Vodopád Rinka – 105 m vysoký vodopád v údolí Logar

Vodopád Rinka (Rinka slap) – 105 metrů vysoký nepřerušený vodopád na řece Savinja. Jeden z nejkrásnějších vodopádů ve Slovinsku se nachází na konci krásného údolí Logar. Údolí Logar je samo o sobě jedno z nejkrásnějších v Alpách a tento krásný vodopád do něj krásně zapadne.

Parkování

Ideální a zároveň nejbližší parkoviště se nachází u horské chaty na konci silnice údolím Logar. Do údolí se dostanete nenápadnou odbočkou z hlavní silnice číslo 428. Chata se jmenuje Dom planincev v Logarski dolini (GPS souřadnice: 46.3696875N, 14.5987822E).

Parkovat u chaty můžete sice zdarma, ale na vjezdu do údolí se platí poplatek za každé motorové vozidlo (informace z roku 2019):

  • Osobní automobil – 7 euro
  • Karavan – 8 euro
  • Autobus – 30 euro
  • Morotka – 5 euro

Poplatek není nutné platit v případech, kdy přijedete elektromobilem, elektro kole, kole, pěšky nebo využijete pro cestování kolečkové brusle.

Správa údolí Vás dokonce informuje, na co všechno jsou tyto peníze použity: správa a údržba turistické infrastruktury, úklid údolí, vzdělávání návštěvníků a snaha o zachování přírodního rázů této téměř nedotčené krajiny.

Vodopád Rinka – cesta nahoru

Od chaty Dom planincev v Logarski dolini se vydáte nahoru po dobře značené cestě a za nedlouho dojdete přímo pod vodopád. Nevýhodou tohoto místa je, že se nacházíte moc blízko a vlastně toho zase tolik nevidíte. Mnohem lepší výhled na vodopád je z boudy Orlovo gnezdo (Orlí hnízdo), kterého si nemůžete nevšimnout.

Vodopád Rinka – cesta zpět

Cesta zpět vede stejnou trasou jako cesta k vodopádu. Vzhledem k tomu, že procházka k vodopádu není moc dlouhá, tak si určitě vyberte ještě další výlet v tomto krásném údolí.

Údolí Logar – Další výlety

Vodopád Palenk – nachází se na východní straně Logarské doliny nedaleko od hotelu Plesnik. Jde o 78 metrů vysokou skalní stenu po které vodopád postupně stéká. Poslední dobou se toto místo stalo cílem horolezců, kteří sem jezdí v zimě šplhat po ledopádu, který zde každou zimu vzniká. (GPS souřadnice: 46.3982325N, 14.6331608E)

Vodopád Brložnica – několik vodopádů, které mají v celkovém součtu přes 120 metrů. Nejvyšší z nich měří 40 metrů – to vše můžete vidět po cestě na vrchol Zabrložnica (1635 m.n.m.). K tomu ještě půjdete přes skalní okno, které patří mezi největší atrakce údolí.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

www.Panda1709.com 

4 komentáře: „Vodopád Rinka – 105 m vysoký vodopád v údolí Logar

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *