Crespi d’Adda – Baťův Zlín v Itálii

Crespi d’Adda – malá vesnička, kterou najdete na severu Itálie u jihovýchodního pobřeží řeky Adda. Zajímavostí vesničky je to, že se stavebně prakticky vůbec nemění již od konce 19. století. Vesnička vznikla jako dělnická osada právě v 19. století. Dnes ji proslavilo hlavně zařazení na seznam světového dědictví UNESCO, což sem přilákalo spoustu turistů.

Crespi d’Adda – kde vesnici najdete

Vesnice Crespi d’Adda se nachází nedaleko dálnice A4, která spojuje Italská velkoměsta Miláno a Bergámo.

Historie vesnice

Vesnici založil Cristoforo Benigno Crespi, aby ubytoval pracovníky z jeho textilní továrny. Finální podobu vesnice pak navrhl jeho syn. Tento podnikatel postavil město, tak aby splňovalo tehdejší požadavky na všechny služby a zajistil tak svým zaměstnancům veškerý komfort. Každý z domů měl dokonce svou vlastní zahradu. Od stavby tehdy moderního města očekával, že bude mít dostatek pracovní síly.

Tomáš Baťa
 • Vybudoval podobným způsobem a s podobný účelem město Zlín u nás. Nejde sice o vybudování celého města, ale v již fungujícím městě vybudoval mnoho domů pro své zaměstnance.
 • Do dnes je Tomáš Baťa dáván za příklad jako nadčasový podnikatel, který se dokázal postarat nejen o své výdělky, ale také o své zaměstnance.
 • Do roku 1932, kdy zemřel, nechal postavit více než 1550 domů pro své zaměstnance. Většina z domů do dnes slouží svému účelu bez větších problémů a nutnosti větší rekonstrukce.

Město zůstalo ve vlastnictví jediné společnosti až do 70-tých let minulého století pak došlo k výraznému poklesu výroby textilií a také k prodeji domů. Dnes vlastní téměř každý dům někdo jiný. Díky tomu, že domy zůstaly ve vlastnictví jediné společnosti tak dlouhou dobu, tak nedocházelo k přestavbám a domy zůstaly v téměř původním stavu.

Vesnice Crespi d’Adda dnes

V 70. letech minulého století došlo k rozprodeji domů a také částečnému vylidnění vesnice. V dnešní době zůstalo ve vesnici necelých 400 obyvatel, kteří jsou převážně potomci původních obyvatel a dělníků firmy. Firma sice přestala fungovat v roce 2004, kdy téměř celý

textilní průmysl převálcovalo levné oblečení z Asie, ale i tak zde někteří obyvatelé zůstávají a pracují převážně v nedalekém Miláně.

Vesnice Crespi d’Adda jako památka UNESCO

Vesnice Crespi d’Adda od krachu textilního průmyslu sice strádá, ale i přesto přešel alespoň částečný restart a to již v roce 1995, kdy byla vesnice zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

Crespi d'Adda – Baťův Zlín v Itálii - Italie - cestování - dovolená v itálii
Crespi d’Adda – Baťův Zlín v Itálii – Itálie

Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com 

2 komentáře: „Crespi d’Adda – Baťův Zlín v Itálii

 • Červen 11, 2019 (11:33 am)
  Permalink

  hledám někoho kdo umí dobře italsky na pár překladů? Máte někdo zájem? dobře zaplatím? Je toho asi 40 stran. Prosím piště na email pavla.reslova@email.cz. Díky moc za případné odpovědi.

  Reagovat
  • Červen 11, 2019 (11:34 am)
   Permalink

   mohl bych něco přeložit. Do kdy to potřebuješ?

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *