Katedrála v Modeně (Nanebevzetí Panny Marie)

Katedrála v Modeně (Italsky: Cattedrale Metropolitana di Santa Maria Assunta e San Geminiano nebo také Duomo di Modena) je římskokatolická katedrála v Italském městě Modena. Katedrála byla věnovaná Nanebevzetí Panny Marie a svatému Geminiánovi. Stavba byla postavena již v roce 1184.

Jde o velkolepý příklad románského umění, který ve své době udivoval a ohromil společnost. Do dnes katedrálu jezdí obdivovat turisté z celého světa pro její mimořádnou krásu a originalitu.

Historie katedrály

Na stejném místě, na kterém dnes stojí Katedrála v Modeně, staly dva kostely již od 5. století. Oba byly zničeny a na jejich místě se v roce 1099 začala stavět dnešní katedrála. Od začátku bylo jasné, že bude věnována svatému Geminianovi, který je zároveň patronem města Modena. Zdejší katedrálu se povedlo dostavit až o 85 let později a to v roce 1184. Ve stejném roce katedrálu vysvětil papež Lucius III.

Katedrála v Modeně (Nanebevzetí Panny Marie) - Italie - cestování - dovolená v itálii
Katedrála v Modeně (Nanebevzetí Panny Marie) – Itálie

Katedrála v Modeně a její architekt

Návrh katedrály byl svěřen architektu Lanfranco. O tomto muži se toho moc neví, ale z toho mála, co o něm víme je jasné, že byl hrdým rodákem z města Modena a že se snažil město proslavit právě touto stavbou. Jeho snaha se vyplatila a jeho více než mistrovské dílo je do dnes považováno za jednu z nejdůležitějších staveb z 12. století. Lanfranco se nikdy neúčastnil žádné jiné důležité stavby a jeho jméno je spojováno pouze s touto katedrálou.

Během stavby byl důležitý ještě jeden muž. Jde o hlavního sochaře Wiligelma, který se proslavil také právě touto stavbou. Pravděpodobně vytvářel i jiné sochy, ale žádná z nich se nedochovala. Wiligelmo vytvořil naprostou většinu soch v katedrále.

Katedrála v Modeně – památka UNESCO

Toto mistrovské dílo pánů Lanfranco a Wiligelmo přežilo mnoho staletí a i dnes ho stále můžeme obdivovat. V roce 1997 bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO, což návštěvnost památky ještě zvedlo.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com 

4 komentáře: „Katedrála v Modeně (Nanebevzetí Panny Marie)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *