Levhart mandžuský – nádherný, ale téměř vyhubený

Levhart mandžuský je nádherná kočkovitá šelma, která patří mezi nejohroženější savce na světě právem. Odhaduje se, že ve volné přírodě žije posledních cca 100 kusů. Tento druh levharta obývá část Ruska, kde se naštěstí podařilo zvýšit během cca patnácti let populaci těchto šelem z původních asi 30 na současných 70 – 75 jedinců. Několik těchto šelem žije také v severovýchodní části Číny blízko hranic s Ruskem.

Proč je levhart mandžuský ohrožený?

Hlavní důvod, proč se levhart mandžuský ocitl na pokraji vyhubení, je lov. Jeho nádherná kožešina je velmi ceněná a lovci toto zvíře téměř vyhubili (stále nemá úplně vyhráno). Další hrozbu pro ně totiž představuje úbytek kořisti (srnci, jeleni a zajíci jsou loveni také lidmi) a zmenšování přirozeného prostředí.

Vzhledem k malému počtu jedinců může být do budoucna problém s genetickou informací – zvířata mohou postupně degenerovat a mohou se u nich rozšiřovat určité nemoci.

Levhart mandžuský a zajímavosti

  • Levhart mandžuský umí vyvinout krátkodobě rychlost až 60 km v hodině, což se hodí při lovu kořisti.
  • Bylo změřeno, že dokáže skočit až 3 metry do výšky a téměř 6 metrů do dálky.
  • Levhart mandžuský je jediný druh levharta, který dokáže přežít jak v extrémním horku, tak extrémní zimě  – jeho srst měří v zimě až 7,5 cm, což mu umožňuje přežít velké mrazy.
  • Ocas tohoto druhu levharta měří okolo 80-90 cm a je velmi huňatý, což mu zejména v zimě pomáhá udržovat tělesné teplo (omotá si ho okolo sebe 🙂 ).
  • Ve volné přírodě se tato krásná kokovitá šelma dožívá 10-15 let, přičemž samice mají první mláďata okolo 3. – 4. roku života.
  • Mláďata se rodí po třech měsících březosti a bývá 1-4 ve vrhu. S matkou tráví zhruba 2 roky, během kterých se musí především naučit lovit kořist.
  • Samci váží od 30 do 50 kg, samice jsou o něco menší, váží většinou v rozmezí 25 – 40 kg.
  • Uvádí se, že levhart mandžuský disponuje poměrně velkou silou a dovede utáhnout i kořist, která je až 10krát těžší, než samotný jedinec – kvůli nedostatku potravy se snaží nenechávat zbytky a kořist si schovávat i před ostatními predátory.

 

Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Další ohrožený savec – přečtěte si o gorilách

gorily

 

1 komentář: „Levhart mandžuský – nádherný, ale téměř vyhubený

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *