Údolí chrámů u Agrigento – Valle dei Templi

Údolí chrámů (Italsky Valle dei Templi) se nachází na největším Italském ostrově Sicílie nedaleko městečka Agrigento (řecky Akragas). Tato významná archeologická oblast je jedním z nezářivějších příkladů Velkého Řecka a jde o jednu z hlavních atrakcí celé Sicílie.

Jde samozřejmě i Italskou Národní památku a také o památku UNESCO. Chrámy a další archeologické vykopávky v Údolí chrámů se rozkládají na ploše 1300 hektarů a jde o největší archeologické naleziště na světě.

Chrámy v Údolí chrámů

Temple of Concordia

Jde o jednu z nejpozoruhodnějších staveb své doby a inspirovala spoustu dalších i stovky let po dokončení. Ale i stavba tohoto chrámu se někde inspirovala. Pravděpodobnou předlohou byl Temple of Heracles, který byl postaven ještě dříve.

Chrám byl postaven v letech 440 až 430 před naším letopočtem a jde o nejlépe dochovaný Dórský chrám na světě.

V 5. století našeho letopočtu byl chrám uzavřen kvůli pronásledování pohanů v pozdní římské říši. O necelých 100 let později byl přeměněn na křesťanskou baziliku a zasvěcen apoštolům Petrovi a Pavlovi.

Rozměry chrámu jsou na svou dobu opravdu velkolepé. Chrám má 6 x 13 sloupů na pevném podkladu, které srovnává okolní skalnatý terén, každý ze sloupů má 20 drážek. Celý chrám se rozkládá na ploše 40 x 17 metrů a je vysoký téměř 9 metrů.

Údolí chrámů - Valle dei Templi - Italie - cestování - dovolená v itálii - Panda na cestach - panda1709
Údolí chrámů (Valle dei Templi) – Itálie

Temple of Juno Lacini

I chrám Temple of Juno Lacini má 6 x 13 sloupů Dórského typu a rozměry jsou podobné jako u chrámu Temple of Concordia. Konkrétně 38 x 17 metrů. Hlavní rozdíl spočívá v tom, kolik se z chrámu dochovalo do dnes. V současnosti zde můžete vidět hlavně sloupy a někdy ne

celé. Uvnitř chrámu se dochovala část oltáře, ale z původní střechy zde toho moc nezůstalo. I proto se nikde u rozměrů chrámu neuvádí jeho výška, ale z výšky sloupů (6,5 metrů) je zřejmé, že měl podobnou výšku jako chrám Temple of Concordia.

Chrám sloužil lidu pouze 44 let. Postaven byl v roce 450 let před naším letopočtem a zasvěcen byl řecké bohyni Heře. Hned v roce 406 před naším letopočtem ho postihl velký požár a chrám se dlouho nepoužíval. Později byl chrám obnoven v době Římské.

Temple of Asclepius

Menší chrám Temple of Asclepius najdete uprostřed pláně San Gregorio. Stáří chrámu se odhaduje na cca 2500 let a jeho rozměry jsou 21 x 10 metrů.

Temple of Heracles

Jde o jeden z nejstarších chrámů v této oblasti. Pravděpodobně pochází již z 6. století před naším letopočtem. O historii chrámu se toho moc nedochovalo a vědci uvažují i o variantě, že se původně jmenoval jinak. Jedna verze jeho historie počítá s tím, že byl původně zasvěcen řecké bohyni Athéně.

Rozměry chrámu jsou 67 x 25 metrů a měl 6 x 15 Dórských sloupů. Uvnitř chrámu se dochovala i část původního oltáře.

Temple of Olympian Zeus

Historie tohoto chrámu je poměrně nejasná. Pravděpodobně byl postaven na oslavu po bitvě Himera, 480 let před naším letopočtem. Dle některých teorií chrám stavěli právě poražení vojáci, kteří bitvu přežili. Z některých dokumentů je zřejmé, že chrám již v roce 406 před naším letopočtem neměl střechu, ale není jasné, zda ještě nebyla dostavena nebo již o střechu přišel. V dnešní době zde můžete vidět jen podlahu chrámu a několik sloupy, které jsou více méně rozpadlé. Většina chrámu byla v 18. století rozkradena a použita jako stavební materiál.

Rozměry chrámu 112 x 56 metrů jsou zřejmé a ještě dnes patrné, ale o výšce chrámu panuje spousta dohadů. Nejpravděpodobnější údaje hovoří o výšce 20 metrů.

Restaurování Údolí chrámů

Mnoho archeologických pokladů a zbytků chrámů se zachovalo do dnes hlavně díky práci v letech 1783 až 1863. Hlavní podíl na záchraně těchto vzácných chrámů měl archeolog Domenico Antonio Lo Faso Pietrasanta, který byl mimo jiné vévoda Serradifalco v letech 1809 až 1812.

Údolí chrámů – Památka UNESCO

Celá oblast byla v roce 1997 zařazena na seznam světového dědictví UNESCO. Symbol UNESCO odkazuje právě na nejznámější chrám Údolí chrámů – Temple of Concordia.


www.Anglina.uNas.cz

www.Panda1709.com 

6 komentářů: „Údolí chrámů u Agrigento – Valle dei Templi

 • Květen 11, 2019 (3:18 am)
  Permalink

  Chrámy v Údolí chrámů to je teda slovní spojení 😀

  Reagovat
 • Červen 11, 2019 (10:24 am)
  Permalink

  připadal jsem si jako v řecku, ale moc pěkný

  Reagovat
 • Červen 11, 2019 (11:42 am)
  Permalink

  Prosím o dobrý typ na ubytování poblíž tohoto místa?

  Reagovat
 • Červen 11, 2019 (11:44 am)
  Permalink

  Potřebovala bych přespat v Římě a ideálně u někoho kdo umí česky? nevíte o někom? Mám hrůzu s toho, že se nedomluvím, protože Italsky neumím ani slovo

  Reagovat
 • Červen 13, 2019 (8:27 am)
  Permalink

  Údolí chrámů – Památka UNESCO – podle průvodce v naší cestovce to v unescu určitě není

  Reagovat
  • Červen 13, 2019 (8:28 am)
   Permalink

   Průvodci jsou taky jen lidé – určitě to tam je. mrkni na stránky UNESCO

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *