Vodopád Boka – mohutný a 106 metrů vysoký vodopád

Vodopád Boka (slovinsky: Boka slap, anglicky: Boka waterfall) – je největším vodopádem v celém Slovinsku a najdete ho na říčce Boka, která je přítokem řeky Soča.

Parkování

I když jde o jedeno z nejkrásnějších míst ve Slovinsku, tak zde můžete docela pohodlně zaparkovat a navíc zdarma. Na silnici číslo 203, která spojuje městečka Bovec a Kobarid jsou dokonce dvě parkoviště, která jsou vhodná pro návštěvu vodopádu.

Jedno menší hned u mostu přes řeku Boka (GPS souřadnice: 46.3182964N, 13.4948839E).

Druhé je větší a dobře zvládá i velké davy turistů v období prázdnin (GPS souřadnice: 46.3158528N, 13.4944414E). Větší parkoviště slouží hlavně vodákům, kteří toto místo využívají pro nalodění a sjíždění řeky Soča.

Vodopád Boka – cesta nahoru

V případě, že parkujete na větším parkovišti dál od vodopádu, tak můžete vodopád vidět přímo z parkoviště a to i když jste ve vzdálenosti přes 1,5 km od vodopádu.

V případě, že se nespokojíte s výhledem z parkoviště, tak se vydejte podél silnice číslo 203 k mostu Boka a ještě před ním zahněte doleva směrem k vodopádu. Další možností je jít část cesty přímo korytem řeky (lze jen v létě, kdy má řeka menší průtok). Nejdříve sice půjdete lesem a nic moc neuvidíte, ale několikrát z něj vykouknete a naskytne se Vám výhled na krásné údolí řeky Soča směrem k městečku Bovec.
Téměř celou cestu uslyšíte hukot padající vody a to i v létě, kdy průtok není moc velký. Nakonec dojdete vyhlídce ze které konečně uvidíte 106 metrů vysoký vodopád v plné své kráse (GPS souřadnice: 46.3202242N, 13.4818997E).

Vodopád Boka – cesta zpět

Cesta zpět k autu je stejná jako cesta nahoru.

Parametry trasy (cesta nahoru)

  • Vzdálenost – 2 km
  • Časová náročnost – 40 minut
  • Převýšení – 420 metrů
  • Sestup – 20 metrů

Vodopád Boka – Nejlepší doba pro návštěvu

V případě, že jste tu v parném létě, tak Vás možná zaujme docela velký kamenný most přes docela malý potůček. Věřte nebo ne, ale na jaře když taje sníh, tak bývá koryto řeky plné a výlet k vodopádu je daleko větším zážitkem.

Vodopád Boka – Zajímavosti

  • Výška hlavního vodopádu – 106 metrů
  • Výška druhého vodopádu – 33 metrů
  • Šířka obou – až 18 metrů
  • Průtok na jaře – 100 m3/s (asi 50 krát mohutnější než v létě)
  • Průtok v létě – 2 m3/s

Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

www.Panda1709.com 

5 komentářů: „Vodopád Boka – mohutný a 106 metrů vysoký vodopád

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *