Ferrata delle Trincee, Mesola (2727 m) (Obtížnost D)

Ferrata delle Trincee je jedna z nejkrásnějších a také jedna z nejobtížnějších. Jde o další ferratu v centrální části Dolomit poblíž jejich nejvyšší hory Marmolada. Tentokrát se vydáte na druhou stranu jezera Lago di Fedaia, než se nachází Marmolada. Mimo nádherných výhledů a lezeckého zážitku, Vás tentokrát čeká i trochu historie a dobrodružství v podobě dvou tunelů, které pocházejí z dob První světové války. Delší z tunelů má 300 metrů, takže si mimo ferratového vybavení nezapomeňte přibalit čelovku.

Parkování

Vaše cesta nahoru začíná ve vesničce Arabba a ideálně zaparkujete na největším parkovišti (GPS souřadnice: 46.4961897N, 11.8755808E) přímo u stanice lanovky. Nahoru se můžete vydat pěšky nebo můžete využít prostřední lanovku, která Vám ušetří asi 800 metrů převýšení na 5 km.

Ferrata delle Trincee – Cesta k ferratě

Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv variantu, tak se potřebujete dostat k chatě Rifugio Luigi Gorza (GPS souřadnice: 46.4731950N, 11.8680019E) (stanice lanovky se jmenuje Porta Vescovo) u které Vás rozcestník pošle směrem k ferratě. Do tohoto místa vede zmíněná prostřední lanovka z parkoviště i značená turistická cesta číslo 698. Když se dostanete k chatě, naskytne se Vám nádherný výhled a to není to nejlepší, co Vás čeká. Pokud chcete za každou cenu pěšky, tak je pro Vás vhodnější cesta z chaty Rifugio Marmolada Castiglioni (GPS souřadnice: 46.4634456N, 11.8620181E) na pobřeží jezera Lago di Fedaia.

Od chaty Rifugio Luigi Gorza Vás rozcestník pošle směrem k ferratě.

Itálie - dolomity - cestování - dovolená v itálii - Panda na cestach - panda1709 - Ferrata delle Trincee Mesola - Itálie
Ferrata delle Trincee Mesola – Itálie

Ferrata delle Trincee

Nástup na ferratu začíná v místě GPS: 46.4729378N, 11.8736383E a i s cestou lanovkou se sem z parkoviště dostanete za necelou hodinu a půl. Hned na začátku Vás ohromí okolní špičky skal a částečně můžete vidět, co Vás na ferratě čeká. Hned po nástupu si vylezete nejtěžší úsek, který je hodnocen stupněm D. Pokud zvládnete začátek, tak už se nemusíte ničeho bát – většina dalších pasáží se pohybuje do stupně obtížnosti C, jen jedna kratší část je hodnocena C/D. Zmíněný úsek C/D se nachází těsně pod hlavním vrcholem Mesola (2727 m.n.m.).

Krátce po zdolání vrcholu dojdete k odpočinkové části ferraty, kterou bez jištění projdete až ke krátkému tunelu. První tunel má jen 19 metrů, takže si zatím poradíte i bez čelovky. Hned po projití tunelem Vás ještě čeká krátký lezecký úsek obtížnosti C a pak už vstup do 300

metrů dlouhého tunelu. Po projití dlouhého tunelu se dostanete na konec ferraty pod další vrchol Mesolina (2642 m.n.m.), který už není součástí ferraty.

Celá lezecká část Vám zabere asi 3 a půl hodiny.

Ferrata delle Trincee – Sestup

Po výstupu z tunelu se vydejte k chatě Refugio Bondatini, dále přes sedlo Passo Padon až do vesnice Arabby, kde parkujete. Vzhledem k tomu, že cesta vede přes mezistanici lanovky, tak si cestu můžete zkrátit. Bez použití lanovky půjdete asi 2 hodiny.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com

5 komentářů: „Ferrata delle Trincee, Mesola (2727 m) (Obtížnost D)

 • Červen 11, 2019 (10:26 am)
  Permalink

  Nevíte někdo jestli je to i pro začátečníky?

  Reagovat
  • Červen 19, 2019 (3:20 am)
   Permalink

   určitě nééé!!! dokud nevylezeš něco co má obtížnost C na pohodu, tak na D určitě nelez

   Reagovat
  • Červen 20, 2019 (3:13 am)
   Permalink

   na Tvojem místě bych do toho šel – třeba tam už nikdy nepojedeš, tak máš poslední možnost

   Reagovat
   • Červenec 2, 2019 (3:58 pm)
    Permalink

    nešel bych – horal tady jen machruje, ale chtěl bych ho vidět … nemám o něm valné mínění … čti další jeho komentáře a udělej si obrázek sám …

    Reagovat
 • Pingback:Dolomity – nejkrásnější hory na světě - Panda1709.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *