachází na nádherném místě se spoustou zeleně v okolí.

Další kostely města Siena.

Siena gotický skvost a souboj s Florencií - Bazilica dell’Osservanza (Basilica dell’Osservanza) - Itálie - cestování - dovolená v itálii - panda1709
Bazilica dell’Osservanza (Basilica dell’Osservanza) – Itálie

Santa Maria dei Servi

Siena gotický skvost a souboj s Florencií - Santa Maria dei Servi - Itálie - cestování - dovolená v itálii - panda1709
Santa Maria dei Servi – Itálie

Kostel Santa Maria dei Servi je římskokatolický kostel postavený v románském stylu. Tento kostel byl postaven v 13. století na místě, kde stal dříve jiný kostel (kostel svatého Klimenta) v 15. století prošel kostel nutnou rekonstrukcí.

Přímo od vchodu kostela jsou vidět hlavní turistické atrakce města Siena – hlavní katedrála města (Duomo) a Palác Pubblico.

Uvnitř kostela můžete vidět několik vzácných maleb. Z nich se zaměřte hlavně na nejvzácnější: Madonna del Marcovaldo, která pochází z roku 1261. Namaloval ji Coppo di Marcovaldo, který pocházel z konkurenční Florencie.

San Domenico

Stavba kostela San Domenico byla zahájena již v roce 1226, ale později ve 14. století byl kostel přestavěn do gotického stylu a v tomto stavu je udržován do dnes. Kostel si sice zachoval svůj gotický styl po mnoho staletí, ale několikrát musel projít rekonstrukcí. San Domenico přežil tři velké požáry v letech 1443, 1456 a 1531. Krom zmíněných požáru bylo nutné kostel opravit i po zemětřesení v roce 1798.

Siena gotický skvost a souboj s Florencií - San Domenico - Itálie - cestování - dovolená v itálii - panda1709
San Domenico – Itálie

Bazilika San Francesco

Bazilika San Francesco byla postavena ji v roce 1255 a stavba probíhala ve stejnou dobu jako v stavba kostela San Domenico. Dokonce i přestavba z románského do gotického slohu proběhla ve stejnou dobu (14. století). V gotickém slohu můžete baziliku vidět i dnes.

Siena gotický skvost a souboj s Florencií - Bazilika San Francesco - Itálie - cestování - dovolená v itálii - panda1709
Bazilika San Francesco – Itálie

Siena – Santo Spirito

Římskokatolický kostel, který najdete na stejnojmenném náměstí Santo Spirito, byl postaven v roce 1355 v renesančním stylu. Kostel od 16. století sloužil jako Benediktinský klášter a to až do roku 1782. Dnes se používá znovu jako kostel.

Další významné stavby města Siena

  • Villa Chigi
  • Villa Celsa
  • Villa Cetinale
  • Villa Volte Alte

Legenda o založení města Siena

Legenda o založení města přímo navazuje na legendu o založení hlavního města Itálie Řím ODKAZ. Podle této legendy město založili Sienus a Aschius, kteří jsou synové Remuse a tedy synovci Romuluse. Právě Remus a Romulus jsou dle jiné legendy považováni za zakladatele Říma. V legendě je jejich otec Remus zabit svým bratrem Romulusem při sporu o to po kom se bude město Řím jmenovat. Po zabití Remuse jeho synové utíkají na sever a založí jiné město Siena.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com 

8 komentářů: „Siena gotický skvost a souboj s Florencií

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *