Ferrata Giovanni Lipella, Tofana di Rozes (C/D)

Ferrata Giovanni Lipella s vrcholem Tofana di Rozes (3225 m.n.m.) je dalším pozůstatkem bojů z První světové války. Nejde tedy jen o lezeckou cestu nahoru, ale i o cestu do historie o více než 100 let zpátky. Krom lezeckého zážitku, historického přídavku Vás čeká spousta nádherných výhledů, ale i dobrodružství v podobě 500 metrů dlouhého tunelu.

Při troše fantazie se můžete vžít do situace vojáků, kteří se v tomto náročném terénu museli nejen obratně pohybovat, ale také dávat pozor na to kdo po nich může vystřelit. Vy si musíte dávat pozor hlavně na to, ať máte pořádnou svačinu a čelovku, která se Vám při cestě tunelem bude hodit.

Parkování

Parkování je možné u chaty Rifugio Angelo Dibona (GPS souřadnice: 46.5323972N, 12.0699061E), která se nachází asi 5 km na západ od městečka Cortina dAmpezzo.

Ferrata Giovanni Lipella – Cesta k feratě

Přímo z parkoviště u chaty Rifugio Angelo Dibona vede cesta nahoru. Cesty se tam sice větví, ale díky rozcestníku se zorientujete a vydáte se po cestě značená číslem 404, která Vás přivede až k ferratě. Ještě než dojdete k samotné ferratě, tak budete muset projít 500 metrů dlouhý tunel (GPS souřadnice: 46.5326658N, 12.0442061E), který vykopali vojáci za První světové války. Během cesty tunelem překonáte převýšení 120 metrů. Pokud se při cestě tunelem zadýcháte, tak si říkejte, že můžete být rádi, že tunel nemusíte kopat.

Ferrata Giovanni Lipella Tofana di Rozes  - Itálie - cestování - dovolená v itálii - Panda na cestach - panda1709
Ferrata Giovanni Lipella – Tofana di Rozes – Itálie

Hned jak vylezete z tunelu, tak Vás čeká několik strmých říms a schodů podél severozápadní strany Tofana di Rozes.

Pokud se chcete tunelu vyhnout, tak se můžete vydat na rozcestníku „Sote Rosez 2300 m.n.m.“ vydat oklikou, ale počítám, že Vás tunel láká, takže se vydáte směrem „Galleria Casttelleto Ferrata Lippella“ (děkuji za komentář). Případně pokud si chcete projít pouze tunel a na ferratu se Vám nechce je zde i varianta, že projdete tunel a vrátíte se po cestě k zmíněnému rozcestníku. Cesta k ferratě je relativně dlouhá, vezme Vám téměř 2 hodiny času, ale to co uvidíte, rozhodně stojí zato.

Ferrata Giovanni Lipella

Při nástupu na ferratu za tunelem Vás čeká nejobtížnější část Vaší cesty na vrchol. Jakmile zdoláte začátek v podobě krátkého úseku C/D, tak už Vás nic nepřekvapí. Další úseky jsou hodnoceny maximálně C a většina z nich pouze A. Některé úseky dokonce půjdete bez jištění, protože by bylo nadbytečné. Cestou zdoláte vrchol Tre Dita (2694 m.n.m.). Pak Vás čeká delší část bez jištění, ale ještě před hlavním vrcholem zdoláte jednu delší ferratovou část. Poslední část výstupu na Tofana di Rozes (3225 m.n.m.) (GPS souřadnice: 46.5370286N, 12.0510686E) jdete zase bez jištění. Lezecká část ferraty trvá asi 3 hodiny.

Ferrata Giovanni Lipella – sestup

Z vrcholu Tofana di Rozes se vydáte stejnou cestou, kterou jste přišli a půjdete až k místu, kde končí ferrata (GPS souřadnice: 46.5400500N, 12.0477642E). Zde odbočíte směrem k chatě Rifugio Giussani. Odtud půjdete po značené turistické cestě číslo 403 až k chatě Rifugio Dibona, kde parkujete. Celá trasa sestupu Vám zabere něco málo přes 2 hodiny času.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com

7 komentářů: „Ferrata Giovanni Lipella, Tofana di Rozes (C/D)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *